Ostatni gasi światło. Przypowieści o transformacji
| autor: | Marta Madejska |
| wydawnictwo: | Wydawnictwo Czarne |
| kolekcja: | Reportaż |
| wydanie: | wydanie 1, Sękowa |
| zapowiedź: | 26 listopada 2025 |
| forma: | e-book (epub, mobipocket) |
| liczba stron: | 312 |
| ISBN: | 978-83-8396237-5 |
Inne formy i wydania
| e-book (epub, mobipocket), wydanie 1 | 2025.11.26 |
| książka, okładka twarda, wydanie 1 | 2025.11.26 |
Czy jest jeszcze coś, czego nie słyszeliśmy o transformacji? Marta Madejska udowadnia, że tak. Sięga do nieoczywistych źródeł: starych numerów ,,Przyjaciółki", taśm magnetofonowych obiecujących biznesowy sukces i duchowe uzdrowienie, zapomnianych odcinków Polskiej Kroniki Filmowej. Jedzie do Nowej Soli, którą po zapaści przemysłu uratowały krasnale. Szuka zaginionych archiwów, sprawdza, jakie związek z dawnymi zakładami pracy miała kobieca piłka nożna i co razem z gruntami po fabrykach przejęli deweloperzy, którzy stawiają w tych miejscach kolejne ,,zdroje" i ,,zielone zakątki".
Historie pracownic zlikwidowanych zakładów układają się w polifoniczną opowieść o znikaniu przyfabrycznej infrastruktury: żłobków, bibliotek, przychodni, domów kultury, ośrodków wczasowych. Są to zarazem przypowieści o utracie tego, co w życiu najważniejsze - międzyludzkich więzi, zdrowia, poczucia wspólnoty i bezpieczeństwa.
Transformacja nie jest dla autorki punktem wyjścia jedynie do dyskusji politycznych, interwencji społecznych czy nostalgicznych wspomnień. W swojej książce próbuje ocalić od zapomnienia całą złożoną siatkę relacji i wartości, której gwałtowne rozerwanie po roku 1989 dla wielu osób oznaczało po prostu koniec świata.
Podobnie jak wiele bohaterek i bohaterów mojej książki mam wrażenie, że mój żal po stracie wszystkiego, co zniknęło z naszej rzeczywistości, nie ma szansy wybrzmieć. Wielokrotnie wątpiłam, czy jest sens spisywać o tym historie w czasie, kiedy blisko polskiej granicy trwa wojna, kiedy zalewają nas rozmaite i nieuchronne skutki zmian zachodzących od dziesięcioleci. Ale może właśnie jest to ostatni ku temu dobry moment?
Fragment książki
Na sąsiedniej półce
-
nowość[ książka, e-book ]Dziwniejsza historiaRemigiusz Ryziński
-
[ książka, e-book ]Karawana kryzysu. Za kulisami przemysłu pomocy humanitarnejLinda Polman
-
[ książka, audiobook, e-book ]Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobietKarolina Bednarz
-
[ e-book ]Kruszenie świata. Podróż do IranuFrancois-Henri Deserable
-
[ książka, e-book ]Radość Soboty. Archiwum życia i śmierciMarta Grzywacz
-
[ książka, e-book ]Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcyAneta Prymaka-Oniszk
-
[ książka, audiobook, e-book ]Gdynia. Pierwsza w PolsceAleksandra Boćkowska
-
[ książka, e-book ]Nie koniec, nie początek. Powojenne wybory polskich ŻydówAnna Bikont
-
[ książka, e-book ]Dzieci Norwegii. O państwie (nad)opiekuńczymMaciej Czarnecki
-
[ książka, e-book ]Wieczne państwo. Opowieść o KazachstanieWojciech Górecki
-
[ książka, e-book ]Wróżąc z fusów. Reportaże z TurcjiMarcelina Szumer-Brysz
-
[ książka, e-book ]Bierut. Kiedy partia była bogiemPiotr Lipiński
LINKI SPONSOROWANE








































