Czarna ręka, zsiadłe mleko
autor: | Katarzyna Szaulińska |
wydawnictwo: | Wydawnictwo Filtry |
wydanie: | Wydanie 1, Warszawa |
data: | 12 października 2022 |
forma: | e-book (epub, mobipocket) |
liczba stron: | 224 |
ISBN: | 978-83-9644765-4 |
Jak będzie wyglądało życie chłopca, który urodził się z czarną ręką w białej, polskiej rodzinie? A jak dorastanie księżyca, którego powiła samotna Polka? Czy można ocalić ciało rozrywane przez dwie zaborcze istoty - matkę u kresu życia i córkę, która wyrywa się na świat? I czy traumę po porodzie da się wyleczyć w nielegalnym klubie, gdzie niczym bohaterowie Podziemnego kręgu Davida Finchera, młode matki walczą ze sobą na pięści?
Z jednej strony hybrydy przedmieść, szemrane bazary i przybytki - jak pamiętamy: ulubione miejsca surrealistów - z drugiej sterylne gabinety psychiatrów i psychoterapeutów z ich pretensjami do normy. Świat Szaulińskiej, na pozór intymny i kameralny, imponuje rozległością. Autorka łączy sfery, które zwykle się nie spotykają, i stawia tezę, że większość granic, z tożsamościowymi na czele, to uzurpacja albo iluzja.
A wszystko w scenerii kilku europejskich stolic, w tym najważniejszej dla autorki - Warszawy. Szaulińska odsłania czasem mroczne, czasem groteskowe i fantastyczne oblicze miasta i trudno się oprzeć wrażeniu, że ten rys naprawdę wzbogaca jego portret znany z rodzimej literatury.
Znakomity debiut prozatorski cenionej poetki. Wielka pochwała swobody twórczej i wyobraźni, a zarazem manifest kobiecej siły i niezależności.
Na sąsiedniej półce
-
nowość[ audiobook ]Szafa graStanisław WIECHECKI
-
nowość[ książka, e-book ]tylko haj. Opowiadania inspirowane płytą Dawida Podsiadło i Kaśki SochackiejSzczepan Twardoch, Natalia Fiedorczuk, Sylwia Chutnik, Jul Łyskawa, Katarzyna Kubicka, Wojtek Friedmann, Edward Pasewicz, Jakub Żulczyk
-
nowość[ audiobook ]Zagubiona w życiuJoanna Karbownik
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Ja, Mona LisaNatasha Solomons
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Miłość pod przykrywkąFelicia Kingsley
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Gdyby nie czerńFilip Zawada
-
nowość[ komiks ]Mitologia dawnych Słowian. Opowieść graficznaMichał Łuczyński
-
nowość[ książka, e-book ]Amerykanka we WłoszechHeddi Goodrich
-
nowość[ e-book ]Porażka czy wyzwanie?Agnieszka Białomazur
-
nowość[ audiobook ]Bóle fantomoweJędrzej Soliński
-
nowość[ książka, e-book ]Domki z kartAnna Biel
-
nowość[ e-book ]IT go homeGrzegorz Sztandera
LINKI SPONSOROWANE