REKLAMA

smaki zycia 2024-09-03 1smaki zycia 2024-09-03 2smaki zycia 2024-09-03 0
Legionowo

historia »

 

Pamiętacie jeszcze amfiteatr na Piaskach?

  17 grudnia 2014

alt='Pamiętacie jeszcze amfiteatr na Piaskach?'

Park dla narkomanów, grecka ruina czy miejsce kultury? Wiele lat temu z mapy Legionowa znikł amfiteatr na Piaskach. Czy takie miejsce powinno wrócić?

REKLAMA

marywilska niedziele 2marywilska niedziele 0
Niektórzy mieszkańcy Legionowa narzekają na ubogą ofertę kulturalną w mieście, a także na brak miejsc, w których mogłyby odbywać się większe imprezy. A przecież trochę lat temu przy Zegrzyńskiej, w miejscu zajmowanym dziś przez supermarket, znajdowała się bardzo ciekawa budowla.

- Amfiteatr na Piaskach zbudowało wojsko pod koniec lat 80-tych - mówi dr hab. Jacek Szczepański, dyrektor Muzeum Historycznego w Legionowie. - Przez pewien czas był wykorzystywany do organizacji wydarzeń kulturalnych, później podupadł.

Zarastający amfiteatr zaczął w zabawny sposób upodabniać się do antycznych ruin, pozostawionych przez Greków i Rzymian. W latach 90-tych co prawda Sofoklesa i Ajschylosa na Piaskach nie wystawiano, ale i tak było wesoło.

- Pamiętam, że kiedy byłam mała występował tam jakiś zespół Szkotów - wspomina pani Katarzyna. Park Strzykawek czy miejsce potrzebne społeczności Piasków i całego Legionowa? Zanim rozpoczęto na ten temat poważną dyskusję, Wojskowa Agencja Nieruchomości zdążyła sprzedać teren a nowy właściciel wybudował hipermarket. - Panowie podskakiwali dość wysoko i niestety okazało się, że zgodnie z tradycją nie mają nic pod spodem.

Amfiteatr i tereny zielone dookoła były też miejscem zabaw dzieci.

- Mnie to miejsce kojarzy się przede wszystkim z wielogodzinnymi rozmowami z koleżankami - mówi Tamara Mytkowska z urzędu miasta Legionowo. - Nie pamiętam żadnych wydarzeń kulturalnych. Dla nas było to głównie miejsce spotkań.

A gdy zapadał zmrok, do akcji wkraczało zupełnie inne towarzystwo, gustujące w alkoholu i narkotykach. Całe Legionowo wiedziało, gdzie spotykali się narkomani.

- W latach 90-tych miejsce było owiane złą sławą, nazywano je Parkiem Strzykawek - mówi dyrektor Szczepański.

Park Strzykawek czy miejsce potrzebne społeczności Piasków i całego Legionowa? Zanim rozpoczęto na ten temat poważną dyskusję, Wojskowa Agencja Nieruchomości zdążyła sprzedać teren a nowy właściciel wybudował hipermarket. Wszyscy zdążyli się już chyba przyzwyczaić do tego, że "greckiej ruiny" dawno nie ma. Tęsknicie?

DG

Dziękujemy, że czytasz nasze artykuły. Chcesz na bieżąco śledzić ważne sprawy w Twojej dzielnicy i w Warszawie?
 Zapisz się do naszego newslettera 
 Obserwuj nas na Google News 
 

REKLAMA

marywilska najlepszy adres 2marywilska najlepszy adres 0

Komentarze (3)

# shp

19.12.2014 22:20

Wcześniej była tu fajna górka, z której na sankach zjeżdżały dzieciaki z całego osiedla, ja również.

# Kwiatkowski z Gucina

21.12.2014 20:27

W amfiteatrze odbywały się latem imprezy kulturalne i festyny, a zimą saneczkarstwo. Niestety okolicznym mieszkańcom, w dużej części starym i zadufanym piernikom, nie pasowała głośna muzyka i gwar. Zbyt często wzywali milicję i żandarmerię, dlatego obiekt zaczął podupadać. Teraz mają, na własne życzenie, market i mogą protestować... aż spuchną.

# razr

25.12.2014 12:25

Od dawna twierdzę że mieszkańcy Legionowa kierują się jakąś niezrozumiałą dla ogółu logiką
Mieszkańcom nie przeszkadza brak komunikacji lokalnej, spora część mieszkańców jest przeciwna budowie szpitala
Z drugiej zaś strony przeszkadzał amfiteatr, z tego samego powodu przeszkadzały ławki przy blokach

REKLAMA

marywilska pakowanie 2marywilska pakowanie 0
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

marywilska karuzela 3marywilska karuzela 0
Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

olowkowa kraina swiatowida 10-25 1olowkowa kraina swiatowida 10-25 2olowkowa kraina swiatowida 10-25 0

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

biedronka 042 2

REKLAMA

marywilska 7 dni w tygodniu 2marywilska 7 dni w tygodniu 0

REKLAMA

cmp 09-2025 3cmp 09-2025 0

REKLAMA

san giovani ogolny 2021-09-29 nowy 1san giovani ogolny 2021-09-29 nowy 2san giovani ogolny 2021-09-29 nowy 0

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

olowkowa kraina 003 3olowkowa kraina 003 0

REKLAMA

refleks chlodnictwo 2024-11-21 1refleks chlodnictwo 2024-11-21 2refleks chlodnictwo 2024-11-21 0

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni