Konsultacje w sprawie planu Żerań - Annopol. Tego nie można przegapić
9 grudnia 2022
Podczas zbierania wniosków do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego stowarzyszenie Moja Białołęka przygotowało wypracowaną z mieszkańcami propozycję wniosków do planu miejscowego rejonu ulicy Annopol na Żeraniu.
Przypomnę nasze postulaty, abyśmy mieli możliwość sprawdzić, czy zostały wzięte pod uwagę w przygotowanej propozycji planu.
Centrum lokalne na Żeraniu
Teren ten określiliśmy jako obszar o dużym potencjale ze względu na miejsca pracy, trasę turystyczną wzdłuż Kanału Żerańskiego oraz linię tramwajową. Wskazaliśmy na potrzebę utworzenia przestrzeni na placówkę oświatową, sport i kulturę wraz z siecią dróg rowerowych.
Co Rafał Trzaskowski wie o Białołęce?
Trwa cykl spotkań, w ramach których prezydent Rafał Trzaskowski odwiedza kolejne dzielnice Warszawy. W najbliższy wtorek, 13 grudnia, spotka się z mieszkańcami Białołęki. Wizyta zbiegnie się z 41. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego, podczas którego więzienie na terenie dzielnicy służyło za miejsce internowania opozycji antykomunistycznej.
Zgłosiliśmy też potrzebę zarezerwowania przestrzeni na komisariat, straż pożarną, placówki pomocy społecznej.
Wśród propozycji znalazł się pomysł utworzenia nad Kanałem Żerańskim miejsca rekreacji i sportu z przystanią i pomostami na wodzie, parkingiem, możliwością wypożyczenia sprzętu (np. kajaków, Veturilo) i małą gastronomią. Powinno być tam miejsce do grillowania, mała architektura, plac zabaw, ławki, trasy rolkowe. Miejsce to było wykorzystywane w latach 1993-1995 do przeprowadzania zawodów sportowych w slalomie narciarskim za motorówką i wakeboardingu. Komunikację umożliwiłyby łączniki drogowe i rowerowe od ul. Marywilskiej, ul. Szlacheckiej i ul. Annopol. Powinien być dostęp do nadbrzeża od strony ul. Annopol wraz z parkingiem dla kajakarzy.
Nowe centrum przedsiębiorczości w Warszawie
Z uwagi na otoczenie terenu (duża liczba firm) zaproponowaliśmy powstanie w tym miejscu centrum przedsiębiorczości, tym bardziej że we wschodniej Białołęce jest mało miejsc pracy. Zgłaszane były postulaty zachowania przestrzeni dla firm, biurowców, oddzielonej od stref mieszkalnych przy pomocy pasów zieleni. Wyzwaniem dla tego obszaru jest ochrona przed hałasem i zapachami ze stref przemysłowych. Zaproponowaliśmy całkowity zakaz tworzenia składowisk węgla, miejsc magazynowania uciążliwych rzeczy, odpadów.
Wskazaliśmy na potrzebę zaplanowania ścieżki rowerowej wzdłuż Kanału Żerańskiego z przejazdem przy ul. Szlacheckiej aż do ul. Annopol oraz przejazdem przy ul. Proletariatczyków, a także ścieżki rowerowej na Annopolu łączącej Żerań Wschodni z ul. Kondratowicza.
Istotne dla postulatów stowarzyszenia Moja Białołęka było wytyczenie infrastruktury drogowej, w szczególności w rejonie powstającej zajezdni tramwajowej, pozostawienie możliwości przedłużenia linii tramwajowej w kierunku ul. Marywilskiej i ul. Ostródzkiej, usytuowanie parkingu P+R. Wypracowaliśmy z mieszkańcami konkretne postulaty:
Już w chwili obecnej wiele osób korzysta z tego rejonu jako miejsca przesiadki do tramwaju. Niezbędne wydaje się zaplanowanie parkingów przy pętli tramwajowej Annopol lub Żerań Wschodni. Niestety w bieżących planach miasta nie ma działań zmierzających do powstania parkingu w tej okolicy. W odpowiedzi na pytanie dotyczące parkingu P+R Annopol otrzymałam odpowiedź od ZTM i ZDM, że w ich ocenie planowany parking przy stacji metra Bródno w znacznym stopniu powinien zaspokoić potrzeby i nie prowadzą prac zmierzających do budowy parkingu P+R Annopol. Konsultacje są formą dialogu, gdy odpowiedzialne za tworzenie inwestycji osoby mogą usłyszeć Państwa opinie i potrzeby. Zapraszam do aktywnego uczestnictwa.
Z projektem planu można zapoznać się na stronie www.konsultacje.um.warszawa.pl/annopol. Spotkanie on-line we wtorek 13 grudnia o godz. 17.00 na YouTube (https://youtu.be/PYNybRdVg5g) lub na platformie ZOOM, gdzie można zabrać głos w dyskusji z wizją i fonią. Ta opcja dostępna jest po wysłaniu prośby o dostęp na dialogwplanowaniu@um.warszawa.pl. Link do spotkania oraz instrukcja zostaną przesłane w mailu zwrotnym.
Agnieszka Borowska
radna Warszawy