REKLAMA

Bemowo

komunikacja »

 

Nowe w centrum, stare na obrzeża

  4 kwietnia 2008

Niebawem w centralnej Warszawie mają stanąć nowe wiaty przystankowe. Te spośród starych, które nadają się jeszcze do użytku, zostaną przeniesione na peryferie miasta.

REKLAMA

To, gdzie staną w dużej mierze zależy teraz od aktywności dzielnicowych radnych oraz formalno-własnościowego przygotowania terenów pod wiaty, a z tym niestety nie jest dobrze w całym mieście.

W aglomeracji warszawskiej jest 4,5 tys. przys-tanków. Na części z nich stoją wiaty przystankowe. Na części, ponieważ nie we wszystkich lokalizacjach jest to możliwe. Nie tylko z powodu braku pieniędzy. Często chodzi o sprawy własności gruntów i braku miejsca.

Umowa z Adpolem, który ma 530 wiat przystan-kowych w Warszawie, obowiązuje do 2010 roku. W gestii Zarządu Transportu Miejskiego jest ich 1300. Każdy podmiot powinien dbać o należyte utrzymanie obiektów. Z doświadczenia wiemy, że nie bardzo wychodzi zarządcom utrzymanie wiat w czystości i porządku. Wkrótce ma się to zmienić.

- Cały czas trwają uzgodnienia dotyczące zbudowania nowych wiat przystanko-wych. Co tydzień spotyka się zespół (w którego skład wchodzą m.in. przedstawi-ciele biura architektury, ZTM, ZDM, urzędu miasta i biura drogownictwa), których zadaniem jest określenie najkorzystniejszych dla pasażerów i mieszkańców War-szawy warunków i parametrów nowych wiat - mówi Marek Sieczkowski z ZTM. - W drugiej połowie roku w stolicy zostanie przeprowadzony pilotażowy program mon-towania nowych wiat. Zdemontowane, a nadające się jeszcze do eksploatacji wiaty, zostaną przeniesione w miejsca, gdzie obecnie nie ma żadnego zadaszenia - pod warunkiem, że będzie to technicznie możliwe. Przede wszystkim chcemy, żeby sta-nęły one na obrzeżach miasta - podsumowuje Sieczkowski.

Jak będą wyglądały nowe wiaty i czy spodobają się mieszkańcom stolicy?

Autorem projektu wzorniczego są laureaci konkursu, który miasto przepro-wadziło w 2006 roku: Grzegorz Niwiński i prof. Jerzy Porębski, tworzący pracownię Towarzystwo Projektowe. W 2007 roku zostały przygotowane projekty wykonawcze wraz z modelami w skali 1:1. Wykonawcą modeli była firma Tejbrant Polska.

- Ważne jest to, że elementy programu, to nie tylko wiata, ale także słupek przystankowy stały i tymczasowy, ławka, kosz na śmieci, barierka wygradzająca, stojak na rowery oraz skrzynia na piasek - mówi Tomasz Gamdzyk, naczelnik wydziału estetyki przestrzeni publicznej. - Wiaty według dokumentacji realizacyjnej są nieco zmodyfikowane w stosunku do wersji konkursowej, m.in. mają pełne przegrody z tyłu oraz dach z nałożonym rastrem ograniczającym w 80% nagrze-wanie. Tylna ściana w części przy gablotach oraz ławce jest szczelna do samego chodnika, eliminując wianie i przemarzanie. Obecnie trwają prace zespołu, który ma opracować warunki konkursu na operatora elementów przystanku. Operator miałby za zadanie wyprodukowanie, dostarczenie, zamontowanie, a następnie eks-ploatację wiat przez wybrany czas, z możliwością ekspozycji reklam w gablotach (maksymalnie cztery na wiacie). Utrzymywanie przystanków w czystości należałoby także do obowiązków wyłonionej firmy.

- Zespół ma również za zadanie określić liczbę lokalizacji i zasięg całego programu na obszarze Warszawy - dodaje Gamdzyk.

Z pewnością nowe wiaty będą przyciągały nie tylko wzrok mieszkańców War-szawy, ale też natrętnych naklejaczy ogłoszeń. Nowy operator z pewnością będzie się starał z nimi walczyć. Z tej wojny może jednak wrócić na tarczy, dopóki nie zmieni się prawo i nie zacznie się karać samych ogłoszeniodawców, a nie jak to ma miejsce obecnie - przyklejaczy plakatów.

Agnieszka Pająk-Czech

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy