REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bemowo

wypoczynek

 

Las Bemowski będzie miał oznakowane ścieżki biegowe. "Nie róbmy z tego lasu parku!"

  5 września 2022

Las Bemowski będzie miał oznakowane ścieżki biegowe. "Nie róbmy z tego lasu parku!"
zdjęcie poglądowe, źródło: bo.um.warszawa.pl

Już wkrótce, wzorem kilku warszawskich lasów, w Lesie Bemowskim powstaną oznakowane ścieżki biegowe. Dość nieoczekiwanie pomysł spotkał się z krytyką części mieszkańców, którzy uważają, że las zatraca swój charakter. Czy istnieje takie ryzyko?

REKLAMA

Jan Jurkowski, powołując się na ścieżki biegowe, które istnieją chociażby w Wawrze w Lesie Sobieskiego, w Lasie Kabackim na Ursynowie, czy w Lesie Bródnowskim na Targówku, w ramach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego zaproponował stworzenie podobnych tras w Lesie Bemowskim. Pomysł wyceniony na 70 tys. złotych poparło ponad tysiąc mieszkańców, choć spotkał on się też z krytyką.

REKLAMA

Na czym polega projekt?

Projekt, który zostanie zrealizowany już w przyszłym roku przez Lasy Miejskie, polega na oznakowaniu tras biegowych w Lesie Bemowskim w ramach wytyczonych już ścieżek w lesie.

Obejmuje wytyczenie dwóch tras biegowych (dwu- i czterokilometrowych) i ich oznakowanie poprzez montaż słupków (co 100 metrów) oraz montaż tablic informacyjnych z mapami tras biegowych.

Tablice stanąć mają m.in. przy: skrzyżowaniu ul. Kaliskiego z Radiową, wejściu do lasu przy polanie pomiędzy ul. Kutrzeby a Radiową, wejściu do lasu od strony ul. Radiowej przy ulicy płk. Kazimierza Leskiego oraz wejściu do lasu od strony ul. Kampinoskiej.

REKLAMA

"Nie róbmy z tego lasu parku!"

- Las to las, po co wbijać tam słupki? Biegać można bez nich - komentuje jedna z mieszkanek. - Może wystarczy już ingerencji w lasku na Bemowie? Urok tego miejsca to: im mniej ingerencji człowieka, tym lepiej! Do biegania oznakowanie na słupkach chyba nie jest potrzebne - dodaje druga. - Jestem przeciwko. W lesie można biegać już dziś i nie jest do tego potrzebna dodatkowa infrastruktura. Nie róbmy z tego lasu parku! Tam żyją dzikie zwierzęta, które nie potrzebują człowieka - argumentuje kolejna internautka. Tak więc z pozoru "niewinny" pomysł spotkał się też z krytyką. Czy zasłużoną?

REKLAMA

Lasy Miejskie uspokajają

- Analogiczny projekt został zrealizowany kilka lat temu w Lesie Bródnowskim, tam można zobaczyć, jak realizacja takiego projektu wygląda i czy wpływa w jakikolwiek sposób na las - mówi wicedyrektor Lasów Miejskich Andżelika Gackowska. - W Lesie Bemowskim będzie około 40 słupków wyznaczających przebieg dwóch tras biegowych i one częściowo będą się pokrywały. Dodatkowo, jeżeli na przebiegu tych tras słupki będą się pokrywały z istniejącymi już tablicami informacyjnymi, to wykorzystamy je, żeby nie wbijać nowych słupków. Biorąc pod uwagę to, ile osób porusza się w tym lesie, ile urządzeń już tam istnieje i jaki charakter ma ten las - bo projekt nie przewiduje ingerencji w jego południową część, tylko poruszamy się w okolicy ulicy Kutrzeby - nie sądzę, żeby kilka dodatkowych słupków popsuło wygląd lasu - zapewnia Gackowska.

(db)

.
 

Komentarze (4)

# safdgdhjhj

05.09.2022 12:59

Najlepiej zastąpmy wszystkie drzewa tablicami.
Zeszłoroczny projekt z BO, te rażąco pstrokate tablice w Lesie Bielańskim, to prawdziwa zakała. Nie dość, że w ogóle nie wkomponowane w przyrodę - gruby nietakt - to jeszcze gdzieniegdzie (Cm. Włoski!) stały się zasłoną dla meneli pijących alpagę, s*ających i szczających pod siebie. I rzucających niedogaszone pety - ochrona lasu jak się patrzy.

# Drogowskaz

05.09.2022 22:59

Następnym krokiem będzie obowiązkowa rejestracja biegaczy i przepustki. Tylko z przepustką i w atestowanym stroju sportowym bedzie można dyrdać po lesie.

# Zjelonek

06.09.2022 21:24

Te oznakowania są tak samo potrzebne jak drogowskazy. Mamy 3cia dekadę XXI wieku ludzie używają GPS i nawigacji.

REKLAMA

# Rex

07.09.2022 10:56

Czy biegający są tak tępi, że bez strzałki nie potrafią biec? Czy się z nich takich robi po to, żeby ktoś mógł zarobić.
Może jeszcze strzałki dla spacerujących, oznakowania dla siedzących i koniecznie wytyczone miejsca dla ptaków do lądowania. Zapewne będzie im łatwiej.
Aha, alejki wyasfaltować, żeby błoto nie brudziło przy deszczu.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2022

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

Helloprint Polska

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA