REKLAMA

Puls Warszawy

społeczeństwo »

 

Rośnie agresja wobec kierowców ZTM. "Nie powinien opuszczać kabiny"

  7 maja 2019

alt='Rośnie agresja wobec kierowców ZTM. "Nie powinien opuszczać kabiny"'
fanpage Warszaski Transport Publiczny

Kierowcy autobusów miejskich - sądząc po komentarzach zamieszczonych w mediach społecznościowych - to jedna z najczęściej krytykowanych grup zawodowych w stolicy. Spóźniają się, zatrzaskują drzwi przed nosem, złośliwie nie włączają klimatyzacji w upalny dzień. Agresja pasażerów coraz częściej wychodzi poza internet.

REKLAMA

Niezadowolenie pasażerów, którzy swoją frustrację kierują w stronę osób prowadzących autobusy i tramwaje, ma swoje odzwierciedlenie w policyjnych statystykach.

- Przemoc jest coraz większa. Od 1 stycznia do 15 kwietnia odnotowaliśmy już pięć napadów na kierowców autobusów i jeden atak na motorniczego - informuje Tomasz Kunert, kierownik działu prasowego ZTM. Wbrew stereotypom do napadów nie dochodzi na liniach nocnych lub w dni meczowe np. Legii, czy też w weekendy nad ranem, kiedy "młodzież jest najbardziej pijana". - Z kart zgłoszeń z tego roku wynika, że były to dni powszednie w różnych godzinach. I nie było żadnego zdarzenia podczas obsługi meczów Legii - dodaje Kunert.

W przypadku wejścia do autobusu lub tramwaju osób nietrzeźwych, agresywnych lub awanturujących się, wielu pasażerów oczekuje stanowczej reakcji właśnie od kierowcy. Czy słusznie?

- Prosimy o zgłaszanie tego typu przypadków prowadzącym pojazdy lub bezpośrednio do straży miejskiej (tel. 986 lub sms-em na nr 723-986-112). Prowadzący powinni taką osobę poprosić o opuszczenie pojazdu, a w przypadku braku reakcji poinformować o tym centralę ruchu, która wzywa do pojazdu odpowiednie służby - mówi Tomasz Kunert.

O ostrożność apeluje jednak rzecznik głównego warszawskiego przewoźnika. - Kierowca nie powinien opuszczać kabiny w sytuacjach kryzysowych, kiedy z jego oceny wynika, że może to naruszać jego bezpieczeństwo. W takiej sytuacji powinien natychmiast powiadomić o kryzysowej sytuacji odpowiednie służby, przede wszystkim nadzór ruchu MZA, który będzie koordynować akcję. Włączenie czerwonego guzika powoduje też od razu nagrywanie nasłuchu z kabiny kierowcy - informuje rzecznik prasowy Miejskich Zakładów Autobusowych Adam Stawicki.

(DB)

 

REKLAMA

Komentarze (5)

# Sadek

07.05.2019 17:01

Bo jak się posłucha przedstawicieli ZTM w publicznych wypowiedziach , to można uznać że regulamin przewozów w Komunikacji Miejskiej , ma tylko jeden punkt , który brzmi: "Pasażerowi który ma ważny bilet , wolno wszystko".

# Marian

07.05.2019 18:37

Ja regularnie opier....dalem gamoni z ZTM jak jest klima nie włączona. KM ma konkurować z prywatnym samochodem więc nie mam zamiaru spocony do pracy docierać. Nie jeden parę jobów dostał. Płacimy za tę zasraną komunikację i wymagamy.

# ununokt

08.05.2019 00:39

#Marian z tą klimatyzacją chodzi o to że w nowych pojazdach to automaty i kierowca nie ma na to wpływu

REKLAMA

# Andrzej Wypij-Browarek

08.05.2019 07:48

#Marian napisał(a) 07.05.2019 18:37
Ja regularnie opier....dalem gamoni z ZTM jak jest klima nie włączona. KM ma konkurować z prywatnym samochodem więc nie mam zamiaru spocony do pracy docierać. Nie jeden parę jobów dostał. Płacimy za tę zasraną komunikację i wymagamy.
Ja regularnie wtedy przepraszałem za dyskomfort, na najbliższym przystanku ogłaszałem awarię i zjeżdżałem bez ludzi do zajezdni wymieniać wóz na taki z lepszą klimatyzacją. I nieważne czy to linia w centrum, czy jeżdżąca co dwie godziny podmiejska. Klient płaci i nie mogę zawieść jego oczekiwań!

# Rafał

08.05.2019 12:57

ZTM nie zatrudnia kierowców autobusów i tramwajów.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA