REKLAMA

Białołęka

historia »

 

Sentymentalna podróż szkoły na Porajów

  31 października 2019

alt='Sentymentalna podróż szkoły na Porajów'

W tym roku Szkoła Podstawowa nr 314 im. Przyjaciół Ziemi w Warszawie świętuje swoje 35-lecie.

REKLAMA

Placówka rozpoczęła działalność od drugiego semestru, 13 lutego 1984 r. jako ośmioletnia podstawówka. Była pierwszą szkołą na osiedlu Tarchomin, w pobliżu działały tylko szkoły na Płużnickiej i w Wiśniewie. Dyrektorem została Teresa Kiliańska, kolejnymi były Halina Szymańska, a od 2006 roku funkcję tę pełni Iwona Turowska. Dziś SP 314 otaczają bloki, ale 35 lat temu stała prawie samotnie!

Lekcje do nocy

Na początku lat 90. do szkoły uczęszczało ponad 2700 uczniów, którzy uczyli się w ponad 60 oddziałach. To były czasy! Uczniowie pracowali na trzy zmiany, lekcje trwały do nocy. Kadra liczyła ponad 200 nauczycieli. Kiedy zaproponowano plany lekcji, które zakładały naukę do godziny 21.00, pojawił się pomysł, aby uczniów klas 7 i 8 dowozić do szkoły na Bródnie. Rodzice wzięli sprawy w swoje ręce i zawiązali komitet, który wraz z radą pedagogiczną i władzami oświatowymi dzielnicy doprowadził do wybudowania w 1992 roku szkolnego "rękawa".

Do dziś pracują w SP 314 nauczyciele, którzy pamiętają pierwsze dni działalności podstawówki z ul. Porajów - Anna Jabłońska i Krystyna Grzybowska. W 2009 roku pani Jabłońska udzieliła wywiadu dla "Wieści z 314". Wspominała wtedy: "Gdy zaczynałam pracę 13 lutego 1984 r. była to szkoła, gdzie znajdowały się małe klasy. Z czasem przybywało coraz więcej uczniów i został dobudowany tzw. rękaw. Pracowaliśmy wtedy na trzy zmiany, lekcje kończyły się o 20.00. W tej chwili szkoła jest bardziej kolorowa, sam budynek się nie zmienił." Z kolei dawni uczniowie szkoły są obecnie jej nauczycielami.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Własne tradycje

Imię "Przyjaciół Ziemi" nadano szkole w 1995 roku. Nieprzypadkowo, bowiem szkoła od wielu lat prowadziła szeroko rozwiniętą działalność proekologiczną. Od tego dnia szkoła posiada własny sztandar, logo oraz hymn, do którego słowa napisała uczennica klasy 8 - Marta Linke, a muzykę skomponował nauczyciel muzyki Marek Knap. Logo szkoły zaprojektowała dyrektor Teresa Kiliańska. W 2009 roku szkole został przyznany znak jakości w edukacji - kolejno - Zielony Certyfikat I stopnia oraz Zielony Certyfikat II stopnia. SP 314 otrzymała też tytuł Promotora Recyklingu. Do dziś szkoła na Porajów stawia na sport, promuje zdrowy styl życia oraz proekologiczne nawyki, które w obecnym czasie są wrażliwym i aktualnym tematem.

Od 35 lat tarchomińska szkoła wypracowuje własne tradycje oraz realizuje wydarzenia, które są znakiem rozpoznawczym placówki - od 2005 roku odbywa się we wrześniu festyn pod hasłem "Zdrowo, Zielono, Bezpiecznie" oraz proekologiczny konkurs dla klas I-III "Bieg po Zieloną Gałązkę". W 2007 roku po raz pierwszy przeprowadzono "Spartakiadę Zdrowia", czyli białołęckie zawody sportowe i konkurs wiedzy na temat zdrowego stylu życia. Dzieci od zerówki poznają zasady zdrowego odżywiania. Druga długa przerwa to czas na drugie śniadanie. W szkole działa Zdrowy Zakątek, w którym uczniowie kupią jedynie zdrowe napoje i przekąski. Od 2008 roku funkcjonuje zmodernizowana kuchnia, wyposażona w nowoczesne urządzenia spełniające wymagania Unii Europejskiej.

REKLAMA

Nowoczesna 35-latka

35 lat to długi czas. Przyniósł on szkole i jej nauczycielom ogromne doświadczenie, poparte codzienną pracą, zapałem i chęcią rozwoju. Od lat z sukcesami działają tu klasy sportowe o profilu piłka siatkowa, a od 2018 roku funkcjonują klasy dwujęzyczne. Szkoła szczyci się zdobyciem prestiżowych nagród - Nagrody Wychowawczej im. Janusza Korczaka, jest też laureatem "Szkoły z pomysłem" oraz wielokrotnym beneficjentem Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych. Przeprowadza się tu wiele cennych projektów międzynarodowych i krajowych. Szkoła posiada tytuł Szkoły eTwinning za działalność projektową, realizuje projekty Comenius oraz Erasmus+. Ostatni z nich, "Mind the Sport", zyskał uznanie w całym kraju i zdobył wiele nagród. To wszystko jest możliwe dzięki wykwalifikowanej i aktywnej kadrze, nowoczesnej bazie oraz sprzętowi pozyskanemu w ramach programu Cyfrowa Szkoła. Dzięki zabiegom dyrekcji oraz kadry, szkoła - choć już 35-letnia - jest bardzo nowoczesna. Prężnie działają tu wolontariat oraz samorząd uczniowski. Szkoła uczy na co dzień demokracji oraz wrażliwości, wychowując światłych, mądrych ludzi.

Małgorzata Kostian

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe