Wkrótce ruszy budowa szkoły na Tarchominie
5 września 2022
Trwa przetarg na budowę nowej szkoły podstawowej na Tarchominie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to wykonawcę powinniśmy poznać na początku września. Jak będzie wyglądał nowy budynek i kiedy pierwsi uczniowie z niego skorzystają?
- Na działce o powierzchni ponad 3,2 ha powstanie 36-oddziałowa placówka dla 900 uczniów (32 klasy I-VIII i 4 "zerówki") wraz z zespołem boisk, placem zabaw, parkingiem i terenem zieleni - zapowiada białołęcki ratusz. - Mamy gotowy projekt i pozwolenie na budowę. Budżet inwestycji wynosi 66 mln zł.
Kilkanaście lat były symbolem nieudolności władz Białołęki
Boiska do gry w kosza, tenisa, siatkówki i strefa street workoutu - to wszystko zupełnie za darmo dostępne jest już obok parku Picassa.
Pierwotnie pieniądze były zaplanowane na lata 2022-2025, ale Rada Warszawy podjęła decyzję, że podstawówka powinna powstać szybciej. Właśnie trwa przetarg na budowę placówki. Zgodnie z umową, zwycięska firma będzie miała 20 miesięcy od podpisania umowy na realizację inwestycji. Jeśli wybierzemy w przetargu firmę i zawrzemy z nią umowę, szkoła powinna być gotowa we wrześniu 2024 roku - informuje ratusz.
Więcej miejsca dla dzieci
Szkoła została podzielona na bloki funkcjonalne i na grupy klas. Sprzyja to zwiększeniu kameralnego charakteru powierzchni wspólnych i ułatwia interakcje użytkowników. Ważnym miejscem w szkole będzie wewnętrzna agora otoczona otwartymi schodami i balkonami. Dodatkowo projektanci w tym samym miejscu rozplanowali funkcje wspólne, jak biblioteka, jadalnia, szatnie, świetlice, pomieszczenia administracyjne. Przed wejściem do budynku zaplanowano miejsce do integracji i odpoczynku z kaskadowo ułożonymi siedziskami na kształt amfiteatru.
Na inwestycję zostanie przeznaczona tylko część działki, od strony skrzyżowania ulicy Świderskiej z Ćmielowską. Budynek szkoły wraz z zapleczem sportowym powstanie we wschodniej części terenu i nie przekroczy charakterystycznego tarasu, gdzie poziom terenu obniża się w kierunku Wisły. Na zielonej polanie w sąsiedztwie lasu łęgowego przewidziano utworzenie "zielonej klasy", która umożliwia przeprowadzenie lekcji na świeżym powietrzu. Do jej urządzenia wykorzystane zostaną drewniane ławy i tablice edukacyjne.
(jr)
.