REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wola

budżet obywatelski

 

Mural z Wyszyńskim i Czacką nie powstanie. Nie uwierzycie dlaczego

  10 maja 2022

Mural z Wyszyńskim i Czacką nie powstanie. Nie uwierzycie dlaczego
źródło: Archidiecezja Warszawska/Konferencja Episkopatu Polski/G. Gałązka

Propozycja upamiętnienia w ramach budżetu obywatelskiego prymasa Stefana Wyszyńskiego i Róży Czackiej została odrzucona.

REKLAMA

Jeden z mieszkańców zaproponował przeznaczenie 20 tys. zł na stworzenie na Woli muralu upamiętniającego prymasa Stefana Wyszyńskiego (1901-1981) i Różę Czacką (1876-1961). Projekt został odrzucony przez urzędników, ponieważ...

zgłoszenie nie zostało podpisane. Urzędnicy twierdzą, że wezwali pomysłodawcę do uzupełnienia braków, ale nie zrobił tego. Oznacza to, że na propozycja nie trafi na listę projektów, na które będzie można głosować w ramach budżetu obywatelskiego.

REKLAMA

Kardynał Wyszyński: "Muszę pokochać Warszawę"

Stefan Wyszyński był związany z Warszawą od dziecka. W latach 1912-1915 uczył się w gimnazjum im. Wojciecha Górskiego, a podczas powstania służył pod pseudonimem Radwan III jako kapelan Armii Krajowej w grupie Kampinos i szpitalu w Laskach. W 1948 roku papież Pius XII mianował go prymasem oraz arcybiskupem metropolitą gnieźnieńsko-warszawskim.

- Od dziś zaczyna się moja droga przez Warszawę - powiedział wówczas Wyszyński. - Znam ją dobrze, jestem z nią związany tak blisko, może najbardziej była mi bliska, gdy broczyła krwią w powstaniu, gdy patrzyłem z Izabelina na dymy ofiarnego wielkiego ołtarza całopalenia. Dzisiaj muszę pokochać Warszawę i oddać jej swoje siły i życie. O wiele to łatwiej dziś, niż kiedykolwiek.

REKLAMA

Kim była Róża Czacka?

Róża Czacka pochodziła z Białej Cerkwi na dzisiejszej Ukrainie. W wieku 22 lat całkowicie utraciła wzrok. W 1911 roku założyła Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi, a następnie stworzyła w Warszawie ochronkę, szkołę powszechną i bibliotekę dla niewidomych. Siedem lat później założyła Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.

W 1922 roku, dzięki otrzymanej darowiźnie rozpoczęła w podwarszawskich Laskach budowę zakładu dla niewidomych. W ubiegłym roku wraz z prymasem Wyszyńskim została ogłoszona błogosławioną Kościoła katolickiego.

(db/dg)

.
Dziękujemy, że czytasz nasze artykuły. Chcesz na bieżąco śledzić ważne sprawy w Twojej dzielnicy i w Warszawie? Zapisz się do naszego newslettera.
 

Komentarze (2)

# Czytelnik

10.05.2022 16:41

Siostra Czacka rzeczywiście zasługuje na mural, natomiast kardynał Wyszyński jest w Warszawie już należycie upamiętnieniony: oprócz alei Prymasa Tysiąclecia, uczelni jego imienia i pomnika przy Krakowskim Przedmieściu patronuje on jeszcze skwerowi koło Żytniej. Nie tak dawno odsłonięto jego popiersie przy Domu Arcybiskupów Warszawskich. Do tego jego wizerunki można znaleźć w okolicy bądź we wnętrzach wielu kościołów.

 MartynkaTynka

13.05.2022 12:34

masakra
więcej na forum

REKLAMA

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA