REKLAMA

bck teatralny poranek bajkowy 1bck teatralny poranek bajkowy 2bck teatralny poranek bajkowy 0
Puls Warszawy

różne

 

Nieprzyjemy zapach z ust

  30 czerwca 2003

Halitosis (nieprzyjemny zapach z ust) dotyczy około 1/3 populacji o czym dość łatwo można się przekonać nad ranem, pomimo że wieczorem umyło się zęby.

REKLAMA

bck ladies 2bck ladies 0
(t e k s t    s p o n s o r o w a n y)

Może pochodzić z zatok, przewodu pokarmowego, płuc oraz (najczęściej) z ust. Zapach z jamy ustnej pochodzi z produktów metabolizmu bakterii, które są obecne w ubytkach nie leczonych zębów, w zachyłkach kamienia nazębnego, w kieszonkach chorych dziąseł oraz szczególnie, na tylnej części języka.

W przypadku złej higieny jamy ustnej dość łatwo sobie poradzić z tym problemem - trzeba odwiedzić dentystę, który zrobi porządek z zębami i dziąsłami. Następnie myć zęby rano i wieczorem, stosować nici dentystyczne i raz dziennie (rano) czyścić powierzchnię języka szczoteczką lub specjalną skrobaczką. Proste? - oczywiście.

Ale istnieje grupa pacjentów o bardzo dobrym stanie higieny ust i pomimo to cierpią na halitosis. Z tej grupy należy wyłączyć tych, których cierpienia mają podłoże psychologiczne (tj. wydaje im się tylko że cierpią na halitosis), co można stwierdzić prostym testem lub za pomocą specjalnego urządzenia (halimeter) do pomiaru zawartości związków siarkowodoru w wydychanym powietrzu. Problem pozostałych jest problemem realnym, z którym zwyczajny dentysta sobie nie poradzi. W USA istnieją kliniki, które tylko tym się zajmują.

Rok 2002 był przełomowy w podejściu do leczenia halitosis. Zespół naukowców z Uniwersytetu Michigan odkrył, że tylko niektóre bakterie są odpowiedzialne za nieświeży oddech i bakterie te nie występują u ludzi z oddechem normalnym. Problemem, który został rozwiązany było rozróżnienie tych bakterii. Otóż bakterii, które zasiedlają język, nie da się hodować na tradycyjnych pożywkach i dlatego nie da się ich rozróżnić tradycyjnymi testami biochemicznymi. Teraz stało się to możliwe dzięki analizie molekularnej (albo inaczej analizie DNA). Odkryto, że na języku występują 92 różne rodzaje bakterii. Bakterie te zostały rozróżnione, a niektóre z nich nazwane po raz pierwszy. Wyodrębniono te, które są przyczyną nieświeżego oddechu, a stąd już niewielki krok do opracowania środków wycelowanych w sam cel.

Jakich? Dowiesz się tego odwiedzając mój gabinet lub moją stronę internetową, najlepszą stronę w Polsce.

lek. dent. Artur Pietrzyk

* * *

676-59-56, 0-608-519-073
www.superdentysta.com.pl
protetyka, chirurgia, leczenie, ortodoncja, naprawa protez, rtg
Myśliborska 104 (wejście za apteką)
pon-pt 10-13 i 15-20, sobota 10-13

Dziękujemy, że czytasz nasze artykuły. Chcesz na bieżąco śledzić ważne sprawy w Twojej dzielnicy i w Warszawie?
 Zapisz się do naszego newslettera 
 Obserwuj nas na Google News 
 

REKLAMA

olowkowa rekrutacja trwa 2olowkowa rekrutacja trwa 0

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

autoreklama tustolica 1autoreklama tustolica 2autoreklama tustolica 0

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

refleks chlodnictwo praca 1 2refleks chlodnictwo praca 1 0

REKLAMA

bck osiecka 2bck osiecka 0

REKLAMA

refleks chlodnictwo praca 2 3refleks chlodnictwo praca 2 0

REKLAMA

bck koncert retro 31 maja 1bck koncert retro 31 maja 2bck koncert retro 31 maja 0

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni