REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kierowco, gotuj się w kabinie. "To dyskryminacja mężczyzn"
REKLAMA

źródło: ZTM


REKLAMA

Kierowco, gotuj się w kabinie. "To dyskryminacja mężczyzn"

Osoby kierujące miejskimi autobusami mają prawo do letniego stroju pod warunkiem, że są odpowiedniej płci. Większość musi pracować w upale w długich spodniach.

REKLAMA

Trwająca fala upałów to problem nie tylko dla seniorów czy osób mających kłopoty zdrowotne, ale także dla... kierowców i motorniczych komunikacji miejskiej. Większość pojazdów jest wyposażona w klimatyzację, jednak często nie wytrzymuje ona walki z wysokimi temperaturami. Tymczasem wprowadzone przez Zarząd Transportu Miejskiego zasady mówią, że podczas cieplejszych miesięcy kierowca może zrezygnować co najwyżej z krawata. Długie spodnie muszą zostać.

- Ratusz mówi tyle o równouprawnieniu i zwalczaniu dyskryminacji, a latem pozwala naszym koleżankom pracować w krótszych spódnicach - skarży się jeden z kierowców. - W tym momencie komfort pracy jest uzależniony od płci. Rozumiem dress code, ale pasażerowie chyba się nie obrażą, jeśli podczas ekstremalnych temperatur zobaczą mnie ubranego trochę inaczej?Krótkim spodenkom mówią NIE

Pierwszym polskim miastem, które zdecydowało się pójść na rękę pracownikom komunikacji miejskiej, była stolica Dolnego Śląska. W ubiegłym roku MPK Wrocław zgodziło się, by podczas upałów kierowcy zakładali krótkie spodenki. Wizerunek komunikacji miejskiej raczej na tym nie ucierpiał, więc śladami Wrocławia poszedł Olsztyn. A Warszawa?

- Obecnie nie planujemy zmian w tym zakresie - mówi Magdalena Potocka z ZTM. - Zgodnie ze standardami obowiązującymi w Warszawskim Transporcie Publicznym nie przewidujemy możliwości noszenia krótkich spodenek przez osoby prowadzące pojazdy. Wynika to m.in. z charakteru pracy kierowcy, która jest związana z bezpośrednią obsługą pasażerów. Strój prowadzących pojazdy to jeden ze sposobów okazywania szacunku pasażerom. Proszę także zauważyć, że dla wielu grup zawodowych obowiązuje dress code nie uwzględniający krótkich spodenek. Istotne znaczenie ma także to, że kabiny prowadzących pojazdy w większości pojazdów WTP są wyposażone w klimatyzację.

(dg)


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Stolica
12.08.2020 21:41 #Marcino
Przy takich temperaturach klimatyzacja ledwo chłodzi u kierowcy w kabinie, albo w ogóle nie chłodzi. Przy 11 godzinym wozie prowadzenie takiego pojazdu jest bardzo dużym wyzwaniem.
Niestety urzędnicy niemają o tym zielonego pojęcia i wymyślają kolejne bzdury w klimatyzowany pokoju na Żelaznej.
13.08.2020 09:29 #Solaris 5203
Zapraszam p M Potocka na choc jedno kolo ( od kranca do kranca) na trzy letniego solarisa to zobaczy ,a wlaściwie odczuje co znaczy klimatyzacja w kabinie w 30 st. Na zawnatrz jadąc pod słońce
13.08.2020 11:08 #Pasażerka
Kierowca w krótkich spodenkach nie będzie dla mnie oznaczał braku szacunku, tylko dbałość o komfort pracownika przez ZTM. Niech sobie dzbany zza biurek w ZTM pojeżdżą rozgrzanym busem czy tramwajem w upał w długich spodniach i zobaczą, jak to jest. A Wy Panowie kierowcy zróbcie strajk i przyjdźcie w spódnicach, skoro w spódnicach wolno ;)
13.08.2020 12:09 #Anna1313
Ja proponuję"TYM"od wizerunku żeby chociaż raz założyli taki mundurek w jakim mają kierowcy ,niech sami jeżdżą przez parę godzin bez klimatyzacji w autobusie.
Może wtedy zmienią decyzję o stroju kierowców. !!!
13.08.2020 13:52 #Brzoza
Dla mnie najważniejsze jest, żeby bezpiecznie dojechać z punktu A do punktu B. Dopiero co kierowca zasłabł w kabinie i cudem nie doszło do tragedii. Wobec powyższego to, jakiej długości kierowca ma spodnie w ogóle nie ma dla mnie znaczenia. ZTM niech bardziej zacznie szanować swoich pracowników, pozwalając na większy komfort w pracy.
REKLAMA
13.08.2020 19:05 #kris
Ale nikt nie pomyślał, że kierowca powinien mieć komfortowe warunki dla bezpieczeństwa
13.08.2020 20:19 #8414
Guwno działają te klimatyzacje w tych kabinach,może zaczniemy zgłaszać na CR.ze nam słabo i nie ma jazdy.
14.08.2020 07:12 #pasazer
Niech sb pani Magdalenę Potocka z ZTM pojezdzi autobusem 10h w 30 stopniowy upał w długich spodniach i wtedy zmieni zdanie a nie siedzi w klimatyzacji w biurze w ztmie.

Mnie by nie uraziło gdyby kierowca był u rany w krutkie spodnie niech ma wygodę w prowadzeniu tak dużego pojazdu i odpowiedzialenej pracy myślcie tam w tym Ztm
14.08.2020 07:38 #Kazik92
Dodajmy, że praca powyżej 30st na zewnątrz i działająca klimatyzacja nie jest wydajna w momencie otwierania wszystkich drzwi. Są to szkodliwe warunki pracy. Zmierzono kiedyś temperaturę w kabinie to było 38 stopni. Spada koncentracja, organizm jest osłabiony bo walczy ze skwarem. Wentylacja organizmu jest dość istotna dla zdrowia. Przegrzewanie organizmu przez mężczyzn i kobiety prowadzą do bezpłodności między innymi. Kierowcy, motorniczowie nie są Na służbie jak policja, straż itp. Więc nie porównujmy ich do pracowników którzy mają większe prawa od kierowcy. Kierowca to nie funkcjonariusz publiczny. Patrząc na to co powiedziała, to uważam że w urzędach, bibliotekach publicznych i innych placówkach miejskich pracownicy powinno być ubrani w jednolity strój służbowy, A nie wolna amerykanka...jak komu się podoba. Pozdrawiam.
14.08.2020 08:25 #Kierowca
Po 20 minutowej przerwie na postoju w sloncu w kabinie kierowcy pomimo otwartego okna termometr wewnetrzny ( zamontowany prywatnie w standardzie niema ) pokazal 48stopni o godzinie prawie 16..... kiedy ruszylem z wlaczona klimatyzacja po pelnym kursie (ok 1,5 h pelen kurs trwa) pokazywal 42 stopnie. Zapraszam do tego akwarium ,,mądrych" z Ztm i ratusza na okolo 9,5h pracy w tych super warunkach.
REKLAMA
14.08.2020 08:50 #Mateusz M.
Jeżdżąc autobusami typu electric stwierdzam, że pasażerowie mają większy komfort termiczny niż kierowca, ja się gotuję w kabinie, a wychodzę do pasażerów i czuję przyjemny chłodek, mimo że automatyczna klimatyzacja w tych autobusach pozwala jedynie obniżyć temperaturę o ok. 3°C
14.08.2020 08:52 #Pasazerrr
Co krótkie spodnie mają do szacunku ?
ZTM nie wstydzi się puszczać w taki upał autobusy bez klimatyzacji dla pasażerów zwłaszcza teraz gdy trzeba nosić maski ? Wszystko fajnie pięknie gdy się siedzi w klimatyzowanym pomieszczeniu. Proponuje założyć długie spodnie, koszule, zamknąć okna oraz wyłączyć klime w ZTM i posiedzieć tak 10 h pracownikom na żelaznej, aaaaa i nie robić co chwile przerwy na zimny napój itp. tylko 10 h skupiać się na tym co się robi i pić ciepłe picie takie jak kierowcy autobusów, którym w kabinie wszystko się grzeje a kanapki nie przypominają tych z rana. Jeśli chodzi o toaletę to proponuje wystawić pod siedziba ZTM przenośną toaletę na słońcu i udać się do niej w celu wypróżnienia, najlepiej w godzinach po południowych gdy jest największy upał.
14.08.2020 11:30 #Urzędnik ZTM
Panowie kierowcy trzeba było dobrze się urodzić,w odpowiedniej rodzinie by pracować w pomieszczeniu odpowiednio klimatyzowanym. Wy się cieszcie że was zatrudniamy bo możemy was pozamieniać na Białorusinów za kierownicą.
14.08.2020 13:03 #R1 broda
(Abstrahując)Ciekaw jestem reakcji ZTM gdyby kierowcy solidarnie ubrali spódnice . Temat napewno zostałby przez media podlapany. Teraz w dobie tęczy.
14.08.2020 14:08 #Obserwator12
To może jeszcze zaproś sobie Łukaszenke to sobie popracujesz w dogodnych warunkach. Kierowca to nie "biały murzyn" i jestesmy juz tyle lat w Uni, natomiast myslenie kadr kierowniczych, jest takie jak w Uni przed 1 wojną
REKLAMA
14.08.2020 16:34 #Pazazer
Trzeba byc zlosliwa i bezmozga menda by kierowcow , od ktorych kondycji zalezy zycie i zdrowie pasazerow zmuszac do pracy w takich warunkach.
Znow teoretycy zza biurek ustalaja warunki pracy dla praktykow.
Do pierwszego wypadku , a wtedy media to rozdmuchaja i glowy poleca.
14.08.2020 22:30 #Oleole89
Durny ratusz który dyskryminuje facetów. Od lat już nie sprzedają biletów i nie mają styczności z ludźmi to po diabła im utrudniać życie
15.08.2020 09:32 #Byub
Od zawsze wydawało mi sie że okazywanie szacunku do pasazera, jest poprzez kulturę osobistą kierowcy, jego styl jazdy, opuszczenie pojazdu gdy wsiada kobieta z wózkiem, albo osoby o kulach, opuszczenie ramy osobie niepełnosprawnej "bez łaski", pierwsze słyszę że to strój jest wyrazem szacunku. Czyli kierowca może być cgamem, ale grunt że będzie ubrany w długie granatowe spodnie. Brawo ZTM!
15.08.2020 10:51 #Rafal85
Przecież kierowca nie stoi na baczność przed pasażerami tylko siedzi w swojej kabinie i nie widać go od pasa w dół. Każdy pasażer przechodzi i patrzy jak kierowca jest ubrany? 90% pasażerów nawet nie wie czy kierowca jest mężczyzna czy kobieta bo stoja/siedzą z tyłu, a co mowa o stroju... Pasażera interesuje przejazd z punktu A do punktu B i ewentualnie czy kanar nie wpadbie, a nie to jaki kolor majtek ma kierowca...
15.08.2020 13:02 #ddd
Jeżeli kierowca będzie w krótkich spodniach to nie będzie to dla mnie oznaka braku szacunku, tylko zdrowego rozsądku.
REKLAMA

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

więcejREKLAMA
REKLAMA
REKLAMA


więcej


REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA