Jak wyrzucić jajko? Nowe zasady wchodzą w życie
28 lutego 2019
Czasy, w których segregowało się tylko makulaturę i butelki, odchodzą w przeszłość. Teraz będziemy mieć do wyboru aż pięć pojemników.
Ministerstwo dziwnych kroków
Powyższe fragmenty nie pochodzą ze skeczu Monty Pythona, ale z oficjalnego konta facebookowego wiceprezydenta Warszawy Michała Olszewskiego. Zastępca Rafała Trzaskowskiego w dziewięciu na dziesięć ostatnich wpisów pokazuje i objaśnia nowe zasady segregowania śmieci, dla większości komentujących brzmiące jak zwyczajny bełkot.
Problem jajek rozwiązany, ale klarowne zasady znów zmieniają się w bełkot, gdy chcemy wyrzucić grzyby albo miks masła z margaryną. Ani to odpady roślinne, ani zwierzęce, więc zapewne zdecyduje rzut monetą. A dokąd wrzucić butelkę po oleju? Jak wyjaśnia wiceprezydent, plastikowa powinna trafić do odpadów zmieszanych a szklana do biologicznych. Wśród podanych przez wiceprezydenta Olszewskiego przykładów znajdziemy także saszetki po karmie dla kotów i zużyte gąbki kąpielowe.
Będzie pięć pojemników
- Nowe, bardziej wymagające zasady segregacji odpadów, są od nowego roku wprowadzane stopniowo - informuje ratusz. - Operatorzy dostarczyli mieszkańcom domów jednorodzinnych niezbędne worki na zbieranie odpadów. Część obecnie używanych pojemników ma nowe oznakowanie: naklejki z opisem frakcji znajdującej się na pojemnikach. Operatorzy dostawiają również nowe pojemniki. Dopóki w altanach śmietnikowych są trzy pojemniki, mieszkańcy mogą segregować według dotychczasowego systemu. Przejście na nowy system może potrwać parę tygodni.
Zgodnie z nowym systemem mamy do wyboru pojemniki niebieskie (papier), żółte (metale, tworzywa sztuczne, tetrapaki), zielone (szkło), brązowe (odpadki warzywne i owocowe, skorupki jaj, fusy resztki jedzenia bez mięsa) oraz czarne (resztki mięsne, kości, zabrudzony papier, pieluchy).
Kto odbierze śmieci?
26 lutego ratusz rozstrzygnął przetarg na odbiór śmieci z 15 dzielnic przez najbliższe trzy lata. Zadanie zostało podzielone między firmy Byś (Bielany, Żoliborz), Lekaro (Mokotów, Praga Południe, Praga Północ), Partner (Białołęka, Targówek), konsorcjum Suez-Remondis (Ursynów, Wilanów) oraz należące do samorządu Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania (Śródmieście, Bemowo, Ochota, Ursus, Włochy, Wola). Wciąż nie wiadomo, kto przejmie odbiór śmieci z Wawra, Rembertowa i Wesołej. Do czasu podpisania nowej umowy zajmie się tym Lekaro.
- Z uwagi na znaczące przekroczenie budżetu w tych dzielnicach zdecydowaliśmy o unieważnieniu postępowania - wyjaśnia ratusz. - W najbliższym czasie przetarg zostanie wznowiony.
(dg)