REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Legionowo

inwestycje

 

Przebudowa Zegrzyńskiej w rękach ministra

  8 lutego 2012

Przebudowa Zegrzyńskiej w rękach ministra

Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski wydał zezwolenie na rozbudowę odcinka drogi krajowej nr 61 -od wiaduktów nad torami kolejowymi przy ul. Warszawskiej w Legionowie do ul. Wolskiej w Michałowie-Reginowie. O terminie modernizacji zdecyduje Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

REKLAMA

Obecnie Warszawska zwęża się za wiaduktem - w kierunku Zegrza. Codziennie w tym miejscu powstaje korek, w którym stoją mieszkańcy Piasków, Grudzi, Bukowca i miejscowości położonych za granicami miasta.

Zakorkowani na Euro

Mieszkańcy Legionowa obawiają się, że miasto może zostać sparaliżowane w czasie mistrzostw Europy w piłce nożnej, gdy kolumny aut uprzywilejowanych będą kursowały pomiędzy Warszawą a Centrum Szkolenia Policji, gdzie na czas Euro 2012 będzie zlokalizowane centrum bezpieczeństwa.

Kiedy więc droga będzie przebudowywana? - To pytanie do Ministerstwa Transportu, nie do nas - skwitowała krótko Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Wstąp do księgarni

Brak pieniędzy

Szacunkowy koszt przebudowy, razem z wykupem gruntów i dokumentacją to 89 mln zł. Na razie Ministerstwo Transportu nie ma funduszy, które można by przekazać na ten cel. Czy się znajdą? Tego też nie wiadomo, ale jest na to szansa. - Inwestycja ta została ujęta w załączniku nr 1a Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015, tzn. jest na liście zadań priorytetowych, których realizacja może rozpocząć się do 2013 r. - tłumaczy Jakub Dąbrowski z Ministerstwa Transportu. Jednak może być ona zrealizowana dopiero w przypadku uzyskania oszczędności z rozstrzygniętych już przetargów lub z rozliczenia zadań oddanych do ruchu. - Pierwszeństwo w wyborze zadań do realizacji będą miały jednak inwestycje współfinansowane ze środków Unii Europejskiej - dodaje Jakub Dąbrowski. Odcinek drogi krajowej nr 61 niestety nie ma takiego dofinansowania. Zdaniem urzędnika nie dyskwalifikuje to projektu. - Zostaną zrealizowane te inwestycje, na które wystarczy pieniędzy - dodaje.

Prace mogą ruszyć w każdym momencie

Zezwolenie na budowę było ostatnim dokumentem, na które czekało ministerstwo. Teraz, poza brakiem pieniędzy, nic nie stoi na przeszkodzie, by prace mogły się rozpocząć. Klauzula natychmiastowej wykonalności, której pozwoleniu na budowę nadał wojewoda, oznacza, że wykonawca inwestycji może w każdej chwili rozpocząć prace. Teraz pozostaje tylko czekać na pieniądze "z oszczędności". - Ministerstwo będzie kontynuować starania w celu jak najszybszego zapewnienia funduszy dla wszystkich inwestycji ujętych w Programie na lata 2011-2015, szczególnie dla zadań priorytetowych ujętych w załączniku 1a. Inwestycje ujęte w programie są przygotowywane tak, aby w razie zabezpieczenia finansów, płynnie przejść w fazę realizacji - zapewnia Jakub Dąbrowski. Kiedy więc można liczyć na konkrety? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i nikt z ministerstwa nie odważył się podać jakiejkolwiek daty.

- Mogę powiedzieć tylko tyle, że będzie to w najbliższych miesiącach - stwierdził urzędnik.

Co nas czeka?

W trzecim etapie przebudowany ma być odcinek od wiaduktu do rejonu skrzyżowania z ul. Wolską o długości 1,6 km. Nie zmieni się przebieg samej trasy, ale zmianie ulegnie sposób połączenia drogi krajowej z większością ulic.

Bezpośrednio połączonych z nią będzie tylko kilka ulic: Koszarowa, Strużańska i Sybiraków, Piaskowa oraz Wolska. Na niektórych zmieni się częściowo ich organizacja. W Koszarową nie skręcimy już jadąc od strony Jabłonny, nie wyjedziemy z niej także w kierunku Zegrza. Największa zmiana to sposób połączenia ul. Sybiraków z drogą krajową.

89 mln zł ma kosztować poszerzenie Zegrzyńskiej w stronę Michałowa.
Wylot z tej ulicy zostanie tak przesunięty, że wraz z ul. Strużańską będzie stanowił jedno skrzyżowanie. Istniejąca już sygnalizacja świetlna zostanie dostosowana do nowego rozwiązania. Światła mają też stanąć na skrzyżowaniach z Piaskową i Wolską, gdzie dobudowany zostanie wjazd na DK61 z dróg dojazdowych obsługujących posesje po tej stronie drogi i Centrum Szkolenia Policji.

Pozostałe ulice, które obecnie mają bezpośredni dostęp do Zegrzyńskiej, będą włączały się do dróg dojazdowych jedno- i dwukierunkowych. Dojazdówki będą miały zapewnione połączenie z drogą krajową bezpośrednio przez wjazdy włączające do ruchu, bądź poprzez układ ulic lokalnych.

Poszerzony do pięciu metrów zostanie też wjazd na drogę prowadzącą pod wiadukt i dalej wzdłuż torów, zaraz za zjazdem z wiaduktu w stronę Zegrza. Sama droga została zbudowana w II etapie modernizacji. Wjazd ten obecnie ma 3,5 m szerokości i zbudowany jest z betonowych płyt. Podczas modernizacji trzeciego odcinka zostanie tam położony asfalt.

Maciej Kamiński

 

Komentarze (1)

# adonis

08.02.2012 16:14

Niech jeżdżą Strużaską. Niczego wtedy nie zablokują.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA