REKLAMA

Białołęka

teatr

 

"Proces" Kafki w Białołęckim Zagłębiu Teatralnym

  22 kwietnia 2015

alt='"Proces" Kafki w Białołęckim Zagłębiu Teatralnym'
Teatr Działań Twórczych (TDT) obchodzi w tym roku swoje dziesięciolecie. Grupa stale zdobywa nagrody i wyróżnienia na ogólnopolskich konkursach.
źródło: Aneta Muczyń

Zbliża się kolejna premiera teatralna w Białołęckim Ośrodku Kultury. "Proces" Franza Kafki wystawi 9 maja Teatr Działań Twórczych. O spektaklu rozmawialiśmy z reżyserką Anetą Muczyń.

REKLAMA

- "Proces" Kafki to chyba najpopularniejszy utwór tego autora, który śmiało można zaliczyć do kanonu znanego na całym świecie. Jak chce Pani "ugryźć" ten utwór i jego trudną tematykę? Jaka będzie metoda na "Proces"?

- W inscenizacji stawiamy na prostotę, umowność, ale i wizyjność przekazu. Niestandardowo potraktujemy też przestrzeń. W warstwie wymowy dramatu, skupimy się na walce jednostki z wyabstrahowaną siłą, niszczącym ją systemem. Chciałabym, żeby nasz "Proces" miał klimat godny Kafki, zabarwiony lekką nutą surrealizmu, metafizyki, refleksji i tajemnicy. Erich Fromm, jeden z największych filozofów i psychologów XX wieku, nazwał Proces "najdoskonalszym snem w literaturze", z czym trudno się nie zgodzić. Chciałabym, aby stylistyka spektaklu przypominała trochę koszmar senny, trochę egzystencjalną baśń. W tym celu w spektaklu wykorzystamy projekcje. Mam nadzieję, że uda się zaproponować widzom przeniesienie się na moment w inny wymiar.

Zapraszamy na zakupy

- Dlaczego nadal sięgamy do tego utworu? Po prostu ze względu na obecność w kanonie utworów wielkich i ważnych, czy ze względu na, o zgrozo... aktualność?

- Literatura tej klasy nigdy się nie zestarzeje. "Proces", jako parabola ludzkiego losu, to jeden z najbardziej zagadkowych i wieloznacznych utworów, jaki powstał w dziejach literatury. Bez względu na wielość tropów interpretacyjnych, bezradność człowieka i jego samotność, to tematy ponadczasowe. Poczucie osaczenia, nieuchronności swego losu, poczucie walki z wiatrakami - to tematy wpisane w kondycję i egzystencję ludzką.

REKLAMA

- To duże wyzwanie dla reżysera. Jakie trudności inscenizacyjne stawia przed sobą taki utwór?

- To wyzwanie zarówno dla mnie, jak i dla aktorów. Do tej pory pracowaliśmy na utworach pisanych na scenę, prostszych, "samonapędzających się". Tu materiał jest znacznie trudniejszy - wyrwane z kontekstu dialogi trzeba przeszczepić na scenę. Wymaga to pomysłów, wyczucia, ciągłych weryfikacji, czasami błądzenia po omacku. Aktorzy są młodymi ludźmi, a przypisane im postaci, nie przypominają osób z ich świata. Dialogi nie są łatwe, akcja nie jest wartka, trzeba się "transformować", kreować postać. Wszystko to wymaga wyrafinowanego aktorstwa, co przekłada się na dłuższy proces pracy. Niezależnie jednak od trudności, warto zanurzyć się w tym świecie, spróbować wejść w głowę tak osobliwego artysty, jakim był Franz Kafka.

REKLAMA

- Premierę przygotowuje Pani z jednym z zespołów Białołęckiego Zagłębia Teatralnego - Teatrem Działań Twórczych. Jest to chyba jeden z najmłodszych teatrów BZT - najmłodszych wiekiem, ale nie do końca stażem?

- Premiera "Procesu" jest częścią obchodów 10-lecia grupy. To zespół z krwi i kości studencki, aktualnie nastawiony na twórcze poszukiwania, odnoszący się do najlepszych tradycji teatru studenckiego w Polsce. Przeszli przemianę z nieopierzonych nastolatków w świadomych i ambitnych młodych ludzi, myślących krytycznie i próbujących zrozumieć otaczający ich świat. Zasłużyli sobie na ten "Proces".

Rozm. mj

"Proces", Teatr Działań Twórczych, Białołęki Ośrodek Kultury, ul. van Gogha 1, reż. Aneta Muczyń, premiera 9 maja, godz. 18:00, kolejny spektakl 10 maja, godz. 18:00. Bilety od 8 zł, rezerwacje: sekretariat@bok.waw.pl.

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni