Córka papieża
autor: | Dario Fo |
przekład: | Natalia Mętrak-Ruda |
wydawnictwo: | Znak Horyzont |
wydanie: | pierwsze, Kraków |
data: | 7 października 2015 |
forma: | książka, okładka twarda |
wymiary: | 135 × 210 mm |
liczba stron: | 320 |
ISBN: | 978-83-2403049-1 |
Włoski noblista spieszy na ratunek ,,diabelnej" córce papieża
Lukrecja była dzieckiem kardynała Rodrigo de Borgii, późniejszego papieża Aleksandra VI, i jednej z jego luksusowych kurtyzan. Otrzymała staranne wykształcenie, miała być dobrze wychowaną panienką.
Miała 12 lat, gdy po raz pierwszy posłużyła ojcu do osiągnięcia politycznych celów. Wydał ją za mąż i był świadkiem nocy poślubnej. Z pierwszym mężem sam ją rozwiódł, drugiego zamordował, na trzeciego wybrał kobieciarza i syfilityka.
Mimo przeciętnej urody stała się symbolem rozbuchanych żądz erotycznych i rozwiązłego stylu życia. Oskarżana o kazirodcze stosunki z ojcem i bratem nazywana była ,,największą kurtyzaną Rzymu".
Lukrecja od zawsze fascynowała artystów, to im zawdzięcza wizerunek kobiety demonicznej. Taką znamy ją z głośnego serialu Rodzina Borgiów, który Dario Fo zaatakował jako ,,skupiony wyłącznie na seksie i graniczący z pornografią".
Maestro staje w obronie Lukrecji. Swą książkę oparł na źródłach, . na autentycznych listach córki papieża. Odnalazł w nich raczej kobietę łagodną, uwikłaną w okrutną grę ojca i odważną niż femme fatale. To jej - po raz pierwszy w dziejach - oddaje głos w swojej mistrzowskiej powieści.
,,Skupiłem się jedynie na poszukiwaniu prawdy"Dario Fo
Na sąsiedniej półce
-
nowość[ e-book ]Nowe imię. Septologia VI-VIIJon Fosse
-
nowość[ książka, audiobook ]Ja, Mona LisaNatasha Solomons
-
nowość[ książka, e-book ]Diana in LoveJen Besser, Shana Feste
-
nowość[ książka, audiobook ]Miłość pod przykrywkąFelicia Kingsley
-
nowość[ audiobook, e-book ]DJ BambiAudur Ava Ólafsdóttir
-
nowość[ książka ]Jak się nie zakochaćNina Majewska-Brown
-
nowość[ książka, e-book ]Którędy do wyjścia?Katarzyna Boni
-
nowość[ książka, e-book ]Cesarzowa Piotra. Tom 1Kristina Sabaliauskaite
-
nowość[ książka, audiobook ]WyznajęJaume Cabre
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]My, SarmaciJoanna Orzeł
-
nowość[ e-book ]Zaklęcie miłościKate Robb
-
nowość[ książka, e-book ]Labirynt duchówCarlos Ruiz Zafon
LINKI SPONSOROWANE