Dostojewski. Portret intymny
tytuł oryg.: | Dostoevsky in Love |
autor: | Alex Christofi |
przekład: | Hanna Jankowska |
wydawnictwo: | Prószyński Media |
wydanie: | Warszawa |
data: | 30 września 2021 |
forma: | książka, okładka twarda |
wymiary: | 140 × 216 mm |
liczba stron: | 320 |
ISBN: | 978-83-8234325-0 |
Inne formy i wydania
książka, okładka twarda | 2021.09.30 |
e-book (epub, mobipocket) | 2021.09.30 |
Miłość. Ruletka. Syberia.
Życiem Dostojewskiego można by obdarzyć kilku rosyjskich klasyków. Młody rewolucjonista skazany na śmierć, po tajemniczej próbie egzekucji zesłany na Syberię, by przeżyć koszmar w obozowym "domu umarłych". W czasach politycznej zawieruchy zostaje przyjęty do wewnętrznego kręgu cara, a jego życie zaczyna kręcić się wokół dwóch wielkich słabości pisarza: kobiet i hazardu. Mimo choroby znajduje czas, by stworzyć nie tylko opowiadania i teksty publicystyczne, ale i monumentalne powieści, uznane przez pokolenia czytelników za jedne z najlepszych, jakie kiedykolwiek napisano.
Christofi splata biografię i twórczość Dostojewskiego z historycznym kontekstem, tworząc zaskakującą mozaikę Rosji jego czasów. Syberyjski obóz, jaskinie hazardu, wilgotne cele więzienne carskiej twierdzy czy wytworne salony Petersburga to tylko kilka scenerii, w jakich przyszło żyć temu pisarzowi, a także trzem kobietom, z którymi łączyły go wielkie romanse. To Maria, chora na gruźlicę wdowa, prorokująca zabójstwo cara Polina i wierna stenografka Anna. To one inspirowały jego twórczość, a właśnie dzięki ostatniej z nich możemy nadal po nią sięgać.
"Dostojewski" to wierny portret prawdziwego artysty. Oddanego kochanka, empatycznego przyjaciela ludu, lojalnego brata... i pisarza zdolnego przeniknąć głębię ludzkiej duszy.
Odważny i hipnotyzujący zwrot w sztuce biografii.
Douglas Smith, autor książek "Rasputin" i "Skazani. Ostatnie dni rosyjskiej arystokracji"
Wspaniale pomyślana i napisana, ale dopiero uczucie, jakie Christofi żywi do opisywanego tematu, sprawia, że jest to tak poruszająca książka.
"The Guardian"
Alex Christofi - dyrektor redakcji Transworld Publishers, laureat nagród literackich za książki "Let Us Be True" i "Glass". Pisał dla wielu magazynów, w tym "The Guardian" czy "London Magazine". "Dostojewski" to jego pierwsze dzieło non-fiction - wyjątkowa biografia, po którą mogą sięgnąć zarówno miłośnicy, jak i czytelnicy mający jeszcze przed sobą zachwyt twórczością tego niezwykłego pisarza.
Na sąsiedniej półce
-
[ książka ]Powrót pogubionych rzeczy. Fotoopowieść o SzymborskiejJoanna Gromek-Illg, Michał Pawłowski
-
[ książka ]Bóg techy. Jak wielkie firmy technologiczne przejmują władzę nad Polską i światemSylwia Czubkowska
-
[ książka, audiobook, e-book ]Michalina Wisłocka. Sztuka kochania gorszycielkiVioletta Ozminkowski
-
[ książka ]Szukając Dory Maar. Historia słynnej surrealistki, którą zniszczył PicassoBrigitte Benkemoun
-
[ książka ]PALERMO. Epicka historia miastaAndrew Edwards, Suzanne Edwards
-
[ książka ]Fragles. Gang MutantówArtur Górski
-
[ książka, e-book ]Dzikie łabędzie. Trzy córki ChinJung Chang
-
[ książka ]Szpetni czterdziestoletniAgnieszka Osiecka
-
[ książka ]W rytualnym kręgu. Opowieść o współczesnych poganach w PolsceJoanna Malita-Król
-
[ książka ]Tischner. Rozmowy z mistrzemJózef Tischner
-
[ książka, e-book ]Tamte czasy. Raport z teraźniejszościMartin Caparrós
-
[ książka ]Zabójcza zieleń. Historia zielonego pigmentu z arszenikiemWiktoria Król
LINKI SPONSOROWANE
Najnowsze informacje na Tu Stolica
Misz@masz
Artykuły sponsorowane
REKLAMA
REKLAMA
Kup bilet
Znajdź swoje wakacje
Polecamy w naszym pasażu
REKLAMA