REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Jak wyszukać numer księgi wieczystej?

Jak wyszukać numer księgi wieczystej?

Chcesz wynająć kawalerkę? A może kupić mieszkanie? Twoim pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości w księdze wieczystej.

W Twoim życiu może pojawić się sporo sytuacji, w których będziesz potrzebował informacji z księgi wieczystej. Podpowiadamy, czym jest księga wieczysta, jakie informacje w niej znajdziesz oraz w jaki sposób zajrzeć do jej treści.

Gdy chcesz kupić albo wynająć mieszkanie

Jeśli przed Tobą najem, kupno mieszkania, postępowanie spadkowe czy darowizna, to zapoznanie się z księgą wieczystą pozwoli Ci uzyskać jasny ogląd sytuacji i podjąć jak najlepszą dla siebie decyzję.

Czym jest księga wieczysta?

Księga wieczysta to publiczny rejestr, w którym zawarte są informacje dotyczące stanu prawnego nieruchomości. Co istotne, dostęp do ksiąg jest bezpłatny, wystarczy znajomość numeru, by móc zapoznać się z jej treścią.

Taka księga składa się z 4 części, gdzie:

  • w pierwszej znajdują się informacje o nieruchomości,
  • w drugiej o właścicielu,
  • w trzeciej zapisy o prawach roszczeniach i ograniczeniach,
  • w czwartej o hipotece.

Tym samym w księdze wieczystej znajdziesz odpowiedzi na pytania o statusie prawnym nieruchomości, informacje o prawie własności oraz o ewentualnych zobowiązaniach, które ciążą na nieruchomości.

Jak zbudowany jest numer księgi wieczystej?

Jeśli chcesz znaleźć księgę wieczystą danej nieruchomości i zapoznać się z jej treścią, to potrzebujesz najpierw numeru księgi wieczystej. Wraz z nim bez problemu i bezpłatnie zapoznasz się ze wszystkimi informacjami.

Numer księgi wieczystej to aż 13 znaków. Pierwsze cztery znaki to kod Sądu Rejonowego prowadzącego księgę, kolejnych 8 to numer księgi nadawany zgodnie z repertorium ksiąg w danym sądzie, za to ostatni znak jest cyfrą kontrolną, która zostaje nadana automatycznie.

Co, jeśli nie mam numeru księgi wieczystej?

O ile dotarcie do treści księgi wieczystej jest proste, gdy znasz jej numer, to co zrobić w sytuacji, gdy go nie znasz? Konieczne będzie odszukanie takiego numeru. Możesz to zrobić po podaniu adresu nieruchomości lub numeru działki. Jak? Korzystając z płatnej usługi, która dostarczy niezbędnych informacji. Szybko i bez wychodzenia z domu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz pod linkiem: https://ksiegawieczysta.net/jak-znalezc-numer-ksiegi-wieczystej-po-adresie-lub-numerze-dzialki/.

Księga wieczysta to dokument, do którego wgląd sprawi, że z miejsca poznasz status prawny, roszczenia czy zadłużenia mieszkania/domu/działki i świadomie podejmiesz decyzję dotyczącą konkretnej nieruchomości.

Jak zapoznać się z treścią księgi wieczystej?

Gdy znasz numer księgi wieczystej, możesz dotrzeć do jej treści na dwa proste sposoby online oraz na miejscu.

Jeśli zależy Ci na wygodzie i czasie, to skorzystaj z serwisu internetowego Ministerstwa Sprawiedliwości (system Elektronicznych Ksiąg Wieczystych), gdzie po podaniu nr KW uzyskasz od razu wgląd w księgę.

Gdy wolisz uzyskać wgląd na miejscu, to niezbędna jest osobista wizyta w Sądzie Rejonowym właściwym dla miejsca, w którym położona jest nieruchomość. W takiej sytuacji konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku, podanie numeru księgi wieczystej, a także wykazanie interesu prawnego, z powodu którego potrzebujesz wglądu do księgi.


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

REKLAMA