REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Lekarz za granicą

  14 kwietnia 2004

- Każdy ubezpieczony Polak, który po 1 maja br. nagle zachoruje podczas pobytu w kraju należącym do Unii, będzie mógł skorzystać z pomocy medycznej - zapewnia Lesław Abramowicz, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

REKLAMA

Uzyskanie pomocy będzie możliwe po okazaniu druku uprawniającego do leczenia za granicą. Od 20 kwietnia br. druki będą dostępne w wojewódzkich oddziałach Funduszu. Stanowią one podstawę do rozliczeń międzypaństwowych. Za udzieloną pomoc zapłaci NFZ.

Uprawnieni do opieki zdrowotnej
zgodnie z przepisami wspólnotowymi:

  • pracownicy najemni i osoby pracujące na własny rachunek oraz członkowie ich rodzin,
  • emeryci i renciści oraz członkowie ich rodzin,
  • studenci i członkowie ich rodzin,
  • turyści,
  • bezrobotni i członkowie ich rodzin,
  • pracownicy wysłani i członkowie ich rodzin,
  • pracownicy przygraniczni i członkowie ich rodzin,
  • pracownicy sezonowi i członkowie ich rodzin,
  • bezpaństwowcy i uchodźcy zamieszkali na terytorium państwa członkowskiego UE oraz członkowie ich rodzin.
 

Od 1 maja br. Polacy nabędą prawo leczenia się w krajach Wspólnoty. Po-nieważ każdy obywatel kraju członkow-skiego ma prawo swobodnego podróżo-wania, podejmowania pracy, studiowa-nia i zamieszkiwania w wybranym przez siebie państwie Unii, w przypadku zmia-ny miejsca zamieszkania lub podróży prawo do opieki zdrowotnej "jedzie" razem z nim.

Prawo wspólnotowe obejmuje wszystkie kraje należące do Unii, ale są pewne wyjątki. W przypadku Danii przepisy nie dotyczą Grenlandii i Wysp Owczych; Wielkiej Brytanii - Wysp Normandzkich oraz Wyspy Mann. Natomiast obowiązują na Gibraltarze, na terytorium Gujany Francuskiej, Reunion, Gwadelupy oraz Martyniki (Francja) oraz na Azorach i Maderze (Portugalia). Na przepisy wspólnotowe można się także powoływać w państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego - w Islandii, Lichtensteinie, Norwegii i Szwajcarii.

Co się należy?

Korzystając ze świadczeń zdrowotnych w innym kraju trzeba pamiętać, że pomoc jest udzielana zgodnie z przepisami kraju, w którym się przebywa. Oznacza to, że pacjentowi-cudzoziemcowi przysługują takie same usługi, jak obywatelowi kraju, w którym korzysta z opieki zdrowotnej.

W Polsce chcąc skorzystać z pomocy medycznej musimy okazać dokument (legitymację ubezpieczeniową, odcinek renty lub emerytury), który potwierdza prawo do nieodpłatnych świadczeń zdrowotnych. W krajach Unii rolę dokumentów potwierdzających to prawo pełnią specjalne formularze, które już wkrótce będą dostępne w wojewódzkich oddziałach NFZ. Co ważne, będziemy je wypełniać w języku polskim, zatem nie powinno byc kłopotu z tą formalnością.

Polacy ubezpieczeni będą też mogli wyjechać na leczenie do innego kraju, a nie tylko skorzystać z pomocy w nagłych przypadach. Jednak na wyjazd na leczenie za granicę potrzebna będzie zgoda ubezpieczyciela, czyli Narodowego Funduszu Zdrowia.

* * *

Wszelkie dodatkowe i szczegółowe informacje na temat zasad obowiązujących przy wyjazdach za granicę można uzyskać w Mazowieckim Oddziale Wojewódzkim NFZ, telefon informacyjny: 525-40-61, 525-40-62. Informacje także na stronie internetowej NFZ: www.nfz.gov.pl.

 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy