REKLAMA

Białołęka

Społeczeństwo

 

Koniec z użytkowaniem wieczystym? Nowe prawo weszło w życie

  6 lipca 2017

alt='Koniec z użytkowaniem wieczystym? Nowe prawo weszło w życie'
źródło: RSM Praga

Użytkowanie wieczyste to pojęcie nieznane w żadnym innym kraju, wzorowane na rozwiązaniach prawnych stosowanych w ZSRR.

REKLAMA

W największym skrócie: teren objęty użytkowaniem wieczystym jest własnością państwa lub samorządu, wydzierżawioną (zazwyczaj na 99 lat) użytkownikowi, który zobowiązany jest corocznie płacić właścicielowi ułamek od aktualnej ceny działki. W praktyce takimi użytkownikami najczęściej są spółdzielnie mieszkaniowe a opłata za użytkowanie wieczyste jest dzielona wobec mieszkańców i doliczana do czynszu. Problem w tym, że ceny nieruchomości w Warszawie ciągle rosną, zwłaszcza na osiedlach znajdujących się w pobliżu powstających i planowanych stacji metra.

- Od lat skarżymy się na drastycznie rosnące opłaty za użytkowanie wieczyste - mówi Andrzej Półrolniczak, prezes RSM Praga, do której należą m.in. bloki na Tarchominie i Targówku. - To nic więcej, jak tylko relikt socjalizmu. Kiedy w latach 60. spółdzielnie masowo budowały nowe osiedla, władze nie chciały dawać im ziemi na własność.

Wysokość opłat za użytkowanie wieczyste jest ustalana indywidualnie dla każdego osiedla, ale w skrajnych przypadkach potrafi dochodzić do 1000 zł rocznie za nieduże mieszkanie o powierzchni 44 m2. Danina potrafi też wzrosnąć w niezwykłym tempie, o kilkaset procent w ciągu kilku lat.

Bonifikata 95%

4 lipca weszła w życie uchwała Rady Warszawy, dzięki której mieszkańcy i spółdzielnie mogą wnioskować o przekształcenie użytkowania wieczystego we własność z 95-procentową bonifikatą. Najważniejszym warunkiem jest posiadanie prawa do użytkowania wieczystego i wykorzystywanie lokalu w celach mieszkaniowych w dniu 13 października 2005 roku. Aby wystąpić z wnioskiem o uwłaszczenie, nie można też zalegać z opłatami. 5% wartości to nadal duża suma, więc możliwe jest rozłożenie jej na comiesięczne raty na okres nie dłuższy, niż 20 lat. Wniosek o uwłaszczenie może złożyć liczba mieszkańców, których suma udziałów w nieruchomości przekracza połowę.

Zapraszamy na zakupy

5% to za dużo?

O przyznanie 95-procentowej bonifikaty od kilku lat starały się spółdzielnie RSM Praga, SM Bródno, WSM, WSM Rakowiec i SBM Ateńska. Zdaniem części warszawiaków taka zniżka to nadal za mało. W piątek Stowarzyszenie Interesu Społecznego "Wieczyste" organizuje protest przed Ministerstwem Infrastruktury.

- Domagamy się nieodpłatnego przekształcenia wieczystego użytkowania w prawo własności lub co najwyżej według opłaty symbolicznej, czyli według stawki 0,3% - piszą organizatorzy pikiety.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze (1)

 AZet

08.07.2017 14:11, wpis modyfikowany 1 raz,ostatnio 08.07.2017 14:14

gwoli ścisłości, dotyczy tylko tych osób, które były w dniu 13 października 2005 użytkownikami wieczystymi. Nie dotyczy to nowych użytkowników wieczystych... Tytuł artykułu może niepotrzebnie rozbudzać nadzieję u wszystkich :)
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024