REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wola

samorząd

 

Najtrudniejszy rok od lat. Trudno zaplanować kryzysowy budżet Woli

  27 października 2022

Najtrudniejszy rok od lat. Trudno zaplanować kryzysowy budżet Woli
DB

Oświetlenie ulic - 172 proc. więcej, transport i komunikacja - 86 proc. drożej, utrzymanie lokali użytkowych o 21 proc. w górę, przy wzroście całego budżetu dzielnicy o raptem 1 procent. Te liczby pokazują, jak trudny będzie przyszły rok.

REKLAMA

Wojna za naszą wschodnią granicą ciągle trwa, ceny niemal wszystkich produktów i usług rosną w zastraszającym tempie, a inflacja nie chce się zatrzymać.

Edukacja kosztuje najwięcej

Budżet jednak zaplanować trzeba i pomimo ciężkiej sytuacji oraz konieczności szukania oszczędności, udało się przygotować projekt, który zakłada zwiększenie wydatków o 1 proc. względem bieżącego roku.

Wstępny projekt budżetu pozytywnie zaopiniowali wolscy radni. Zakłada on, że do dyspozycji urzędu dzielnicy będzie blisko 801,5 mln zł. Lwią część tej kwoty pochłoną wydatki na edukację.

- W 2023 roku wydamy na nią prawie 466 mln zł, czyli o 7 proc. więcej niż teraz. To kwota na wynagrodzenia pracowników, niezbędne remonty, bieżące wydatki na utrzymanie szkół i przedszkoli, a także dotacje dla placówek niepublicznych, które wyniosą 76 mln zł - wylicza Grażyna Orzechowska-Mikulska, wiceburmistrz Woli, która dodaje, że dzieje się to w czasach, kiedy szkoły borykają się z brakiem miejsca i zwiększoną liczbą podopiecznych, spowodowaną m.in. kumulacją roczników i napływem uczniów z Ukrainy. Na Woli jest ich ponad półtora tysiąca. A w takich warunkach bardzo trudno jest utrzymać komfort i jakość nauczania. A jeszcze trudniej z optymizmem myśleć o przyszłym roku.

Wzrost kosztów i... oszczędności

Kiedy przyjrzymy się dokładnie poszczególnym zadaniom budżetowym, to widać wyraźnie, że kosztują one znacznie więcej, niż było to w budżecie na 2022.

- Wzrost nakładów na utrzymanie i remonty dróg o 77 procent czy 172-procentowa podwyżka oświetlenia ulic, to efekty m.in. drogiego paliwa, prądu czy materiałów budowlanych, z którymi musieliśmy sobie poradzić - mówi burmistrz Krzysztof Strzałkowski.

Drogi prąd od dawna spędza sen z powiek samorządowcom. Na energię elektryczną w urzędzie i innych jednostkach organizacyjnych przeznaczono o 2,2 mln zł więcej, niż w tym roku, ale i ta kwota może okazać się niewystarczająca. Na przykład wolski Ośrodek Sportu i Rekreacji dostał podwyżkę cen energii rzędu 280 proc., więc nadchodząca zima może być trudna.

W takiej sytuacji dzielnica musiała szukać oszczędności, gdzie się da. Dlatego w przyszłym roku o 59 proc. zmniejszą się nakłady na remonty mieszkań komunalnych. Znacząco spadną też wydatki na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska. Będą one niższe o 17 proc.

(jr)

.
 

Polecamy

Komentarze (2)

# Kolo

27.10.2022 21:39

Już jakiś czas temu proponowałem aby rozważyć możliwość zaoszczędzenia 50 proc kosztow energii elektrycznej poprzez zmianę systemu oświetlania ulic i włączania co drugiej latarni. Oszczędność jest o 50 proc przy jedynie niewielkim pogorszeniu funkcjonalności oświetlenia. To jest możliwe do zrobienia de facto bezkosztowo i bezinwestycyjnie. Druga rzecz to przegrzewanie pomieszczeń. Po jaki licho grzać jeśli na zewnątrz jest ciepło. Poza tym temperatura w obiektach użyteczności publicznej nie musi przekraczać 19 stopni. Jest to temperatura optymalna, także pod względem zdrowotnym. Sam mam około 19 stopni w domu i jest jak najbardziej w porządku. Tylko ba tych prostych działaniach można dużo zaoszczędzić. W perspektywie należy systematycznie wymieniać oświetlenie miejskie na inteligentne które będzie samo regulowalo natężenie. Nie ma potrzeby aby w środku nocy palił się wszystkie latarnie na full. To jednak wymaga czasu i nakładów. Na szybko wystarczy wyłączyć co druga latarnię i tylko na tym oszczędzić 50 proc. A to w skali są duże środki.

# Ogarnięta66

30.10.2022 10:25

Urzędasy lubią odkręcić sobie grzejniczki. A wystarczyłoby więcej gorącej kawki pić. W urzędach też mogłoby być oświetlenie na ruch. Wtedy w prawie wszystkich pokojach byłoby ciemno.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA