Zabytki

źródło: Wikimedia Commons / Adrian Grycuk
Nowy pomysł na Halę Gwardii. Ratusz szuka prywatnej firmy
Trzy lata po otwarciu krytego targu i popularnych barów ratusz znów zmienia koncepcję na XIX-wiecznę halę targową.

Hala Mirowska na miarę XXI wieku. Jest chętny deweloper Po 117 latach od otwarcia Hala Mirowska wciąż pozostaje niezwykle ważnym miejscem na mapie Warszawy. czytaj
Kiedy w 2017 roku na nowo otwierano wschodnią Halę Mirowską, nazywaną częściej Halą Gwardii, wydawało się, że był to strzał w dziesiątkę. Na wielkiej przestrzeni o przemysłowym klimacie udało się zorganizować kryty targ, otworzyć bary i restauracje z przystępnymi cenami, a nawet stworzyć maleńkie Muzeum Boksu im. Feliksa Stamma. Teraz ratusz ma nowy pomysł. Rozpoczęły się poszukiwania firmy, która przeprowadzi remont Hali Gwardii oraz docelowo zajmie się jej utrzymaniem i zarządzaniem. W budynku ma powstać przestrzeń handlowa i... dom kultury.
Harmonogram prac przewiduje zakończenie postępowania i podpisanie umowy w grudniu przyszłego roku. Ponowne otwarcie Hali Gwardii przewidziano na rok 2023. Ratusz zaznacza, że remont musi być prowadzony w oparciu o wytyczne konserwatora zabytków. Wykonawca odnowi i uzupełni zachowane detale elewacji (m.in. gzymsy, balustrady, opaski okienne). Wszystkie ślady związane z działaniami wojennymi, takie jak ślady po kulach, mają zostać zakonserwowane.
Historia Hali Gwardii
Hale Mirowskie zostały wybudowane na przełomie XIX i XX wieku i do II wojny światowej były największym wielkopowierzchniowym obiektem handlowym w Warszawie. Sprzedawano w nich głównie mięso, ryby, pieczywo oraz warzywa. W czasie II wojny światowej hala wschodnia została poważnie uszkodzona i wypalona, jednakże zachowały się mury oraz metalowa konstrukcja. Znacznemu uszkodzeniu uległy za to dekoracje rzeźbiarskie.
W 1950 roku podjęto decyzję o adaptacji hali wschodniej na siedzibę Milicyjnego Klubu Sportowego "Gwardia". Dawną przestrzeń handlową wykorzystano na salę widowiskową, wykonano antresolę oraz trybunę. Piwnice przebudowano na cele sportowe, tj. sale gimnastyczne i strzelnice. W latach 90. XX wieku przywrócono hali funkcję obiektu handlowego.
(dg)
więcej