Grupa "Orzeł" rozbiła litewską grupę złodziei samochodów
dzisiaj, 05:24
Stołeczni policjanci z Grupy "Orzeł" zatrzymali dwóch obywateli Litwy podejrzanych o kradzieże samochodów. Funkcjonariusze odzyskali dwa skradzione pojazdy oraz zabezpieczyli urządzenia i fałszywe dokumenty, które miały służyć do ich legalizacji za granicą.
Policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Samochodową Komendy Stołecznej Policji rozpracowali litewską grupę przestępczą zajmującą się kradzieżami samochodów z krajów Unii Europejskiej, w tym z Polski. Skrupulatna praca śledczych pozwoliła poznać sposób działania grupy, która miała specjalizować się w kradzieżach samochodów koreańskich marek.
Zatrzymanie podejrzanych na A2 pod Brwinowem
Policjanci ustalili, jakim pojazdem podejrzani przemieszczają się od granicy niemieckiej w kierunku Litwy.
Policjantka uratowała kobietę na moście Śląsko-Dąbrowskim
Sierż. szt. Patrycja Grzesik z Komendy Stołecznej Policji była tego dnia po służbie, ale bez wahania ruszyła na pomoc i zapobiegła tragedii na moście Śląsko-Dąbrowskim. Jej błyskawiczna reakcja uratowała życie młodej kobiecie w potężnym kryzysie psychicznym.
Osobowy Ford został namierzony na autostradzie A2 w okolicach Brwinowa. Wspierający działania policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie wypracowali dogodną sytuację, po czym funkcjonariusze Grupy "Orzeł" zatrzymali samochód oraz dwóch znajdujących się w nim mężczyzn.
Jeden z zatrzymanych to 40-letni szef grupy przestępczej, drugi zaś to 54-letni kierujący skradzionym pojazdem. Obaj są obywatelami Litwy. W ich samochodzie funkcjonariusze znaleźli urządzenia służące do kradzieży samochodów, m.in. "gameboya", oraz sfałszowane dokumenty w językach niemieckim i fińskim, które miały posłużyć do zalegalizowania skradzionych pojazdów.
Laweta ze skradzionym Hyundaiem zatrzymana na S8
Na tym działania policjantów się nie zakończyły. Kolejne ustalenia śledczych doprowadziły ich do lawety, którą miał być przewożony skradziony w Niemczech Hyundai.
Lawetę szybko namierzono na trasie S8 na wysokości Wołomina. Policjanci Grupy "Orzeł" zatrzymali również ten transport. Okazało się, że przewożony samochód miał wtórnie naniesiony numer VIN, a w jego wnętrzu znajdowały się przygotowane do rejestracji fałszywe dokumenty.
Hyundai także miał trafić na Litwę i tam zostać zalegalizowany. Dalsza praca śledczych pozwoliła na odczytanie prawdziwego numeru VIN przy wykorzystaniu specjalistycznych urządzeń. W ten sposób ustalono, że auto zostało skradzione pod koniec lipca.
Zarzuty za kradzież samochodów
Zgromadzony przez śledczych ze stołecznej "samochodówki" obszerny materiał dowodowy pozwolił Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Praga Północ na przedstawienie zarzutów zatrzymanym. 40-latek i 54-latek są podejrzani o kradzież z włamaniem Hyundaia z terytorium RFN.
Dodatkowo szef grupy jest podejrzany o kradzież z włamaniem trzech samochodów marki Kia z terenu Warszawy i Piaseczna. Sąd uwzględnił wniosek prokuratury i zastosował wobec obu obywateli Litwy tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy.
- Śledczy nie wykluczają, że podejrzani mają na swoim koncie więcej kradzieży samochodów z Polski i innych krajów Unii Europejskiej - informuje mł. asp. Bartłomiej Śniadała.
Sprawa ma charakter rozwojowy. Policjanci nadal analizują zgromadzony materiał i nie wykluczają, że podejrzani mogą mieć związek z kolejnymi kradzieżami samochodów.
Projekt przeciwko transgranicznej przestępczości samochodowej
Komenda Stołeczna Policji jest liderem projektu "CARSECURE - podniesienie kompetencji Policji w przeciwdziałaniu przestępczości samochodowej o charakterze transgranicznym", którego partnerem jest Komenda Powiatowa Policji w Kownie. Realizacja projektu jest możliwa dzięki współfinansowaniu ze środków Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego na lata 2021-2027.
Projekt ma na celu wzmocnienie zdolności operacyjnych i analitycznych funkcjonariuszy Policji w zakresie rozpoznawania, zapobiegania i zwalczania transgranicznej przestępczości samochodowej. Działania obejmują czynności operacyjno-dochodzeniowe, rozwój kompetencji policjantów, poprawę współpracy międzynarodowej oraz zakup i wdrożenie nowoczesnych narzędzi.
Red
.











































