REKLAMA

REKLAMA

Wola

zabytki

 

Miliony na zabytkowe osiedle. Efekty zachwycają

  7 grudnia 2022

Miliony na zabytkowe osiedle. Efekty zachwycają
źródło: UM Warszawa

Zakończył się ostatni etap remontu elewacji budynków w Kolonii Wawelberga przy ul. Wawelberga 3 i Górczewskiej 15. Wspólnoty mieszkaniowe prowadziły go przez trzy lata przy wsparciu finansowym warszawskiego samorządu.

REKLAMA

Zniszczone i silnie zabrudzone budynki odzyskały piękny kolor cegły ceramicznej a zdobiące je dekoracje stały się czytelne.

Wspólnota mieszkaniowa Wawelberga 3 dokończyła prace konserwatorskie na elewacji południowej, której część została wyremontowana w 2021 r. Cegły zostały oczyszczone, odsolone i wzmocnione. Eksperyment społeczny, czyli absolutnie wyjątkowa Kolonia Wawelberga Eksperyment społeczny, czyli absolutnie wyjątkowa Kolonia Wawelberga
Kolonia Wawelberga przy Górczewskiej 15 to miejsce na mapie Woli absolutnie wyjątkowe. Zresztą nie tylko Woli, bo Kolonia to ewenement na skalę znacznie większą. W wędrówce po miejscach ważnych dla wolskiej tożsamości nie można tam nie zajrzeć.
Najbardziej uszkodzone fragmenty przemurowano i odtworzono oryginalne dekoracje. Prace kosztowały niemal 272 tys. zł, z czego 175 tys. zł pochodziło z miejskiej dotacji.

Kolonia Wawelberga jak nowa

Wspólnota z Górczewskiej 15 prowadziła prace przy elewacjach szczytowych swojego budynku. Ściany wschodnia i zachodnia oryginalnie miały nie być eksponowane, więc wykonano je niedbale, z cegły o niższej jakości. Ich renowacja była dużym wyzwaniem dla konserwatorów. Ten etap prac kosztował prawie 290 tys. zł, natomiast udział miasta wyniósł 144 tys.

Ratusz od lat wspiera remonty w Kolonii Wawelberga, która powstała w latach 1898-1900. Zespół jest najstarszym przykładem osiedla robotniczego w Warszawie. Oprócz wspominanych remontów elewacji, w 2017 r. wspólnota z ul. Górczewskiej 15 wyremontowała klatki schodowe, a rok później przejazd bramowy. Natomiast wspólnota mieszkaniowa sąsiedniego budynku pod adresem Górczewska 15A w latach 2020-2021 wyremontowała dach, na który miasto przekazało prawie 340 tys. zł.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Miliony na zabytki

Obecnie mieszkańcy Górczewskiej 15A przygotowują się do przeprowadzenia w kolejnych latach kompleksowego remontu elewacji swojego budynku. Etapowane remonty w Kolonii Wawelberga prowadzone w latach 2018-2022 otrzymały łącznie 1,4 mln zł od warszawskiego samorządu.

(jok)

.
 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA