REKLAMA

Puls Warszawy

Artykuł sponsorowany

 

Jak i gdzie kupić bezpiecznie złoto oraz czy warto w nie inwestować?

  25 sierpnia 2023

Jak i gdzie kupić bezpiecznie złoto oraz czy warto w nie inwestować?
źródło: Facebook/Mennica Mazovia

O zaletach inwestowania w złoto i inne metale szlachetne nikogo specjalnie nie trzeba przekonywać. Nie trzeba też być bogaczem żeby to robić, wystarczy mieć trochę wolnych środków i "żyłkę" kolekcjonerską. I zawsze traktować ten rodzaj lokowania pieniędzy jako bezpieczną inwestycję na przyszłość. Przy skupie złota i monet kolekcjonerskich należy jednak uważać. Komu możemy zaufać?

REKLAMA

Mennica Mazovia wymienia zalety inwestowania w monety, sztabki z metali szlachetnych, takich jak złoto, srebro i platyna, a nawet w najcenniejsze kamienie jak diamenty i brylanty. W tym tekście skupiamy się na złocie. Zazwyczaj na nich nie tracisz, chyba , że padniesz ofiarą oszustwa lub zostanie ci ono skradzione. Mennica Mazovia podpowiada jak tego uniknąć. Przez zakupem złota w sztabkach należy zdać sobie sprawę, że istnieje rynek fałszywek. Fałszowanie sztabek złota jest niestety rzeczywistością, z którą muszą zmagać się inwestorzy. Oszustwa mogą przybierać różne formy takie jak zaniżanie próby, uszczuplanie wagi czy wypełnienie rdzenia sztabki wolframem, który ma zbliżony ciężar właściwy do złota. Oszuści oferują niższe ceny sztabek aby zachęcić ludzi do zakupu. Dlatego należy uważać na takie oferty. Złote sztabki powinny posiadać wybite stemple producenta z informacją o nazwie producenta, wadze, próbie złota i numerze. Sprawdzenie, czy stempel jest wyraźny albo ile waży sztabka złota pomoże uniknąć zakupu falsyfikatu.

Jak unikać oszustów?

Aby uniknąć oszustów najlepiej kupić fizycznie złoto produkcji renomowanych rafinerii i mennic od solidnego dystrybutora, zarejestrowanego w Narodowym Banku Polskim, jako podmiot prowadzący działalność kantorową. Rzetelni sprzedawcy oferują oryginalne sztabki i dają gwarancję ich autentyczności. Nie należy kupować złota i innych metali szlachetnych w serwisie aukcyjnym, z nieznanego portalu internetowego czy od przypadkowej osoby. Bezpiecznie nabędziesz złoto poprzez platformę internetową Mennicy Mazovia lub bezpośrednio w jednym z jej oddziałów stacjonarnych.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Jakie sztabki złota kupować?

Takie pytanie stawia sobie każdy, kto rozpoczyna inwestowanie w złoto. Na rynku metali szlachetnych są dostępne różne rodzaje sztabek złota. Decydując się na zakup sztabek bulionowych najkorzystniej jest wybierać standardowe sztabki o wadze zbliżonej do uncji trojańskiej, co pozwala uzyskać optymalną cenę. Kupując złotą sztabkę bulionową należy zastanowić się, nad potencjalnym popytem. Zakup złota inwestycyjnego jest zwolniony z podatku VAT a jeżeli sprzedaż nastąpi po upływie 6 miesięcy od dnia nabycia sztabki nie ma obowiązku zapłaty podatku od zysku PIT. Najpopularniejsze sztabki złota mają wagi od 1 grama do 10 uncji (310 gramów). Większe sztabki kupują zazwyczaj zamożni inwestorzy planujący inwestycję na wiele lat. Należy wziąć pod uwagę, że złota sztabka o mniejszej wadze jest łatwiej zbywalna niż większa. Jednak cena jednostkowa złota w mniejszych sztabkach jest niższa niż w dużych. Z drugiej strony im większa sztabka tym trudniej ją sprzedać. Późniejsze przecinanie lub przetapianie sztabki jest niewskazane.

Zalety inwestowania w złoto

Czyste złoto w postaci fizycznej stanowi jedno z najbezpieczniejszych aktywów inwestycyjnych. Posiadając je pomoże nam ono przetrwać okres zawirowań na rynku finansowym i spadku kursów instrumentów finansowych notowanych na giełdzie papierów wartościowych. W sytuacji, kiedy inwestycje w papiery wartościowe nie przynoszą oczekiwanych zysków kapitałowych ujawnia się prawdziwa wartość złota. Królewski metal stanowi uniwersalną lokatę, szczególnie przydatną w dramatycznych sytuacjach takich, jak kryzys gospodarczy, inflacja, przewrót polityczny czy wojna. Królewski metal jest ujemnie skorelowany z dolarem amerykańskim - im słabszy "zielony", tym wyższa cena złota, i odwrotnie. Jeżeli bank centralny obniża stopy procentowe to warto inwestować w złoto, ponieważ można się spodziewać wzrostu kursu złota. Praktyka pokazała, że zakup złotych sztabek i monet bulionowych to najlepsze inwestycje alternatywne.

(jr)

 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2023
Wakacje wrzesień i październik 2023

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA