Coraz więcej prób samobójczych dzieci i młodzieży
7 lutego 2023
W 2022 roku w Polsce padł niechlubny rekord liczby prób samobójczych dzieci i młodzieży. Odnotowano ich w Polsce ponad dwa tysiące. Jak na tym tle wypada Warszawa?
"Jest to wzrost o 150 procent w stosunku do danych z 2020 roku" - podają aktywiści z fundacji GrowSpace, Dominik Kuc oraz Paulina Filipowicz.
Samobójstwa młodzieży w Polsce
Padł także niechlubny rekord prób samobójczych zakończonych zgonem (150 przypadków). Dane są przerażające, a może być jeszcze gorzej.
Sprzęt rehabilitacyjny wypożyczysz bezpłatnie. "To działania pozorowane"
Łóżka rehabilitacyjne, pionizatory, laski czy trójnogi znajdują się w ofercie nowo otwartej wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego w Warszawie. Są bezpłatnie udostępniane mieszkańcom.
Z policyjnych statystyk wynika, że liczba przypadków prób samobójczych dzieci i młodzieży w 2022 roku wyniosła dokładnie 2031.
- Te 2000 prób to dla nas niby tylko sucha liczba, ale to 2000 dramatycznych historii w szkołach, 2000 złamanych serc rodziców i wreszcie około 2000 osób w kryzysie suicydalnym [moment w życiu człowieka, w którym myśli on o popełnieniu samobójstwa - red.]. Każdy tego typu przypadek pokazuje, że system gdzieś zawiódł i pomoc nie została udzielona na czas. Uważam, że ochrona zdrowia psychicznego powinna być jednym z priorytetów naszego społeczeństwa, ponieważ reagować należy już przy pierwszych objawach kryzysu suicydalnego - komentuje Kuc.
Zgodnie z danymi policji, najmłodsze osoby targające się na swoje życie były w przedziale wiekowym 7-12 lat, co oznacza, że na życie targają się nawet uczniowie pierwszych klas podstawówki.
- Zachowania samobójcze to zjawisko bardzo złożone. Specjaliści nie mają jednej prostej odpowiedzi na pytanie, dlaczego młodzi ludzie podejmują decyzję o odebraniu sobie życia. Na te tragedie wpływa wiele różnych czynników, m.in. zaburzenia psychiczne, uzależnienia, wcześniejsze zachowania samobójcze u osoby bliskiej lub w jej środowisku, przynależność do grupy mniejszościowej, problemy w rodzinie, szkole, grupie rówieśniczej - mówi Paulina Filipowicz, psycholog.
Prewencja suicydalna w Polsce
Dwójka aktywistów kieruje petycję do Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Zdrowia. Dotyczy ona wprowadzenia spójnego programu prewencji, który powinien zawierać takie elementy, jak psychoedukacja, obecność oraz dostępność psychologa w każdej szkole, szkolenia dla kadr pedagogicznych, tworzenie zespołów interwentów kryzysowych, system rozpoznawania i reagowania myśli samobójczych oraz wreszcie skuteczną pomoc psychologa rodzinom, które w wyniku samobójstwa straciły osobę bliską.
Petycję można podpisać na stronie naszademokracja.pl.
W Warszawie w 2022 roku odnotowano 83 próby samobójcze wśród dzieci i młodzieży, z czego 19 zakończyło się zgonem.
(jr)
.