REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Szybciej i łatwiej

  12 stycznia 2006

Patrole warszawskiej straży miejskiej szybciej zareagują na zgłoszenia o pobiciach, rozbojach, chuligańskich wybrykach czy dewastacjach. Łatwiej będzie też połączyć się z numerem alarmowym 986. W straży rozpoczyna pracę elektroniczny system wspomagania dowodzenia.

REKLAMA

Nowy system pozwoli przede wszystkim na skrócenie czasu reakcji patroli, od ode-brania zgłoszenia do podjęcia interwencji. W sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia ludzkiego dyspozytor będzie mógł powiadomić patrole natychmiast, jeszcze przed zakończeniem odsłuchiwania zgłoszenia na linii alarmowej 986. Wiadomość dotrze do funkcjonariuszy na dwa sposoby: drogą radiową, za pośrednictwem cyfrowego systemu łączności Tetra oraz w formie wiadomości tekstowej, poprzez zainstalowane w radiowozach terminale. Patrole natychmiast skierują się we wska-zane miejsce, w drodze informacja zostanie doprecyzowana o dalsze szczegóły zgłoszenia.

System wspomagania dowodzenia pozwala w krótkim czasie wybrać najodpo-wiedniejszy patrol i monitorować jego działania. Radiowozy są lokalizowane na elektronicznej mapie miasta poprzez nadajniki GPS. Oprócz informacji o położeniu patrolu dyspozytor pozna także jego aktualny status (w trakcie interwencji, wolny, przerwa) i dostępne wyposażenie. System umożliwia również dokonywanie analiz zgłoszeń i interwencji. Na tej podstawie można wytypować miejsca wymagające zwiększonej aktywności patroli i lepiej planować służbę. Jest to również znakomite narzędzie pozwalające na kontrolowanie przebiegu pracy patroli.

Wzrastające wśród warszawiaków zaufanie do straży miejskiej oraz znajomość numeru alarmowego 986 przełożyły się na większą liczbę zgłoszeń oraz podejmo-wanych interwencji. W 2003 roku do straży wpłynęło 186.462 zgłoszeń, w 2005 roku było ich blisko pół miliona (452.958 - do 15 grudnia). W tej sytuacji wprowa-dzenie nowego, zintegrowanego systemu obsługi zgłoszeń i zarządzania patrolami stało się koniecznością.

Pierwsze prace nad sfinalizowaniem projektu nowego systemu warszawska straż rozpoczęła w połowie 2004 roku. Przetarg publiczny na wykonanie systemu wygrała firma WASKO S.A. mająca doświadczenie w realizacji pokrewnych syste-mów wspomagających działania służb porządkowych oraz ratowniczych w wielu miastach Polski.

Warszawska straż miejska od blisko trzech lat przechodzi modernizację. Zmie-nił się charakter stawianych przed nią zadań, struktura formacji, unowocześniane jest wyposażenie. Strażnicy, obok zadań porządkowych, zajęli się zwalczaniem naj-bardziej uciążliwej dla mieszkańców drobnej przestępczości, chuligaństwa, czy aktów wandalizmu. Zajmuje się tym działający całą dobę oddział patrolowo-interwencyjny. Straż troszczy się także o bezpieczeństwo uczniów - pięciuset funkcjonariuszy zespołu szkolnego straży miejskiej pełni służbę w 106 patrolach szkolnych oraz na 204 posterunkach zlokalizowanych w szkołach. Systematycznie wzrasta liczba sprawców drobnych przestępstw ujętych przez strażników: w 2003 roku były to 1804 osoby, rok później - 4505 a w 2005 roku już 8719 (dane do 15.12.2005).

adgo

<&wmiescie()>
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024