REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Tabletka dzień po - Escapelle czy EllaOne?

Tabletka dzień po - Escapelle czy EllaOne?

Tabletka "dzień po" przyjmowana jest w celu ochrony przed zapłodnieniem, gdy dojdzie już do ryzykownego współżycia. W Polsce kupić można dwa rodzaje takich pigułek - ellaOne i Escapelle. Choć ich pożądany efekt działania jest ten sam (opóźnienie owulacji), różnią się wieloma kwestiami. Którą z nich najlepiej wybrać?

Tabletka "1 dzień po" - czym jest i jak ją kupić w Polsce?

Tabletki "po" to ogólna nazwa środków z grupy antykoncepcji awaryjnej, które stosowane są w celu zminimalizowania ryzyka zajścia w ciążę. Pigułki stosuje się po stosunku seksualnym z wadliwą metodą antykoncepcyjną (np. pęknięta prezerwatywa) lub po współżyciu bez zabezpieczenia. Nie powinny być jednak uznawane za podstawową metodę antykoncepcyjną i należy stosować je rozważnie i wyłącznie "awaryjnie". Nie powinny być również stosowane przez pacjentki mające do tego przeciwwskazania medyczne, więc nie można ich kupić na własną rękę w aptece.

Zarówno tabletka "dzień po" Escapelle, jak i tabletka "po" ellaOne, mogą być w Polsce kupione wyłącznie na receptę, co oznacza, że konieczna jest wcześniej konsultacja z lekarzem. Tabletka "1 dzień po" może być jednak przepisana nie tylko w czasie wizyty stacjonarnej (na NFZ lub prywatnej), ale również w czasie konsultacji zdalnej - przez lekarza za pośrednictwem różnych portali medycznych może być przepisana tabletka dzień po. Trzeba jednak pamiętać, że większość takich serwisów działa prywatnie, więc koszty konsultacji ponosi pacjent, musząc doliczyć je do tego, ile kosztuje tabletka dzień po w aptece. Mimo wszystko są one mniejsze od kosztów stacjonarnej wizyty prywatnej u lekarza.

Tabletka "po" Escapelle czy tabletka "po" ellaOne?

W Polsce dostępne są dwa rodzaje tabletek awaryjnych - wspomniane już tabletki ellaOne i Escapelle. Różnią się one substancjami czynnymi i mechanizmami ich działania, ponadto mają nieco inne skutki uboczne i specjalne zalecenia dotyczące stosowania. Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, którą tabletkę "po" wybrać, ponieważ dla każdej kobiety kluczowe mogą być przy wyborze inne czynniki.

Tabletka "dzień po" ellaOne jest nieco droższa od tabletki Escapelle. Może być jednak zażyta w dłuższym czasie od stosunku niż Escapelle, więc mogą przyjąć ją też kobiety, w przypadku których upłynęły już 3 doby od współżycia. Z kolei Escapelle może być lepszą opcją dla kobiet karmiących piersią, ponieważ wymaga znacznie krótszego odstawienia dziecka od piersi niż ellaOne. Dodać do tego należy ewentualne alergie - uczulenie na składniki ellaOne sprawia, że lepsza dla danej pacjentki będzie Escapelle i odwrotnie. Należy zwrócić uwagę też na ewentualne skutki uboczne - niektóre kobiety gorzej reagują na octan uliprystalu, a inne na lewonorgestrel.

Tabletki "dzień po" - o czym należy pamiętać?

Tabletka "po" (zarówno ellaOne, jak i Escapelle) powinna być przyjmowana jak najrzadziej i jednocześnie nie częściej niż raz w cyklu, ponadto nie chroni przed zajściem w ciążę przy stosunku, który odbędzie się już po jej zażyciu. Co zamiast tabletki "dzień po" należy wówczas zastosować? Ważne jest dopilnowanie prawidłowego zabezpieczenia antykoncepcyjnego np. użycie prezerwatywy.

Trzeba też pamiętać, że żadna antykoncepcja awaryjna (zarówno ellaOne, jak i Escapelle) nie zapewnia 100% ochrony przed ciążą. Kobieta może zatem zajść w ciążę, pomimo przyjęcia tabletki "po" na czas, chociaż niewątpliwie ryzyko jest mniejsze niż w przypadku jej niezażycia. Żadna tabletka "po" nie działa też wczesnoporonnie, co oznacza, że ellaOne i Escapelle nie będą już skuteczne, gdy ciąża ma miejsce - nie spowodują jej przerwania.


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA