REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wola

migawka z okolicy

 

"Kobieta pracująca" jako kosmonautka. Mural na 110 urodziny

  17 listopada 2022

"Kobieta pracująca" jako kosmonautka. Mural na 110 urodziny
źródło: UM Warszawa

Irena Kwiatkowska, warszawianka uznana za komediową artystkę stulecia, została uwieczniona na muralu odsłoniętym przy Grzybowskiej. Aktorka obchodziłaby w tym roku 110. urodziny.

REKLAMA

Irena Kwiatkowska była aktorką filmową i teatralną, gwiazdą polskiego kabaretu i estrady. Z okazji rocznicy jej urodzin na ścianie budynku przy ul. Grzybowskiej 47 pojawił się okolicznościowy mural, a na Ursynowie odsłonięto pamiątkową tablicę przy Rybałtów 20, gdzie artystka mieszkała.

REKLAMA

Irena Kwiatkowska: "Kosmonautką być"

W jednym z wywiadów Irena Kwiatkowska wyznała "Moim marzeniem jest, by zostać kosmonautką".

I tak właśnie - jako kosmonautka - przedstawiona została na muralu autorstwa Katarzyny "Nioski" Boguckiej, który został umieszczony na ścianie budynku przy ul. Grzybowskiej 47.

Obchody jubileuszowe poświęcone artystce zorganizowała Fundacja im. Ireny Kwiatkowskiej, a patronatem honorowym objął je Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

REKLAMA

Żadnej pracy się nie boję

Aktorka dzieciństwo, młodość i okres powstania warszawskiego, w którym brała udział jako łączniczka, spędziła w Warszawie. Po II wojnie światowej występowała na scenach warszawskich teatrów, m.in. Klasycznego, Współczesnego, Komedia i rewiowego teatru Syrena, gdzie była jedną z ulubienic publiczności.

Występowała także w Kabarecie Dudek oraz Kabarecie Starszych Panów. Na koncie miała dziesiątki ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych. W pamięci telewidzów pozostanie jej rola "kobiety pracującej" w serialu "Czterdziestolatek".

(jok)

.
 

Komentarze (2)

# Monika Wolska

17.11.2022 22:14

Bardzo ładny, poza tym oryginalne spojrzenie na wspaniałą aktorkę, ale... za mało w nim Kwiatkowskiej. Brakuje jej ekspresji, bigla, przecież ta kobieta była dynamiczna jak fretka! Ale oczywiscie i tak jest fajnie :)
Mural upamiętniający Czesława Niemena przy ulicy Młynarskiej jest lepszy, dobrze oddający jego ducha, ma takie prawdziwie niemenowskie spojrzenie. Aż szkoda, że jest schowany i za mało widoczny.
Na marginesie: tego typu dzieł powinno być o wiele, wiele więcej. Mamy kogo upamiętniać: aktorów, śpiewaków, kabareciarzy, malarzy, piosenkarzy, naukowców i lekarzy, pisarzy, królów i królowe, polskie ptaki, kwiaty...
Za dużo jest tych szarych, ponurych albo po prostu nudnych elewacji.

# Żyrafa

17.11.2022 22:47

taka trochę niepodobna
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA