REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Odzyskiwanie długów

  26 czerwca 2006

Wiele mówi się i pisze o trudnościach z odzyskiwaniem długów. Bardzo często zdarza się, że osoby, które komuś coś pożyczyły nie mogą odzyskać pożyczki.

REKLAMA

Przedsiębiorcy, którzy wstawili towar do czyjegoś sklepu lub wykonali umówione usługi, nie mogą potem uzyskać należnej zapłaty. I gdy druga strona nie chce dobrowolnie zapłacić, często nie wiedzą, jakie kroki powinni podjąć, lub rezygnują z podejmowania działania obawiając się, że i tak nie mają żadnych szans.

Tymczasem ważne jest, aby nie czekali, lecz jak najszybciej podejmowali od-powiednie działania. Jeśli będą się wstrzymywać na przykład ze skierowaniem sprawy do sądu należność może ulec przedawnieniu i już nigdy nie odzyskają swo-ich pieniędzy. Co prawda terminy przedawnienia nie są zwykle krótsze niż dwa lata, ale bieg terminu rozpoczyna się z chwilą, gdy powinna nastąpić zapłata. Poza tym z upływem czasu zmniejsza się prawdopodobieństwo odzyskania należności.

Aby temu zapobiec - jeśli dłużnik mimo wezwań do zapłaty należności nie za-płacił - trzeba składać pozew do sądu.

Obecny rząd - o czym było bardzo głośno - zmienił opłaty sądowe, choć nieko-niecznie je obniżył. Ale pamiętajmy, że opłata sądowa stanowi tylko nikły procent należnych nam pieniędzy - zwykle 5% - więc i tak wiele zyskamy jeśli sprawę wy-gramy. A w dodatku po wygranej dłużnik razem z długiem musi zwrócić opłaty sądowe i koszty zastępstwa przez radcę prawnego lub adwokata.

Mając wyrok kierujemy sprawę do komornika, a ten zajmuje majątek dłużnika. I znowu: obiegowe opinie o nieskuteczności działań komorników są przesadzone. Ponadto wyrok sądowy powoduje, że termin przedawnienia liczy się od początku i jest nie krótszy niż 10 lat. Może się przedłużać.

Aby w sądzie wygrać sprawę trzeba mieć dowody: pożyczka, wykonanie usługi, przekazanie towaru powinny być udokumentowane na piśmie. Bardzo ważne jest także posiadanie pełnych danych dłużnika: imienia i nazwiska oraz adresu, naj-lepiej wraz z numerem dowodu osobistego i numerem PESEL - w przypadku osób fizycznych, osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz wspólni-ków spółek cywilnych, a w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnych - nazwa spółki, adres siedziby i numer wpisu w rejestrze przedsiębior-ców.

Warto także - zwłaszcza przy większych kwotach - stosować zabezpieczenia ta-kie jak weksel lub poręczenie innej osoby. To bardzo ułatwi dochodzenie ewentual-nych roszczeń.

Pamiętajmy zatem, aby dbać o swoje interesy, bo nikt inny za nas tego nie zrobi, i przede wszystkim, starajmy się, aby wykonywane transakcje były odpo-wiednio udokumentowane. Nie pozwalajmy dłużnikom na bezkarne uchylanie się od zapłaty tego co powinni.

Agnieszka Pajer
Radca Prawny
Autorka prowadzi Kancelarię Prawna

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe