Jak zalegalizować samowolkę?
18 czerwca 2007
Podczas jazdy samochodem usłyszałem w radiu, że jest możliwość zalegalizowania budynku wybudowanego bez pozwoleń. Nie mogłem za kierownicą nic zanotować! Czy to prawda? Jakie są warunki i gdzie szukać informacji?
Senator - adwokat radzi czytelnikom "Echa" |
Ostatnia nowelizacja ustawy wprowadza zmiany w zasadach legalizacji samowoli budowlanych. Zmia-na polega przede wszystkim na tym, że będzie moż-na dokonać legalizacji za darmo! Do tej pory proce-dura taka była kosztowna, bo wymagała wniesienia dużej opłaty, która dla domu jednorodzinnego wyno-siła 50 tys. zł, a dla garażu 25 tys. Jeżeli kogoś nie było stać na uiszczenie opłaty, to budynek musiał zostać wyburzony.
Teraz budynki wybudowane nielegalnie w okresie od 1 stycznia 1995 r. do 11 lipca 2003 r. będą mogły być zalegalizowane bezpłatnie.
Jednak osoby, które będą chciały dokonać darmowej legalizacji, muszą spełnić wszystkie inne wymagania obowiązujące poprzednio. Trzeba złożyć wniosek do po-wiatowego inspektora nadzoru budowlanego o wszczęcie postępowania legalizacyj-nego. Do takiego wniosku trzeba dołączyć inwentaryzację powykonawczą sporzą-dzoną przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane, przedstawić ekspertyzę potwierdzającą, że legalizowany obiekt spełnia wymagane przez prawo warunki techniczne i nadaje się do użytkowania. Jeżeli budynek został wzniesiony bez wy-maganego projektu budowlanego, to konieczne jest jego sporządzenie. Dodatkowo legalizacja samowoli dopuszczalna jest jedynie wówczas, gdy obiekt jest zgodny z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - oznacza to, że np. jak postawiliśmy bliźniak, a plan miejscowy nie przewiduje takiej możliwości, to go nie zalegalizujemy.
Bardzo ważne jest to, że zwolnienie od opłat za legalizację jest tylko okresowe. Wnioski o bezpłatną legalizację mogą być składane jedynie do 1 stycznia 2008 r. Później trzeba będzie ponosić opłaty według powszechnie obowiązujących zasad.
Adw. Robert Smoktunowicz
Senator RP