REKLAMA

Wola

przestrzeń miejska »

 

Spółdzielnia chce zbudować mieszkania. "To jest patodeweloperka"

  15 marca 2024

alt='Spółdzielnia chce zbudować mieszkania. "To jest patodeweloperka"'
Fot. Andrzej Głuszak

Mieszkańcy walczą o ostatni skrawek zieleni znajdujący się między blokami przy ul. Twardej, Siennej i Żelaznej. Mówią o patodeweloperce na Woli, która ich zdaniem trwa w najlepsze od lat, a pozwalają na to władze dzielnicy i miasta.

REKLAMA

- Spółdzielnia Mieszkaniowa Starówka chce zabudować ostatni skrawek zieleni między blokami Twarda 54, Twarda 56a, Sienna 83 i ul. Żelazną. Spowoduje to zaciemnienie naszych mieszkań, stracimy teren spacerowy, a prace budowlane mogą spowodować uszkodzenie istniejących bloków - ostrzega na Facebooku Andrzej Głuszak, kandydat z list Lewicy na radnego Woli, mieszkaniec bloku przy Twardej 56a. To właśnie sprawa tej działki skłoniła go do kandydowania w wyborach samorządowych.

"Patodeweloperka na Woli trwa w najlepsze"

- To nie pierwszy przypadek patodeweloperki w naszej okolicy. Sienna 65 już stoi. Chmielna Duo już się buduje. Srebrna 5 dostała pozwolenie na budowę. Wszędzie schemat jest ten sam: deweloper wciska się na skwery, na podstawie warunków zabudowy (tzw. wuzetek) wydawanych przez ratusz. Wuzetki to uproszczona procedura planistyczna. W teorii całe miasto powinno być objęte miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego (mpzp), a gdy obowiązuje mpzp, deweloper nie może budować gdzie popadnie. W naszej okolicy "prace" nad planem trwają już... 20 lat. Ratusz zwleka jak tylko się da - mówi Andrzej Głuszak i dodaje: - Oczywiście, że Warszawa potrzebuje nowych mieszkań, ale czemu nowe bloki powstają na skwerach i pod oknami sąsiadów, a nie w miejscu pustostanów, których w okolicy mamy pod dostatkiem? Opuszczona szkoła na Złotej, zrujnowane kamienice z zamurowanymi oknami na Żelaznej, Chmielnej i Miedzianej... O to trzeba pytać obecne władze dzielnicy i miasta oraz dyrektorkę Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, którzy na to pozwalają.

Wstąp do księgarni

Skwerek pod zabudowę mieszkaniowo-usługową

- Urząd Dzielnicy Wola nie wydawał wuzetki dla działki pomiędzy ul. Twardą a Żelazną. Teren ten jest ogrodzony przez właścicieli. Może to być kolejny przypadek, kiedy władze dużej spółdzielni mieszkaniowej podejmują decyzję, która nie podoba się jej członkom. Należy podkreślić, że władze dzielnicy nie odpowiadają za proces przygotowywania planów zagospodarowania. Warto jednak zauważyć, że w przypadku projektu mpzp dla tego obszaru, działka, której dotyczy protest, jest oznaczona jako przeznaczona pod zabudowę mieszkaniowo-usługową. Jej zabudowa ma uzupełnić zachodnią pierzeję ul. Żelaznej - wyjaśnia burmistrz Krzysztof Strzałkowski.

Pod koniec ubiegłego roku w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego Spółdzielni Mieszkaniowa Starówka złożyła wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla dwóch budynków wielorodzinnych z częścią handlowo-usługową na parterze, z garażem podziemnym, na działkach położonych przy ul. Żelaznej.

- Urząd orzekający w sprawie o ustalenie warunków zabudowy jest związany wnioskiem i nie może go modyfikować, ani interpretować w sposób niezgodny z intencjami wnioskodawcy. To wnioskodawca określa we wniosku charakterystykę inwestycji obejmującą m.in. określenie planowanego sposobu zagospodarowania terenu oraz charakter zabudowy. Okoliczne wspólnoty mieszkaniowe (m.in. Twarda 54, Twarda 56a, Sienna 83) zostały uznane za strony w tym postępowaniu. Ich przedstawiciele (zarządy i pełnomocnicy), mogą w każdym momencie zapoznać się z całą dokumentacją oraz złożyć uwagi i zastrzeżenia do wniosku o warunkach zabudowy. Teren objęty wnioskiem Spółdzielni Mieszkaniowej Starówka jest objęty uchwałą o przystąpieniu do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu ulic Twardej. Był on w całości wyłożony do publicznego wglądu w 2014 r. - informuje biuro prasowe miejskiego ratusza.

DB

 

REKLAMA

Komentarze (9)

# Marian

15.03.2024 09:25

I tu jakoś o zieleń nikt nie walczy ale jak da się usnąc parking albo zwęzić ulicę to szybko pod tym pretekstem to szybko.

# Anna S

15.03.2024 12:41

Najwyższy czas pożegnać obecnego burmistrza, bo juz się napracował!!!

# uwaga ogólna

15.03.2024 13:14

Ale dlaczego jakiś kandydat na radnego protestuje publicznie przeciwko inwestycji spółdzielni, która jest zgodna ze studium i projektem planu zagospodarowania. To jest sprawa, którą powinni pomiędzy sobą rozstrzygnąć członkowie tej spółdzielni.

REKLAMA

# Panjan

15.03.2024 13:50

To trzeba dogęszczać czy nie? Bo ja już nic nie rozumiem. Aktywiści ciągle nawołują do dogęszczania miast, żeby "się nie rozlewały", ale jak jest jakiś konkretny pomysł na dogęszczenie to zaraz zaczynają się protesty.
No więc jak jest dobrze? Dogęszczać czy nie dogęszczać?

# Jak głosujecie to tak macie

15.03.2024 21:26

Po pierwsze to nie żaden skwer tylko rodzaj klepiska wykorzystywanego jako szalet dla psów. Po drugie - jak głosujecie i ciągle wybieracie tych samych to tak mavie i proszę nie narzekać, tylko być szczęśliwym i uśmiechniętym. Po trzecie, jak się mieszka praktycznie w centrum miasta to trzeba przyjąć założenie, że zabudowa jest gęsta i zwarta oraz jest ciasno. Jak się to komuś nie podoba, to proszę przenieść się na peryferia lub pod miasto. Będzie luźniej, więcej zieleni i spokojniej. Coś za coś. Planowana zabudowa stanowi domkniecie pierzei i jest to charakterystyczne dla wielomiejskiej zabudowy centrum. Nic w tym nadzwyczajnego. A że zniknie szalet dla psów to dobrze - będzie czysciej i może wreszcie wpłynie to na zmniejszenie poglowia psów w tej okolicy.

# jarnar34

16.03.2024 10:39

https://www.familie.pl/

REKLAMA

# Arpa61

16.03.2024 12:00

O mojej Woli; jak nie ma władzy to złodzieje harcują.

# P. Rzestrzeń

18.03.2024 09:25

#Panjan napisał(a) 15.03.2024 13:50
Aktywiści ciągle nawołują do dogęszczania miast, żeby "się nie rozlewały", ale jak jest jakiś konkretny pomysł na dogęszczenie to zaraz zaczynają się protesty.
Bo aktywiści patrzą na problem globalnie i na tej podstwie wyciągają wnioski. Protestują zaś zgredy, które mieszkania w centrum dostały z przydziału za komuny i ich wyobraźnia i wiedza o świecie nie sięga poza obrys podwórka.

# Sokół

20.03.2024 17:10

Pogonić lewaków i starych komuchów i budować. To jest miasto dla wszystkich i nikt nie ma prawa (w tym starzy ubecy) uwłaszczać się na terenach wspólnych.

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe