REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Biblioteki zjadają miliony!!!

23.10.2009 13:31 #Jolanta Bieńkowska
Z wielkim oburzeniem przeczytałam artykuł pt."Biblioteki zjadają miliony". Napisała go osoba całkowicie niekompetentna. Sugeruje ona konieczność likwidacji ewentualnie koncentracji bibliotek.
Wydłuży to drogę do kultury. W bibliotekach oprócz wypożyczania książek odbywają się bowiem ciekawe spotkania z interesującymi ludżmi, wystawy malarstwa i sztuki. Twierdzenie, że biblioteki są nieekonomiczne jest śmieszne. Nie po to je powoływano, by przynosi ly zyski Fakt, że
wydajemy na nie 6,5 mln zł nie oznacza wyrzucania pieniędzy w błoto. Czytelnictwa nie da się przeliczyć na zł.Poza tym czy to tak wiele? Przecież w przeliczeniu na jednego mieszkańca to zaledwie 50 zł rocznie. Ponadto są to nasze pieniądze płynące z naszych podatków. Fakt, że na zakup nowych książek wydajemy tylko 10% budżetu oznacza jedno, budżet jest za niski. Myślę że szanowna Redakcja oszczędności powinna szukać gdizie indziej.
26.10.2009 09:40 #karim
Czemu autor artykułu " Biblioteki zjadają miliony" nie poszedł dalej. Przecież przedszkola, szkoły też na siebie nie zarabiają, może zmniejszyć ich ilość, niech dzieciaki biegają gdzieś dalej, albo w ogóle wiedzę zdobywają same przez internet - tak będzie taniej, taniej, taniej!!!!. A czy szanowny autor artykułu zastanowił się jak wygodnie np. czytelnikowi w w wieku emerytalnym czy dzieciakowi będzie podróżować przez pół miasta do "głównej jedynej biblioteki".
Po co w ogóle szanowna redakcja publikuje takie gnioty, wstyd!
26.10.2009 13:50 #darkann
Tekst napisany przez dyletanta bez znajomości realiów funkcjonowania bibliotek publicznych. Redaktor? redaktorka? bo oczywiście tekstu nie miało się odwagi podpisać nazwiskiem, potrafił wymyślić tylko chwytliwy tytuł który miał na celu nastawić społeczeństwo przeciw bibliotekom publicznym? Szkoda tylko że z rzetelnością dziennikarską temu komuś nie po drodze. Trzeba było także zapytać o zdanie czytelników korzystających z usług bibliotek i poznać zdanie bibliotekarz.
Reasumując według redaktora do bibliotek centralnych powinny być dowożone starsze osoby (taksówkami czy specjalnymi busami bibliotecznymi ??) kto sfinansuje zakup tych busów, benzynę do nich i pensje kierowców????...a potem co starsze osoby będą stały w godzinnych kolejkach po książki? a busy czekać na nie?? O nowościach czytelnicy mogą zapomnieć przy scentralizowaniu zbiorów, bo tak gigantyczne będą kolejki chętnych na nie. Obciąć wydatki na media...czyli zlikwidować czytelnikom w bibliotekach bezpłatny dostęp do internetu bo wszak każdy według redaktora internet ma w domu??? i wracamy do czasów katalogów kartkowych i wypożyczania na karty papierowe??? A wypożyczać książki przy świeczkach bo zapewne na światło też idą za duże pieniądze?? według mnie to raczej cofanie się o 10-20 lat wstecz w rozwoju czytelnictwa i bibliotek... a o tym że w obrębie dzielnic biblioteki są podłączane do jednego zintegrowanego systemu dzięki któremu czytelnik ma dostęp do swojego konta, wgląd w katalog wypożyczalni i możliwość zamówienia książki przez internet o tym to redaktor już nie słyszał...ale wszak według niego trzeba odciąć media bo za duże koszta.... 90 % bibliotekarzy za pensję poniżej średniej krajowej ma pracować do godz. 22 także w weekendy??? redaktor byłby chętny na taką posadę? Redaktor epatuje sloganem"że w dobie internetu w każdym domu...." a co z osobami starszymi które niekoniecznie posiadają i potrafią obsługiwać komputer. Dla nich kontakt z książką i spacer do biblioteki to czasem jedna z nielicznych przyjemności w życiu, zwłaszcza dla osób samotnych które wizytę w bibliotece traktują jako możliwość rozmowy, wymiany poglądów z innymi czytelnikami... można by jeszcze wymieniać sporo przykładów, tylko po co ...redaktor w przekonaniu o słuszności i nieomylności swoich tez i tak nie uzna za stosowne się z nimi zapoznać.....
w każdym razie "pogratulować" redaktorowi rzetelności dziennikarskiej w poznaniu tematu na który redaktor spłodził artykulik.....
27.10.2009 16:51 #dynamomen
...w każdym razie "pogratulować" redaktorowi rzetelności dziennikarskiej w poznaniu tematu na który redaktor spłodził artykulik...
Powtarzam trafną ocenę. Właściwie nie wiem czemu miał służyć ten artykuł, niby chwalił, niby ganił, rzucono kilka "genialnych" pomysłów. Ciekawe czy z-ca burmistrza widział cały artykuł. Może potrafiłby od razu odpowiedzieć jakim sposobem zwiększyłby się budżet np po połączeniu bibliotek szkolnych z publicznymi (jedno idzie z Kultury, drugie z Oświaty). Zajęło mi chwilkę obmyślanie sposobów dowożenia "starszych" do molocha. Rezultatem tych wizji był wniosek, że artykuł napisał tuman po kieliszku i należy go traktować jako poalkoholowe majaki. Radzę mu po otrzeźwieniu pójść do najbliższej biblioteki publicznej i poszukać odpowiedniej dla swego stanu literatury.
27.10.2009 23:29 #zdziwiony
No fakt ,autor artykułu nie bardzo chyba wiedział o czym pisze i w jakim celu.Z jednej strony gani , z drugiej chwali . Raz chce likwidacji placówek ale zaraz otwarcia do późnych godzin (dla wracajacych po godz.19 z pracy) i w soboty ( a moze i niedziele?) jako bezpłatnej alternatywy dla marketów, a przeciez ilez te biblioteki pozeraja pieniedzy ? miliony ! A czy nie zal pieniedzy na takiego niekompetentnego redaktora?
REKLAMA
29.10.2009 20:15 gul
Jestem oburzona trescia artykulu {biblioteki zjadaja miliony }Od 27 lat jestem czytelniczka biblioteki przy ul Wrzeciono Wtedy zaczynalam uczyc mojego syna czym powinna byc ksiazka w zyciu kazdego czlowieka Dzis jest doroslym wartosciowym czlowiekiem i caly czas czyta ksiazki Nie pozwolmy by ludzie nikompetentni doprowadzili do wtornego analfabetyzmu Oszczednosci szukajmy gdzie indziej
03.11.2009 08:33 #Archie
Ten redaktor/redaktorka urzadzil sobie polowanie na biblioteki. Najpierw byl artykul nt. bibliotek Wolskich (do ktorych chodze), a teraz jest atak na bielany. Obstawiam, ze inne dzielnice tez beda pod ostrzalem.
04.11.2009 18:16 #rozczarowany
To nie redaktor pisal ale jakis sfrustrowany student, byly pracownik supermarketow, ktory nigdy nie byl w zadnej bibliotece. Totalna nierzetelna amatorszczyzna, a co smieszniejsze kopiowane miedzy gazetami w roznych dzielnicach. Autor nawet nie mial odwagi podpisac sie z imienia i nazwiska pod swoim belkotem.
06.11.2009 14:13 #Tadeusz
Uwaga: "Redaktor" właśnie zaatakował Bemowo.
Tekstu nie musicie cztać, jest taki sam.
Kto następny?
09.11.2009 12:30 #Andrzej J.
Biblioteka - dziewczynka do wylania?

Na łamach bielańskiego Echa ukazał się artykuł "Biblioteki zjadają miliony", postulujący likwidację części sieci bibliotecznej. Dwoje autorów napisało tekst niespójny i enigmatyczny - jak ich tajemnicze inicjały. Rozumiem, że nazwiska zostały skrócone z oszczędności, żeby nikt nie miał pretekstu do napisania, że "gazety zjadają miliony". Tekst jest niespójny, bo z jednej strony padają zarzuty o marnotrawieniu pieniędzy, a z drugiej mamy sformułowania typu: "Chociaż akurat Bielany o rozwój bibliotek dbają..." czy "I znów potwierdza się opinia, że bielańscy klienci bibliotek w porównaniu z sąsiadami mają lepiej". Pada też teza, że podstawą pracy bibliotek są nowe książki. Jako stary bibliotekarz mogę upewnić, że ważniejszą rolę odgrywa kadra pracowników - przewodników po świecie książek - także tych zakupionych kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat temu. Zwracam też uwagę, że jeżeli zlikwidujemy część bibliotek, zmniejszając tym samym powierzchnię przeznaczoną na gromadzenie i udostępnianie to ograniczymy także możliwość zakupu nowości! Regres na jednym polu będzie generować regres na polach innych. A mam nadzieję, że nie o to chodzi!
Co do sieci placówek: jest to ogromna wartość, o którą środowiska lokalne w dzielnicach Warszawy walczyły niemal od stulecia! Chodzi o to, aby placówki biblioteczne działały na każdym osiedlu, przez bliskość zapewniając wygodę odwiedzającym. Z całym szacunkiem, ale ani szanowny "(wt)" ani "bk" nie przekonają nikogo do straceńczego pomysłu zredukowania sieci bibliotek i wożenia czytelników wynajętym osinobusem do odległej placówki, która się ostała po radosnej "reorganizacji"! Racjonalny jest natomiast postulat zmiany godzin pracy i otwarcia choć niektórych placówek w soboty. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że bibliotekarz, a częściej bibliotekarka, to też człowiek! Praca dzień w dzień od południa do dwudziestej dezorganizuje życie rodzinne i odbiera szansę na załatwienie spraw osobistych na mieście.
Na koniec uwaga generalna. Postulowałbym raczej mądre udoskonalanie tego, co już od dłuższego czasu działa, niż "modernizację" przez likwidację. Imperatyw tak zwanego racjonalizowania za wszelką cenę i po trupach zazwyczaj służył li tylko uzasadnieniu własnej niezbędności. Ileż to razy w naszym życiu społecznym pojawiały się inicjatywy mające przekonać o inwencji i bezkompromisowości różnych aktywistów. Widziałem w ciągu ostatnich 20 lat wiele prób zamachu na biblioteki jako ogniwa wrażliwe i pozornie bezbronne. Na szczęście udawało się to tylko w kilku przypadkach i dotyczyło środowisk zacofanych. W Warszawie to nie przejdzie! Liczę, że i tym razem nie wylejemy tej małej dziewczynki z kąpielą.
Andrzej Jezierski
REKLAMA
10.11.2009 15:31 #maga
Podobne artykuły dotyczące różnych dzielnic (Targówek, Wola, Bielany, Bemowo), choć sygnowane różnymi inicjałami, ukazują się od od końca września w "Echu". Na protesty z Bielan odpowiedział pan, który się podpisał jako Wiktor Tomoń. Podejrzewam, że jest on autorem wszystkich tekstów, gdyż powtarza dokładnie te same sformułowania i pomysły. Ciekawe, czy zakładał, że nikt się nie zorientuje, że to jedna osoba prowadzi tę kampanię antybiblioteczną. Tylko z jakiej przyczyny to robi? Zapłacił karę za przetrzymanie książki? Czy też jemu ktoś zapłacił, bo planuje coś na tym temacie ugrać? Ale co?
27.04.2010 20:26 #rzeczoznawca
Musi mieć interes w tym co robi.Nikt nie pisze tematu z podtekstem bezinteresownie.Tylko wypowiedzi oburzonych użytkowników są szczere.
Myślę ,że w dobie komputerów powinniśmy walczyć o biblioteki, bo ich likwidacja to nie jest tylko,,klik''i już.Wartości zawarte w książkach to nie tylko treść,również historia czcionki,piśmiennictwa.Przyswajamy wzrokowo ortografię,interpunkcję,akapity itd.
Czytanie w samym komputerze przypomina ściągawki, te dawne,enigmatyczne, nafaszerowane błędami ,a młody człowiek chłonie z błędami niestety.
Nie zubażajmy więc kultury i dobra narodowego,ktoś przecież kiedyś o to walczył...uszanujmy to.
Ostatnio przecież to...,,komuna" próbowała ograniczać dostęp do wiedzy i prawdy i niekiedy im się to udawało.
Jesteśmy przez to,prznajmniej moje pokolenie,,okaleczeni'' historycznie,nie powtarzajmy tych błędów proszę.
Mieczysław Siemiątkowski

 1944/1964 


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Bielany


  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

treść: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 
REKLAMA

Forum

Lista forów dyskusyjnych:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Kupię mieszkanie
 KUPIĘ MIESZKANIE: ZA GOTÓWKĘ, BEZPOŚREDNIO! MOŻE BYĆ ZADŁUŻONE I DO REMONTU. TEL: 881-761-967

Biuro do wynajęcia
 Oferta kredytu bez protokołu dla osób fizycznych Witam, proszę Pana / Pani Jestem inwestorem o znacznym kapitale Finansista. Jestem gotowy udzielić ci pożyczki pomiędzy 5 000 euro i 35 000 000 euro przy oprocentowaniu 2% rocznie. Kontakt mailowy: laurabettery@gmail.com

Nauka
 Indywidualna Pomoc w Pisaniu Prac Oferujemy indywidualną pomoc przy stworzeniu pracy licencjackiej, magisterskiej i innych. Każda pomoc jest inna.Natomiast jeśli już stworzyliście swój zarys pracy służymy pomocą przy edycjach tekstu m.innymi takich jak: - korekty planów pracy, - konspekty, - korekty przypisów, - korekty stylistyczne, - przepisywanie tekstu, - poprawki pojedynczych rozdziałów, - poprawki całych prac, - pomoc przy stworzeniu bibliografii. Zapewniamy najwyższą jakość i satysfakcję, dlatego nasze pomoce nie należą do najtańszych. Bezwzględnie gwarantujemy dotrzymanie ustalonych terminów. Pomoc wykonujemy tylko wtedy kiedy jesteśmy w stanie zagwarantować jego realizację. W celu uzyskania szybkich i dokładnych informacji prosimy o kontakt mailowy bądź telefoniczny. Wystarczy nam ok. 1h by odpowiedzieć na maila i przedstawić kompleksową ofertę. Mail: ambitny.tekst@wp.pl tel. 791880504

Kupię części
 Do Fiata 125+PRL: 513-606-666


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
oprawki-50%
REKLAMA
Wyprzedaż -55%!
REKLAMA
Nowości do -45%
REKLAMA
REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA