Wybrani przez los. Wspomnienia wychowanka powojennego domu dziecka
| autor: | Lucjusz Leski |
| wydawnictwo: | Wydawnictwo Poligraf |
| wydanie: | Brzezia Łąka |
| data: | 12 sierpnia 2016 |
| forma: | książka, okładka miękka |
| wymiary: | 145 × 205 mm |
| liczba stron: | 236 |
| ISBN: | 978-83-7856474-4 |
To historia życia wychowanka powojennego domu dziecka. Bohater opowieści, Paweł (nazywany przez bliskie mu osoby Pawełkiem), jest owocem miłości partyzanta i wiejskiej dziewczyny. Jego młodzi rodzice zginęli w czasie drugiej wojny światowej. Był wtedy niemowlęciem, którym zaopiekowała się rodzina mieszkająca na wsi. Najbliższą dla niego osobą była babcia, która, gdy był w wieku szkolnym, zdecydowała, że jej wnuczek, sierota, powinien zdobyć wykształcenie. Dlatego znalazł się w Domu Dziecka w Zarębowie, w pałacowym budynku. Święta i wakacje zawsze spędzał na wsi u babci. W ,,pałacu" miał bliskich kolegów, a jego pierwszą miłością była koleżanka z tej samej klasy, Marysia.
Słowa babci: ,,Ucz się, Pawełku, bo dla ciebie nie ma tu miejsca" stały się swoistym testamentem dla bohatera tej opowieści, który zdaje maturę i dostaje się na studia.
Jego dalsze losy będzie można śledzić w książce ,,Pamiętnik studenta".
Opisując losy bohatera, autor książki przedstawia też warunki funkcjonowania tego domu dziecka w powojennej Polsce, jego organizację, ludzi w nim pracujących, wspaniałych, wyrozumiałych wychowawców, ich podopiecznych czy nauczycieli ówczesnej polskiej szkoły.
Książka zawiera obraz powojennej, biednej polskiej wsi. Ukazuje też niezwykłą solidarność i pracowitość jej mieszkańców.
Na sąsiedniej półce
-
[ książka ]Mazurki w tempie rubatoLucjusz Leski
-
[ książka ]Pamiętnik studentaLucjusz Leski
-
nowość[ książka ]Miłość po krakowskuMonika Hakowska
-
nowość[ audiobook ]Jadwiga. Król nieświętyDorota Pająk-Puda
-
nowość[ książka, e-book ]Sny o pociągachDenis Johnson
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]KairosJenny Erpenbeck
-
nowość[ e-book ]Siedem pustych domówSamanta Schweblin
-
nowość[ książka, e-book ]NarkotykiStanisław Ignacy Witkiewicz
-
nowość[ książka ]TrafostacjaAgnieszka Wolny-Hamkało
-
nowość[ audiobook ]Wszyscy patrzymy na ten sam księżycM. Sienkiewicz
-
nowość[ książka, e-book ]Po prostu bądźM.M Aries
-
nowość[ książka ]Dom na GroblachWiktoria Gische
LINKI SPONSOROWANE








































