Stieg Larsson. Biografia. Dziennikarz, pisarz, idealista
| tytuł oryg.: | Stieg Larsson Journalisten, forfattaren, idealisten |
| autor: | Jan Erik Pettersson |
| przekład: | Anna Węgleńska |
| wydawnictwo: | Wydawnictwo Czarna Owca |
| wydanie: | wydanie 1, Warszawa |
| data: | 26 stycznia 2011 |
| forma: | książka, okładka miękka |
| wymiary: | 135 × 210 mm |
| liczba stron: | 310 |
| ISBN: | 978-83-7554206-6 |
Jan-Erik Pettersson jest znanym szwedzkim dziennikarzem. Nietrudno zrozumieć motywy, którymi kierował się pisząc obszerną biografię Stiega Larssona.
Oto nieznany prawie dziennikarz staje się nagle jednym z najgłośniejszym autorów współczesnych powieści kryminalnych. Jego trylogia Millennium jest niemal natychmiast tłumaczona na kilkadziesiąt języków i wydawana w milionowych nakładach na całym świecie. Nazwisko Stieg Larsson jest na ustach literaturoznawców, krytyków literackich, ale przede wszystkim czytelników. Książki serii Millennium czyta zarówno pokolenie starsze jak i młodsze - generacja ibooków, ipoodów, laptopów, no i hakerów.
Zainteresowanie trylogią zwiększa niewątpliwie fakt, iż autor zmarł nagle w 2004 roku w wieku 50. lat nie doczekawszy oszałamiającego sukcesu swoich książek.
Jan-Erik Pettersson próbuje opisać niezwykłe, barwne, pełne napięć i zwrotów życie Stiega Larssona. Jego dzieciństwo na surowej północy Szwecji, zaangażowanie polityczne widoczne już u nastolatka, a potem wyrażany wszelkimi możliwymi sposobami sprzeciw wobec ruchów faszystowskich, nazistowskich, różnych dyskryminacji i nierównemu traktowaniu kobiet. Pettersson ukazuje pełną zawiłości drogę Stiega Larssona jako dziennikarza, jego dalekie podróże, niezmordowaną walkę przeciwko prawicowym ekstremistycznym ruchom, oraz twardą, często niewdzięczną pracę w fundacji Expo.
Powieści o Mikaelu Blomkviście i Lisabeth Salander dopiero na tle życia autora stają się bardziej zrozumiałe, a ich treść bogatsza i pogłębiona.
Na sąsiedniej półce
-
nowość[ książka, e-book ]Dom żółwia. ZanzibarMałgorzata Szejnert
-
nowość[ e-book ]Wyspa kluczMałgorzata Szejnert
-
nowość[ e-book ]Droga kości. Podróż śladami GułaguVille Ropponen, Ville-Juhani Sutinen
-
nowość[ e-book ]Czarny ogródMałgorzata Szejnert
-
nowość[ e-book ]J. Robert OppenheimerChris McNab
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Dahmer. Prawdziwa historia seryjnego mordercyAnne E. Schwartz
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Yellowstone. Biografia parkuRandall K. Wilson
-
nowość[ książka, e-book ]Malta. Wyspa pełna smakówPiotr Ibrahim Kalwas
-
nowość[ książka ]Mistrz Prusz. Więcej niż jedno życieAnna Rudnicka-Litwinek
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Zgotuję ci piekło. Jak rozwodzą się PolacyPaulina Socha-Jakubowska
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Dary Ziemi. Czego przyroda uczy nas o wzajemnościRobin Wall Kimmerer
-
nowość[ książka ]Opatrzność Boża. Wspomnienia majora Józefa Witolda NagrodzkiegoJózef Witold Nagrodzki
LINKI SPONSOROWANE
REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze informacje na Tu Stolica
REKLAMA
REKLAMA


























