REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bielany

samorząd

 

Protest przeciwko "lex Czarnek 2.0" na Bielanach. "Kolejny etap deformy edukacji"

  10 listopada 2022

Protest przeciwko "lex Czarnek 2.0" na Bielanach. "Kolejny etap deformy edukacji"
źródło: Platforma Obywatelska Warszawa Bielany

Bielańscy samorządowcy z Platformy Obywatelskiej na czele z wiceburmistrz Sylwią Lacek protestują wobec przyjętej przez sejm ustawie, tzw. lex Czarnek 2.0. W ramach protestu przed placówkami oświatowymi na terenie dzielnicy umieścili napisy wykonane kredą "Wolna szkoła #LexCzarnek".

REKLAMA

W piątek 4 listopada Sejm przyjął ustawę nazywaną przez media "lex Czarnek", zwiększająca kompetencje kuratorów w szkołach. Za przyjęciem nowelizacji głosowało 230 posłów, 220 było przeciw, czterech wstrzymało się od głosu.

Lex Czarnek 2.0

- Lex Czarnek 2.0 oznacza ograniczenie władzy dyrektorów na rzecz kuratorów oświaty, którzy będą mieć wpływ na to, kto będzie kierował szkołą, a także na to, jakie zajęcia mogą lub nie mogą odbyć się w szkole. Oznacza to, że zajęcia pozalekcyjne, które nie trafią w ich gust, np.

związane z edukacją seksualną, nie będą mogły mieć miejsca. Warto tutaj dodać, że kuratorzy są wybierani przez ministra edukacji, dzięki czemu nowelizacja ustawy zapewnia Czarnkowi większą kontrolę w kuratoriach, a w dalszej kolejności w szkołach - przekonują samorządowcy z PO w informacji przesłanej do mediów.

Przeciwko zmianom protestują bielańscy samorządowcy z Platformy Obywatelskiej, którzy przed placówkami oświatwymi na terenie dzielnicy umieścili napisy wykonane kredą "Wolna szkoła #LexCzarnek".

Protest na Bielanach

- Chcemy zaalarmować uczniów i rodziców. Proponowane zmiany cofają wstecz całą polską oświatę. Zamiar ograniczenia autonomii szkoły jest jednoznaczny i wyrażony wprost przez ministra Czarnka, który mówi o "demoralizującej, gorszącej, genderowskiej rewolucji, z którą lewactwo chce na siłę wejść do szkół" - mówią członkowie bielańskiej Platformy Obywatelskiej.

- Wzmocnienie władzy kuratorów, podwładnych Czarnka, utrudni pracę szkołom, ograniczy inicjatywę dyrektorek i nauczycieli, zniechęci do zawodu kolejnych pedagogów. To kolejny etap deformy edukacji - wylicza Sylwia Lacek, wiceburmistrz Bielan odpowiedzialna za oświatę. Projekt trafił do senatu, który ma 30 dni na procedowanie, wniesienie poprawek, przyjęcie lub odrzucenie projektu w całości.

(jr)

.
 

Polecamy

Komentarze (3)

# lolek

11.11.2022 08:13

Przepie dalasz komuś 70 mln zł a on ci order za to daje...takie rzeczy tylko w Polsce pod rządami PiS.

# lolek

11.11.2022 11:23

Sasin przepier olił 70 baniek - dostał medal.
Aktywistki za pisanie kredą po chodniku mogą dostać 30tysiecy grzywny.
Pytam jeszcze raz: gdzie ja urwa żyję?

# Madbutcher

14.11.2022 09:38

Oj tam, oj tam... zmieni się ekipa u steru (tego najgłówniejszego) i zaraz się okaże, że pomysł z tym, żeby to kurator mianowany przez ministra w praktyce rządził szkołą, to wcale nie jest taki zły. Jestem pewien, że TVN i Gazeta Wyborcza (być może też i Newsweek) wytłumaczą nam to w prosty i przystępny sposób. Wystarczy, żeby kurator wprowadził np. obowiązkową edukację seksualną, wszelkie pomysły promowane przez środowiska LGBTQWERTY, zakazał nauczania religii i już większość protestujących bedzie kupiona.
A ideę, żeby to rodzice mieli realny wpływ na to, czego i jak będą się uczyć ich dzieci, znowu będziemy mogli sobie odłożyć na półkę. No bo kto to słyszał, żeby rodzice mogli o czymś takim decydować? Po to demokratycznie wybrali jaśnie wielmożnie oświeconych Panów, żeby to oni decydowali. Kto twierdzi inaczej, ten jest faszystą!

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA