REKLAMA

Czarny statek

tytuł oryg.: Dunkle Schiff
autor: Sherko Fatah
przekład: Elżbieta Kalinowska
projekt okładki: Agnieszka Pasierska
wydawnictwo: Czarne
kolekcja: Proza Świata
wydanie: wydanie 1, Sękowa
data: 2010
forma: książka, okładka miękka ze skrzydełkami
wymiary: 125 × 205 mm
liczba stron: 336
ISBN: 978-83-7536206-0

Kerim na własne oczy widzi śmierć ojca i z dnia na dzień przestaje być dzieckiem. Musi zaopiekować się rodzeństwem i przejąć rodzinny interes. Spokojne życie nie jest mu jednak pisane... W książce Sherko Fataha Irak Husajna to apokaliptyczna kraina, w której przeciwnicy polityczni umierają uduszeni w wystawionej na słońce ciężarówce, a hordy zdziczałych psów atakują ludzi. Ledwie kończy się jedna wojna, już zaczyna się następna.

Kerim postanawia wymknąć się stąd na zawsze.

"Wstrząsająca, porywająca opowieść o tragedii irackiego uchodźcy, przypadkowo i tragicznie wplątanego w religijny ekstremizm i wciągniętego do ugrupowania terrorystycznego. Niezwykłe, wręcz porażające realizmem obrazy beznadziei życia w kraju rozdzieranym

przez religijnych fanatyków, popleczników Saddama Husajna i amerykańskich agresorów. Czarny statek to także smutny obraz codzienności wielu młodych arabskich imigrantów na Zachodzie, pozbawionych korzeni, tożsamości i akceptacji europejskich społeczeństw. Czytając tę niesamowitą opowieść, pamiętajmy, że ponure obrazy przedstawione przez Sherko Fataha to tylko ułamek świata islamu. To odbicie wielowiekowych, tragicznych i

krwawych relacji między Europą a światem Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji, których korzenie tkwią w kolonializmie, rasizmie i w starej, niezabliźnionej obustronnej nienawiści. Literatura i sztuka, zarówno ta z Zachodu, jak i ta ze Wschodu czy Południa, powinna tę nienawiść leczyć. Czy powieść niemieckiego pisarza to czyni, niech czytelnik oceni sam..."

Piotr Ibrahim Kalwas

"Książka pulsująca życiem (...). Przerażająca w swej wiarygodności".

"Die Zeit"

"Na wskroś polityczna i przejmująca".

"Der Spiegel"

"Fatah nie uległ pokusie pokazania islamskich fundamentalistów jako tępych, brodatych potworów. Stara się raczej zgłębić ich sposób myślenia i widzenia świata, zrozumieć, co ich spotkało i z czego ich postępowanie wynika. Trudno sprzeciwić się słowom Nauczyciela: 'Zrozumcie, nie zostawili nam wyboru'".

"Der Tagesspiegel"

"Dawno już nie czytaliśmy powieści o tak pięknym i zarazem strasznym

początku".

"FAZ"

Na sąsiedniej półce

Szukasz książki, audiobooka? Skorzystaj z wyszukiwarki
;

REKLAMA

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na Tu Stolica

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe