REKLAMA
Niedźwiedź w objęciach smoka. Jak Rosja została młodszym bratem Chin
| autor: | Michał Lubina |
| wydawnictwo: | Szczeliny |
| wydanie: | pierwsze, Kraków |
| data: | 9 listopada 2022 |
| forma: | książka, okładka miękka ze skrzydełkami |
| wymiary: | 135 × 205 mm |
| liczba stron: | 496 |
| ISBN: | 978-83-8135237-6 |
Inne formy i wydania
| e-book (epub, mobipocket) | 2022.10.13 |
| książka, okładka miękka ze skrzydełkami, pierwsze | 2022.11.09 |
| 2023.01.18 | |
Jak niedźwiedź znalazł się w objęciach smoka?
Rosja i Chiny głoszą dziś bezgraniczne partnerstwo strategiczne, twarde jak skała, odporne na każdą pogodę i potwierdzane przyjaźnią polityczną Władimira Putina i Xi Jinpinga. A jeszcze w 1969 roku wojska sowieckie gromiły chińskie nad Ussuri, zaś Mao Zedong obawiał się inwazji Związku Radzieckiego na Chińską Republikę Ludową. Co takiego się wydarzyło, że Moskwa i Pekin w ciągu pół wieku przeszły od wrogości do bliskości?
Michał Lubina ukazuje, jak Rosja stopniowo godziła się z rolą młodszego brata Chin - zarówno w relacjach wzajemnych, jak i na arenie międzynarodowej. Podobnie jak w XVII wieku, gdy kraje te po raz pierwszy nawiązały oficjalne kontakty, Państwo Środka jest dziś ważniejsze, silniejsze i bogatsze. Co Chiny zrobią ze swoją przewagą?
Michał Lubina - naukowiec, publicysta i podróżnik. Doktor habilitowany, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, wykładowca w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Odwiedził siedemdziesiąt pięć krajów, mieszkał w Rosji i w Chinach. Napisał dziewięć książek i ponad setkę artykułów dotyczących głównie Azji, regularnie współpracuje z polskimi i zagranicznymi mediami. Jest laureatem wielu nagród, m.in. dziewięciu nagród Rektora UJ za osiągnięcia naukowe, oraz stypendium Ministerstwa Nauki, przyznawanego wybitnym młodym badaczom. Książkę tę ukończył w Tajpej, na stypendium naukowym rządu Republiki Chińskiej na Tajwanie (Taiwan Fellowship).
Na sąsiedniej półce
-
nowość[ książka ]Życie na medal. Prawdziwe historie niezwykłych kobiet, które dzięki wytrwałości i walce o siebie sięgnęły po paralimpijskie zwycięstwoPaulina Malinowska-Kowalczyk
-
nowość[ książka, e-book ]Gorączka latynoamerykańskaArtur Domosławski
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Agatha Christie. Narodziny królowej kryminałuSusanne Lieder
-
nowość[ książka ]Masz prawo. Jak zachować rozum i godność człowieka w PolsceKamil Stępniak
-
nowość[ książka, audiobook ]Chłodnia, czyli grzejnia. Małgorzata Szejnert w rozmowie z Dorotą Karaś i Markiem SterlingowemMałgorzata Szejnert, Dorota Karaś, Marek Sterlingow
-
nowość[ książka, audiobook ]Radykalna. Wszystkie sprzeczności Jadwigi StaniszkisKrzysztof Katkowski
-
nowość[ e-book ]Psychiatra sądowy. Jak psychozy, traumy i choroby psychiczne doprowadzają do zbrodniDuncan Harding
-
nowość[ książka ]Chwila przed podróżą. Reportaże z PRLMałgorzata Szejnert
-
nowość[ książka, e-book ]Czytać, dużo czytaćRyszard Koziołek
-
nowość[ książka ]Dziewczyny Konstancina. Sekrety seksbiznesuBeata Tetkowska
-
nowość[ książka ]Jane Austen i jej racjonalne romanseAnna Przedpełska-Trzeciakowska
-
nowość[ e-book ]Wernher von Braun. Rakiety, terror i chwałaDennis Piszkiewicz























