REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Sąsiad źle traktuje psa

  23 maja 2008

Mój sąsiad trzyma psa w budzie na łańcuchu. Pies bardzo się męczy, łańcuch jest za krótki i zwierzę prawie nie może się poruszać. Dodatkowo buda jest z blachy, więc zimą jest w niej bardzo zimno, a latem strasznie gorąco! Czy takie traktowanie psa podpada pod jakiś paragraf? Gdzie to zgłosić?

REKLAMA


Znany adwokat radzi
czytelnikom "Echa"

 
Posiadanie psa wiąże się z wieloma obowiązkami prawnymi. Liczba przepisów regulujących te kwestie jest ogromna. Obowiązki właściciela psa (ale też każdego innego zwierzęcia) można podzielić na dwie grupy: obowiązki, które mają na celu ochronę zwie-rząt, zapewnienie im odpowiedniego traktowania oraz obowiązki właściciela, który ma chronić innych ludzi przed zwierzęciem.

Ustawa o ochronie zwierząt przewiduje, że zwie-rzę domowe musi mieć pomieszczenie chroniące przed zimnem, upałami i opadami. Zwierzę domowe należy trzymać w pomieszczeniu umożliwiającym swobodną zmianę pozycji ciała, z dostępem do światła dziennego, należy zapewnić mu odpowiednią karmę i stały dostęp do wody. To wszystko są wy-mogi ustawy, które każdy właściciel psa, czy innego zwierzęcia domowego musi przestrzegać.

Prawo nie zabrania trzymania psów na łańcuchu, pomimo że coraz częściej mówi się, by prawnie zakazać trzymania psa na uwięzi przez całą dobę, co jest powszechne na wsiach. Jednak właściciel ma obowiązek zapewnić, aby łańcuch, na którym pies jest uwiązany, zapewnił mu możliwość niezbędnego ruchu. Łańcuch nie może powodować urazów ani cierpień. Dlatego zachowanie sąsiada opisane przez Czytelnika, który trzyma psa na zbyt krótkim łańcuchu, jest niezgodne z ustawą o ochronie zwierząt.

Właściciel, który nie zapewnia niezbędnych warunków dla zwierzęcia, może zostać ukarany grzywną, a nawet aresztem. Jednak grzywna lub areszt grożą tylko za lżejsze naruszenie praw zwierząt. Niektóre zachowania właścicieli mogą zostać uznane za znęcanie się nad zwierzęciem, co jest już przestępstwem i wiąże się z surową odpowiedzialnością karną. Według ustawy o ochronie zwierząt znęcaniem się jest m.in. używanie uprzęży, pęt, stelaży, więzów lub innych urządzeń zmusza-jących zwierzę do przebywania w nienaturalnej pozycji, powodujących ból, uszko-dzenia ciała albo śmierć, a także utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warun-kach bytowania, w tym utrzymywanie ich w stanie rażącego niechlujstwa oraz w pomieszczeniach albo klatkach uniemożliwiających im zachowanie naturalnej po-zycji. Za znęcanie się nad zwierzęciem grozi kara dwóch lat więzienia.

Dodatkowo zwierzę, nad którym właściciel się znęca, może być odebrane właś-cicielowi na podstawie decyzji wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Włodarz taką decyzję może wydać sam z urzędu, więc o każdym przypadku znęcania się można powiadomić bezpośrednio zarząd gminy. Taka decyzja może być wydana także na wniosek policji, lekarza weterynarii lub nawet przedstawiciela organizacji społecz-nej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt.

Łamanie przepisów o ochronie zwierząt jest co do zasady takim samym łama-niem prawa, jak każda inna sytuacja, dlatego te same organy są zobowiązane do stania na straży przepisów. W przypadkach łagodniejszych naruszeń przepisów na-leży powiadomić straż miejską, Inspekcję Weterynaryjną, albo nawet organizację społeczną, która jest powołana do ochrony praw zwierząt. Natomiast w przypad-kach drastycznych w grę wchodzi policja i prokuratura.

Adw. Robert Smoktunowicz

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA