REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Nauczyciel pozwolił sobie na zbyt wiele

  15 września 2008

Jakie są granice wolności osobistej? Czy nauczyciel w szkole może spytać się dziecka "czemu ty nie chodzisz na religię?", albo wobec całej klasy oświadczyć "Rodzice Kowalskiego nie mają ślubu" itp? Czy można wobec takiego nauczyciela wszcząć jakieś postępowanie, jeśli tak to z jakich przepisów?

REKLAMA


Autor jest prawnikiem
w kancelarii
Smoktunowicz & Falandysz
Ocena każdego zachowania zależy od konkretnych okoliczności. Można sobie nietrudno wyobrazić sy-tuację, w której zapytanie ucznia, czemu nie chodzi na religię albo informacja, że rodzice ucznia nie ma-ją ślubu byłaby dopuszczalna. Inaczej musi być oce-niana sytuacja, gdy nauczyciel publicznie, przy całej klasie, spyta się ucznia, czy nie chodzi na religię tyl-ko po to, by postawić go w trudnej sytuacji, a inaczej gdy pytanie takie zada uczniowi na osobności. Na-uczyciel jest nie tylko uprawniony, ale wręcz zobo-wiązany do interesowania się dzieckiem nie tylko ja-ko uczniem, ale też jako człowiekiem.

Jednak jeżeli nauczyciel przytoczone zdania wy-powiada przy całej klasie i bez żadnego szczegól-nego uzasadnienia, to takie zachowanie jest oczywiś-cie niedopuszczalne. Takie wypowiedzi skierowane do ucznia stanowią naruszenie jego godności, która podlega ochronie na podstawie Konstytucji, gdzie art. 30 mówi, że: "Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywa-tela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych." Konstytucja gwarantuje też każdemu "prawo do ochrony prywat-ności", "wolność sumienia i religii", a art. 53 ust. 7 Konstytucji stanowi wprost, że: "Nikt nie może być obowiązany przez organy władzy publicznej do ujawnienia swo-jego światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania". Prawa gwarantowane w Konstytucji dotyczą także dzieci, o czym w Polsce czasem się zapomina.

Te ogólne normy Konstytucji są odzwierciedlone w Karcie Nauczyciela. Art. 6. Karty Nauczyciela wprost stanowi, że nauczyciel musi działać "... w poszanowaniu Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w atmosferze wolności sumienia i szacunku dla każdego człowieka...".

Każdy nauczyciel (poza stażystami) podlega obowiązkowej ocenie przez dy-rektora. Naganne zachowanie nauczyciela musi wpłynąć na ocenę jego pracy, a ne-gatywna ocena ma znaczenie przy ewentualnych awansach.

Dodatkowo w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych w grę wchodzi odpowiedzialność dyscyplinarna. Art. 75 Karty Nauczyciela stanowi wprost, że uchybienie obowiązkom określonym w art. 6 jest w przypadku nauczycieli mia-nowanych i dyplomowanych zagrożone odpowiedzialnością dyscyplinarną.

Karami dyscyplinarnymi dla nauczycieli są: nagana z ostrzeżeniem, zwolnienie z pracy, zwolnienie z pracy z zakazem przyjmowania ukaranego do pracy w zawo-dzie nauczycielskim w okresie trzech lat od ukarania, wydalenie z zawodu na-uczycielskiego. Oczywiście kara musi być dostosowana do szkodliwości zachowania nauczyciela. Jedno oświadczenie nauczyciela przy innych dzieciach, że "Rodzice Kowalskiego nie mają ślubu" na pewno nie kwalifikuje się do zwolnienia z pracy, ale raczej do nagany. Natomiast jeżeli takie naganne zachowanie nauczyciela powtarza się, to zwolnienie z pracy może być uzasadnione.

Kary dyscyplinarne nauczycielom wymierzają komisje dyscyplinarne, które funkcjonują przy wojewodach. Przy każdej takiej komisji jest powołany rzecznik dyscypliny i na jego wniosek komisja rozpoczyna pracę. Co istotne, postępowanie dyscyplinarne nie może być wszczęte po upływie trzech miesięcy od dnia uzyskania przez komisję wiadomości o popełnieniu czynu uzasadniającego nałożenie kary i po upływie trzech lat od popełnienia tego czynu. Drugą instancją w sprawach dyscy-plinarnych nauczycieli jest odwoławcza komisja dyscyplinarna przy ministrze. Osta-tecznie od prawomocnych orzeczeń odwoławczych komisji dyscyplinarnych przy ministrze stronom przysługuje odwołanie do właściwego ze względu na miejsce za-mieszkania nauczyciela sądu apelacyjnego - sądu pracy i ubezpieczeń społecznych w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia wraz z uzasadnieniem.

Dodatkowo dyrektor szkoły może zawiesić w pełnieniu obowiązków nauczycie-la, przeciwko któremu złożono wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego, jeżeli ze względu na powagę i wiarygodność wysuniętych zarzutów celowe jest od-sunięcie nauczyciela od wykonywania obowiązków w szkole. W okresie zawieszenia wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela może ulec ograniczeniu do połowy.

Oczywiście poza postępowaniem dyscyplinarnym rodzice ucznia mogą pozwać nauczyciela o odszkodowanie lub zadośćuczynienie na ogólnych zasadach przewi-dzianych w kodeksie cywilnym.

dr Michał Kuliński

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe