Netto wstrzymane przez urzędników. "Nie chcą wybudować drogi"
24 sierpnia 2020
- Eldorado sklepowe na Białołęce wstrzymane. Inwestycja została zablokowana przez urząd dzielnicy - obwieścił na Facebooku jeden z mieszkańców. Co się stało?
- Prywatny inwestor planował wybudować supermarket Netto naprzeciwko bloków przy ul. Aluzyjnej 15. Urząd dzielnicy twardo negocjuje z deweloperem, aby w ramach budowy sklepu utwardził oraz przebudował ul. Zamkniętą na odcinku należącym do miasta. Deweloper zrezygnował jednak z podpisania umowy z dzielnicą w tej sprawie. Dopóki deweloper nie zgodzi się na poprawienie z własnej kieszeni okolicznej infrastruktury, dopóty dzielnica nie wyda mu zezwolenia na budowę, a zatem uniemożliwi wybudowanie obiektu - zakomunikował jakiś czas temu na facebookowej grupie dla mieszkańców Białołęki pan Mateusz.
"Bez sensu wciskać kolejny market"
Wielu mieszkańców przyjęło te rewelacje bez entuzjazmu. - Bez sensu wciskać kolejny market. W okolicy Aluzyjnej będzie ich nadmiar. Tyle lat posuchy a teraz przesyt - komentuje pani Katarzyna. - I co z tego, że wstrzymali budowę marketu. Dadzą 10 pozwoleń na nowe osiedla bez dojazdów i odpowiednio szerokich ulic, za to na istniejących - już i tak ciasnych - dorzucą trochę garbów zwalniających. Ot, logika naszych władz - komentuje pan Piotr.
Odszkodowania za grunty zatrzymały inwestycję
- Prawidłowe funkcjonowanie obiektu handlowo-usługowego było uzależnione od jego powiązań komunikacyjnych z siecią dróg publicznych. Oznaczało to wymóg budowy ul. Zamkniętej. Inwestor złożył wniosek o przygotowanie umowy w trybie art. 16 ustawy o drogach, na podstawie której zrealizuje wymagany układ drogowy. Dzielnica przygotowała projekt umowy określający warunki i zakres realizacji drogi. Projekt umowy został przesłany do akceptacji inwestora - informuje oficjalnie Dorota Nowakowska z Urzędu Dzielnicy Białołęka. Dlaczego sprawa stanęła w miejscu? Jak się dowiedzieliśmy, inwestor nie zaakceptował zapisów dotyczących odszkodowań za grunty.
"Inwestor zrezygnował"
- Należy podkreślić, że inwestycja drogowa miała być budowana nie tylko na działkach inwestora i miasta, ale również na działkach osób trzecich, dla których - zgodnie z przepisami prawa - należy zabezpieczyć ewentualne przyszłe odszkodowania. Inwestor w piśmie skierowanym do Urzędu Dzielnicy zrezygnował z realizacji ul. Zamkniętej w oparciu o przekazaną umowę. Co więcej, w trakcie rozpatrywania wniosku o pozwolenie na budowę obiektu handlowego otrzymał postanowienie o brakach w dokumentacji dotyczącej budynku. Pomimo wydłużenia na wniosek inwestora terminu na uzupełnienie braków, nie dostarczył on kompletnej dokumentacji. W związku z powyższym urząd wydał decyzję odmowną - informuje urzędniczka, która podkreśla, że dalsze działania w tej sprawie są zależne od inwestora.
(DB)