"Strefa Podmiejska" the best
10 grudnia 2004
Nieporęt ma prawdziwy powód do dumy! Działający przy Gminnym Ośrodku Kultury teatr "Strefa Podmiejska" dostał pierwszą nagrodę na VI Festiwalu Teatrów Amatorskich "Garderoba Białołęki" w Warszawie.
Legionowo wzorem dla Warszawy. W walce z... psimi kupami
Psie odchody rozkładające się na trawnikach i chodnikach to niestety codzienność na legionowskich osiedlach. Okazuje się jednak, że pod względem działań edukacyjnych Legionowie stało się... wzorem dla mieszkańców Warszawy.
Młodzi ludzie poświęcali swoje sobotnie wieczory, aby uczyć się podstaw aktorskiego rzemiosła, zaczynali od ćwiczenia dykcji, oddechu i mimiki twarzy. - Nad pierwszym spektaklem ("Wesele u drobnomieszczan" Bertolda Brechta - red.) pracowaliśmy od października do czerwca następnego roku - dodaje Bogusława Oksza-Klossi. Reżyserka, zapytana o dobór repertuaru, zaznacza, że wybiera bardzo różne sztuki, ponieważ ma świadomość, że pracuje z wybitnie utalentowaną młodzieżą.
Słowa założycielki "Strefy Podmiejskiej" potwierdził już przegląd teatrów amatorskich "Galimatias" w Teresinie (16-18 kwietnia 2004 roku), gdzie grupa zdobyła główną nagrodę. Jednak prawdziwym ukoronowaniem trzyletniej pracy zespołu było Grand Prix prestiżowego VI Festiwalu Teatrów Amatorskich "Garderoba Białołęki"(20 listopada br.). Nieporęcka grupa wystawiła tam "Dzieła wszystkie Szekspira" A. Longa, D. Singera, J. Winfielda. Jury, w skład którego wchodzili: reżyser - Maciej Wojtyszko, dyrektor artystyczny Teatru Polskiego - Jarosław Kilian, redaktor naczelny miesięcznika "Teatr"- Janusz Majcherek, aktor Teatru Powszechnego - Adam Woronowicz oraz dyrektor Białołęckiego Ośrodka Kultury - Tomasz Służewski, nagrodziło także Danutę Wojtarowicz za rolę Ofelii, uznając ją za najlepszą aktorkę festiwalu. Talent młodej artystki "Sceny Podmiejskiej" doceniło też młodzieżowe jury (aktorzy białołęckich teatrów amatorskich, które pełniąc rolę gospodarzy nie brały udziału w przeglądzie), przyznając jej wyróżnienie.
Aktualnie amatorski teatr z Nieporętu pracuje nad wznowieniem, w nowej obsadzie, "Pułapki na myszy" Agaty Christie. Prawdopodobnie spektakl ten w wykonaniu "Strefy Podmiejskiej" będzie można obejrzeć na początku stycznia.
Elżbieta Żarnowska
Fot. Marek Szlawski

Teatr Strefa Podmiejska.










































