Odzyskiwanie długów
26 czerwca 2006
Wiele mówi się i pisze o trudnościach z odzyskiwaniem długów. Bardzo często zdarza się, że osoby, które komuś coś pożyczyły nie mogą odzyskać pożyczki.
Tymczasem ważne jest, aby nie czekali, lecz jak najszybciej podejmowali od-powiednie działania. Jeśli będą się wstrzymywać na przykład ze skierowaniem sprawy do sądu należność może ulec przedawnieniu i już nigdy nie odzyskają swo-ich pieniędzy. Co prawda terminy przedawnienia nie są zwykle krótsze niż dwa lata, ale bieg terminu rozpoczyna się z chwilą, gdy powinna nastąpić zapłata. Poza tym z upływem czasu zmniejsza się prawdopodobieństwo odzyskania należności.
Aby temu zapobiec - jeśli dłużnik mimo wezwań do zapłaty należności nie za-płacił - trzeba składać pozew do sądu.
Obecny rząd - o czym było bardzo głośno - zmienił opłaty sądowe, choć nieko-niecznie je obniżył. Ale pamiętajmy, że opłata sądowa stanowi tylko nikły procent należnych nam pieniędzy - zwykle 5% - więc i tak wiele zyskamy jeśli sprawę wy-gramy. A w dodatku po wygranej dłużnik razem z długiem musi zwrócić opłaty sądowe i koszty zastępstwa przez radcę prawnego lub adwokata.
Mając wyrok kierujemy sprawę do komornika, a ten zajmuje majątek dłużnika. I znowu: obiegowe opinie o nieskuteczności działań komorników są przesadzone. Ponadto wyrok sądowy powoduje, że termin przedawnienia liczy się od początku i jest nie krótszy niż 10 lat. Może się przedłużać.
Aby w sądzie wygrać sprawę trzeba mieć dowody: pożyczka, wykonanie usługi, przekazanie towaru powinny być udokumentowane na piśmie. Bardzo ważne jest także posiadanie pełnych danych dłużnika: imienia i nazwiska oraz adresu, naj-lepiej wraz z numerem dowodu osobistego i numerem PESEL - w przypadku osób fizycznych, osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz wspólni-ków spółek cywilnych, a w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnych - nazwa spółki, adres siedziby i numer wpisu w rejestrze przedsiębior-ców.
Warto także - zwłaszcza przy większych kwotach - stosować zabezpieczenia ta-kie jak weksel lub poręczenie innej osoby. To bardzo ułatwi dochodzenie ewentual-nych roszczeń.
Pamiętajmy zatem, aby dbać o swoje interesy, bo nikt inny za nas tego nie zrobi, i przede wszystkim, starajmy się, aby wykonywane transakcje były odpo-wiednio udokumentowane. Nie pozwalajmy dłużnikom na bezkarne uchylanie się od zapłaty tego co powinni.
Agnieszka Pajer
Radca Prawny
Autorka prowadzi Kancelarię Prawna