REKLAMA

Ostatnie lato w mieście

tytuł oryg.: L'ultima estate in citta
autor: Gianfranco Calligarich
przekład: Katarzyna Skórska
wydawnictwo: Czarne
kolekcja: Powieść
wydanie: Sękowa
data: 7 czerwca 2023
forma: e-book (epub, mobipocket)
liczba stron: 224
ISBN: 978-83-8191740-7

Inne formy i wydania

e-book (epub, mobipocket)  2023.06.07

Pory roku zmieniają się w ciągu jednej nocy, pinie i platany rzucają coraz dłuższe cienie, a gorące powietrze z każdym dniem gęstnieje. Między Piazza del Popolo a Piazza Navona krąży trzydziestoletni mediolańczyk Leo Gazzarra. Niespełniony pisarz, melancholijny lekkoduch pogrążony w smutku i ciągłym zawieszeniu między alkoholowym upojeniem a wykańczającym delirium. Mistrz w dwóch sztukach - milczenia i dostosowywania się do sytuacji. Jest też ona, Arianna. Eteryczna, krucha i nieuchwytna. Próżna i znerwicowana. I choć wydaje się, że jako jedyna rozumie Leo, odpycha i przyciąga go jednocześnie. Trzecim bohaterem jest Rzym końca lat sześćdziesiątych - pozornie niegościnny, wypełniony turystami i obojętnością, dający mimo wszystko schronienie niejednemu wygnańcowi. Burzliwa relacja trojga bohaterów zostawia nas z pytaniem: czy od samotności można uciec?

Ostatnie lato w mieście, wydane po raz pierwszy w 1973 roku, to gorzka opowieść o rozczarowaniu życiem i niechęci do zadowalania się jego resztkami. Calligarich, jak Moravia czy Pavese, przeplata nostalgię z ironią, a apatię traktuje jako nieusuwalną cechę współczesnego człowieka. Barwnie opisuje włoskie struktury klasowe, stosunek Włochów do obcokrajowców i relacje między człowiekiem a miastem. Powieść Calligaricha to wyznanie miłości do nieznośnej lekkości rzymskiego bytu.

,,Ta powieść z rozpaczliwą wyrazistością ukazuje relację między człowiekiem a miastem, między tłumem a samotnością." Natalia Ginzburg

,,Kapsuła czasu, w której Calligarich zamknął miłość i egzystencjalną wędrówkę po nieistniejącym już Rzymie [...] jest gotowa do ponownego odkrycia." ,,The New York Times Book Review"

,,Ta książka, jednocześnie pełna cierpienia i ironii, to prawdziwa perła." ,,La Repubblica"

,,Smutne, uwodzicielskie wyznanie miłości do Rzymu." ,,Il Messaggero"

,,Opowieść o straconym pokoleniu rzymian w latach siedemdziesiątych [...] jest kroniką rodziny i całej generacji." ,,Kirkus"

,,Urocze, dekadenckie i bezlitosne emocjonalnie[...]. Pół na pół Fitzgerald i Antonioni [...]. To cudowne, że ten wspaniały klejnot został ponownie wydany na świat." Andrew Martin

,,Calligarch wyczarowuje włoskie place, przyjęcia, plaże i bary w nastroju przywodzącym na myśl ,,Ruchome święto" [...]." ,,Publishers Weekly"

,,W wydaniu Calligaricha la dolce vita zmienia się w coś w rodzaju Obcego Camusa w niemal współczesnych dekoracjach wielkiego miasta." ,,Vogue"

Na sąsiedniej półce

Szukasz książki, audiobooka? Skorzystaj z wyszukiwarki
;

REKLAMA

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na Tu Stolica

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

Zima 2023/2024
Zima 2023/2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA