REKLAMA

Żoliborz

oświata »

 

Remont szkoły specjalnej prawie zakończony. Co się zmieni?

  27 marca 2024

alt='Remont szkoły specjalnej prawie zakończony. Co się zmieni?'
źródło: Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta

Dobiega końca modernizacja Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ul. Paska 10 na Potoku. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Jak informuje Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta w budynku przy ul. Paska 10 wymienione zostały okna i drzwi oraz pokrycie dachu, a także instalacje: elektryczna, wodna i kanalizacyjna. To bardzo ważny remont, na który uczniowie ze specjalnymi potrzebami i ich nauczyciele czekali od lat. Stan techniczny szkoły pozostawiał wiele do życzenia.

- Uczniowie, nauczyciele oraz rodzice z zadowoleniem przyjęli informację o modernizacji naszej szkoły. Rok szkolny 2024/25 rozpoczniemy w budynku dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo, wyposażonym w nowoczesny sprzęt oraz kompleks boisk, plac zabaw i siłownię zewnętrzną - mówi dyrektorka szkoły Elżbieta Darka.

Jakie zmiany w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym na Marymoncie?

Zmienił się układ pomieszczeń i powstało nowe wejście z podnośnikiem, co pozwoliło rozdzielić internat od szkoły i część gastronomicznej. Ściany budynku i dach zostały ocieplone, zainstalowana została wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, a obiekt podłączony został do miejskiej sieci ciepłowniczej. W ośrodku zamontowana została także winda dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, a przy wejściu od dziedzińca powstała rampa. W pomieszczeniach dydaktycznych i użytkowych pojawiły się nowe, drewniane podłogi, a na korytarzach i w łazienkach gres. Sala gimnastyczna zyskała specjalistyczną nawierzchnię sportową. Zamontowane zostały także systemy: automatycznego otwierania drzwi, monitoringu, kontroli dostępu, oddymiania oraz instalacje: wideodomofonowa i multimedialna. Ośrodek wyposażono w nową kuchnię wraz z zapleczem i stołówką.

Wstąp do księgarni

Metamorfoza terenu

Zmieniło się także otoczenie budynku. Nawierzchnia boisk do piłki nożnej i do koszykówki została wymieniona na nowoczesną i bezpieczną. Nowe urządzenia pojawiły się na placu zabaw dla dzieci, a na terenie rekreacyjnym zamontowane są stoły do gry w tenisa stołowego oraz siłownia plenerowa. Dodatkowo wokół obiektu stanęły kosze, ławki i stojaki rowerowe oraz zamontowane zostało energooszczędne oświetlenie ledowe. Chodniki i parkingi zyskały brukową nawierzchnię, a teren ośrodka zyskał nowe ogrodzenie.

Trwa budowa wiat parkingowych, których dachy pokryte zostaną panelami fotowoltaicznymi. Wkrótce na terenie sadzone będą krzewy oraz wysiewana trawa. Koszt modernizacji to ok. 18,5 mln złotych. Inwestycja jest finansowana przez ratusz oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W najbliższych miesiącach zmodernizowany budynek będzie wyposażany w meble, sprzęt dydaktyczny i sportowy oraz multimedia. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 9 ma rozpocząć działalność w nowoczesnym, dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych i budynku na początku nowego roku szkolnego.

REKLAMA

Dla jest kogo obiekt przy Paska?

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy przy ul. Paska 10 to nic innego jak Szkoła Podstawowa Specjalna nr 155 z internatem. Ośrodek przeznaczony jest dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Uczęszczają tam dzieci z lekkim i umiarkowanym upośledzeniem umysłowym, często sprzężonym z epilepsją, ADHD, autyzmem, porażeniem mózgowym, zaburzeniami zachowania i emocji. W szkole zatrudnieni są specjaliści w różnych dziedzinach: oligofrenopedagodzy, logopedzi, psycholodzy, pedagodzy, terapeuci, rehabilitanci, reedukatorzy. Umożliwia to dostosowanie metod pracy i odpowiedniej terapii do indywidualnych potrzeb psychofizycznych uczniów. Poza szeroką gamą zajęć o charakterze edukacyjnym, proponowany jest uczniom udział w zajęciach pozalekcyjnych: na basenie, muzycznych, plastycznych, ekologicznych, tanecznych, informatycznych czy religijnych.

- Jako mama absolwenta tej szkoły cieszę się bardzo, że dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi będą miały wspaniałe warunki do nauki i spędzania czasu wolnego - mówi radna Monika Kurowska, przewodnicząca Komisji Edukacji i Sportu.

MB

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuŻoliborz

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Najchętniej czytane na TuŻoliborz

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

City Break
City Break