Nowa dzielnica zamiast FSO. Deweloper kupił 13 hektarów. Co z Hulakula?
13 grudnia 2019
Między mostami Grota-Roweckiego a Gdańskim powstanie kilka kwartałów zabudowy. Kolejny inwestor przedstawił swój pomysł na zagospodarowanie poprzemysłowej części Warszawy.
W sąsiedztwie Żerania i Bródna, w administracyjnych granicach Pragi Północ znajduje się ogromny, 101-hektarowy teren wzdłuż Jagiellońskiej, przez warszawski ratusz nazywany roboczo "Żeraniem FSO". Obecnie znajdują się tam m.in.
Kontrowersyjny plan dla Żerania. "Trzeba zwęzić Jagiellońską"
Wyremontowana rok temu arteria nie pasuje do koncepcji zabudowy, planowanej przez warszawski ratusz na terenie Fabryki Samochodów Osobowych.
hale usługowe, magazynowe i produkcyjne (Develey), biurowce niższej klasy oraz domy jednorodzinne osiedla Śliwice. Samorząd chciałby przekształcenia tej okolicy w miejskie kwartały zabudowy z mieszkaniami, biurami, szkołami, parkiem i dużą liczbą zieleni.
Będą mieszkania i biura
Pomysły urzędników idą w parze z planami deweloperów. Firma Asbud ogłosiła właśnie, że zakończyła proces skupowania działek o łącznej powierzchni ponad 13 hektarów, znajdujących się przy skrzyżowaniu Jagiellońskiej z Batalionu Platerówek. Na części terenu znajduje się obecnie centrum handlowe Metropol Dom i Wnętrze, w którym działa m.in. Hulakula. Deweloper planuje budowę kompleksu o mieszanej funkcji mieszkaniowej, biznesowej, komercyjnej i wypoczynkowej, ale nie wiemy jeszcze, jakie ma plany wobec istniejącej zabudowy.
- Na ten moment nie mamy informacji, aby Hulakula planowała bądź musiała zmienić lokalizację - dowiedzieliśmy się w agencji PR, obsługującej popularne centrum rozrywki. - Jeśli takie plany się pojawią, na pewno będziemy o tym informować.
Dzielnica wielu nazw
W komunikacie dla mediów Asbud używa określenia "Nowa Praga", przez warszawiaków zarezerwowanego dla okolic pl. Hallera i Szwedzkiej. Zakupione działki znajdują się na terenie objętym przez ratusz "masterplanem dla terenów dawnej Fabryki Samochodów Osobowych na Żeraniu", w granicach dzielnicy Praga Północ. Z kolei w opracowywanym od 2016 roku planie zagospodarowania wykorzystywana jest nazwa Śliwice, przed II wojną światową stosowana dla osiedla domów przy Gersona, Witkiewicza, Szernera i Kotsisa.
(dg)
.