REKLAMA

Powrót do Brideshead

tytuł oryg.: Brideshead Revisited
autor: Evelyn Waugh
przekład: Irena Doleżal-Nowicka
wydawnictwo: Czarne
kolekcja: Poza serią
wydanie: Sękowa
data: 1 lutego 2023
forma: książka, okładka miękka ze skrzydełkami
wymiary: 125 × 205 mm
liczba stron: 420
ISBN: 978-83-8191636-3

Inne formy i wydania

książka, okładka miękka ze skrzydełkami  2023.02.01

Powrót do Brideshead to jedna z najsłynniejszych brytyjskich powieści, a Evelyn Waugh to klasyk uznawany ze jednego z najznakomitszych literackich stylistów XX wieku. Choć opisuje świat, którego już nie ma - zniknął bezpowrotnie wraz z wybuchem II wojny światowej - to snuje przede wszystkim ponadczasową opowieść o ludziach wplątanych w wielką machinę losu i dylematy wiary.

To historia przesiąknięta tęsknotą za splendorem i beztroską przeszłości: za światem wiejskich posiadłości, wspólnego ucztowania, polowań, balów debiutantek, klubów dla dżentelmenów, debat o filozofii, literaturze i religii. Autorowi nie brakuje jednak ironicznego dystansu, z jakim opisuje swoich bohaterów, ekscentrycznych i pełnych słabości. Wyjątkowo odważna jak na swoje czasy powieść pozostaje aktualna do dziś: Waugh stworzył wyraziste postacie kobiet, które same decydują o swoim życiu, opisał dwuznaczne przyjaźnie między mężczyznami i swoisty trójkąt miłosny, w który uwikłani są bohaterowie.

Powrót do Brideshead stanowi zapis szalonej młodości, a także niepokojów przypadających na burzliwe lata dwudzieste i trzydzieste XX wieku, które dla bohaterów okazały się czasem utraconej niewinności.

,,To przewrotna, słodko-gorzka opowieść o młodzieńcu, który w latach trzydziestych wyjeżdża do Oksfordu i zakochuje się w ekscentrycznych właścicielach starego domu zwanego Brideshead. Powieść Waugh oddaje ducha epoki, która zakończyła się gwałtownie wraz z nadejściem mrocznych dni II wojny światowej. ,,Powrót do Brideshead" to prawdziwe literackie arcydzieło." ,,Time"

,,Barwna i sugestywna powieść opowiadająca zarazem o możliwości głębokich zmian, jak i niezłomności ludzkiego ducha." ,,The Times"

,,,,Powrót do Brideshead" ma ciężar i głębię, które cechują pisarza u szczytu świetności. Tę niezwykle wciągającą historię opowiada, poruszając i ożywiając wyobraźnię czytelników. Ta książka to największe literackie osiągnięcie Waugh." ,,The New York Times"

,,Niezależnie od tego, co myślimy o bohaterach tej książki, ich świecie i religijności, ,,Powrót do Brideshead" pozostaje prawdziwą ucztą." ,,The Guardian"

,,To książka wielowymiarowa, w dodatku pięknie napisana przez jednego z najlepszych prozaików naszych czasów." ,,Newsweek"

,,[...] rozumienie ludzkiego doświadczenia jest u Waugh ponadczasowe. W ,,Powrocie do Brideshead" po mistrzowsku uchwycił siłę tęsknoty i przebaczenia." ,,National Review"

Na sąsiedniej półce

Szukasz książki, audiobooka? Skorzystaj z wyszukiwarki
;

REKLAMA

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na Tu Stolica

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

Zima 2023/2024
Zima 2023/2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024