Leczenie próchnicy bez borowania
23 marca 2006
Bez wierteł, igieł i borowania. Kilkanaście sekund działania ozonem na chory ząb powoduje bezbolesne oczyszczenie go z bakterii wywołujących próchnicę.
Taka właśnie terapia możliwa jest dzięki zastosowaniu urządzenia zwanego HealOzone firmy KaVo. Nareszcie możemy walczyć z próchnicą zarówno w stanie początkowym jak i bardzo zaawansowanym bezstresowo i bezinwazyjnie. A wszystko to dzięki ozonowi. Urządzenie to wykorzystuje utleniające działanie ozonu, który usuwa próchnicotwórcze bakterie. Badania naukowe potwierdziły wyeliminowanie 99% bakterii już po 10 sekundach! Eksperci dowiedli, że zaledwie w ciągu 4-12 tygodni następuje reminalizacja objętych próchnicą korzeni i bruzd bez żadnych skutków ubocznych, tak więc nie ma potrzeby rozwiercania małych ubytków szkliwa. Zasada działania tego wynalazku jest bardzo prosta.
HealOzone wykorzystując ozon z powietrza, dostarcza 300 razy na sekundę gaz na wyznaczoną powierzchnię zęba w odpowiedniej dawce. Przyrząd nie jest duży, ma rękaw zupełnie taki sam, jak rękawy unitów, tyle że zakończony czymś, co przypomina nieco zwykłą kątnicę. Do tej "kątnicy" montuje się elastyczną czapeczkę, która ma szczelnie pokryć koronę zęba z ubytkiem. Stosujemy wiele różnych silikonowych kapturków zakładanych na końcówkę HealOzone - inne na siekacze, inne na zęby trzonowe, przedtrzonowe, górne, dolne. Ozon doskonale radzi sobie z aftami, suchymi zębodołami, nawet opryszczką - jeśli tylko jesteśmy w stanie uzyskać dobrą szczelność silikonowej końcówki - wszystkie je możemy tym aparatem skutecznie leczyć.
Ozonoterapia jest metodą bezpieczną, poleca się ją głównie dzieciom, kobietom w ciąży oraz szerokiej grupie pacjentów dorosłych, zwłaszcza mężczyzn.
Implanty
Utrata nawet pojedynczego zęba nie jest obojętna dla całego układu gryzienia i każdy ubytek wymaga jak najszybszego uzupełnienia. Zostawienie pustego miejsca po zębie jest poważnym błędem. Zęby bowiem tworzą tak spójny zespół, że jakiekolwiek braki w jego obrębie wywołują zaburzenia: w danym łuku, pomiędzy dolnym i górnym łukiem oraz w aparacie utrzymującym ząb w kości i stawach skroniowo-żuchwowych. Pojedyncze zęby, zaczynają się przesuwać lub wysuwać, aby spotkać inne, z którymi mogłyby kontaktować. Utrata jednego lub większej liczby zębów daje kilka możliwości uzupełnienia ich. Jedną z nich jest umieszczenie w kości implantu, czyli sztucznego korzenia.Implant dentystyczny to nic innego jak niewielka tytanowa śruba umieszczona chirurgicznie w szczęce bądź żuchwie, zastępująca korzeń brakującego zęba, tworząc podbudowę dla nowego zęba.
Zabieg jest dwuetapowy - najpierw nawiercany jest otwór w kości, a następnie wkręca się wszczep i zamyka pole operacyjne. W ciągu następnych tygodni wszczep "przyjmuje się", komórki tkanki kostnej swoimi wypustkami chwytają się porów w pokrywającej implant plazmie tytanowej. Następuje zrośnięcie się wszczepu z kością. To właśnie ten etap gwarantuje nam długoletnie utrzymanie implantu. Po wytworzeniu tak solidnego oparcia możemy zacząć drugi etap - pobranie wycisków i odbudowę brakujących zębów.
Sam zabieg wprowadzenia implantu jest mniej inwazyjny niż pozbawienie pacjenta zęba podczas ekstrakcji. Obecnie pacjenci nie skarżą się na dolegliwości bólowe po zabiegach implantologicznych, które można wykonać w znieczuleniu miejscowym, bez większego stresu dla pacjenta i nie obciążać go narkozą wywołującą dodatkowy niepokój. Wg badań naukowych odsetek odrzutu implantów wynosi niewiele, bo zaledwie 1-2%. Tak więc jest to niemalże doskonała metoda odbudowy utraconego zęba. Implanty naśladują kształt zęba i dają idealną estetykę. Jeśli żywotność implantacji ma być długa, potrzebna jest duża doza samodyscypliny. Pacjent musi przestrzegać nienagannej higieny jamy ustnej, aby zapobiec powstawaniu stanów zapalnych śluzówek. Piękny uśmiech będzie towarzyszył Państwu przez wiele lat tylko przy ścisłej współpracy z lekarzem. Staramy się zapewnić naszym pacjentom wspaniały, zdrowy uśmiech w myśl maksymy "człowiek uśmiechnięty, to człowiek szczęśliwy".
Lek. stom. Beata Wawrzyniak, lekarz nadzorujący leczenie implantologiczne
Lek. stom. Katarzyna Białczak, lekarz nadzorujący leczenie ozonem
w Klinice Mediq w Legionowie