Eksmitowany może wybrzydzać?
5 marca 2009
Witam! Mam sąsiadów - patologia społeczna, w toku jest sprawa o odebranie praw rodzicielskich, zaległości w spółdzielni, wyrok eksmisji. Czy to prawda, że jeśli znalazłby się dla nich lokal zastępczy, to mają oni prawo odmówić przeniesienia się tam aż trzykrotnie?
Autor jest prawnikiem w kancelarii Smoktunowicz & Falandysz |
Nie jest prawdą, że osoba podlegająca eksmisji może odmówić przeniesienia.
Natomiast obowiązek przeniesienia się ma tylko wtedy, gdy pomieszczenie zastępcze spełnia kryteria określone w ustawie. Tymczasowe pomieszczenie powinno: nadawać się do zamieszkania, zapewniać co najmniej 5 m² powierzchni mieszkalnej na jedną osobę, znajdować się w tej samej miejscowości lub pobliskiej (jeżeli zamieszkanie w tej miejscowości nie pogorszy nadmiernie warunków życia osób prze-kwaterowywanych). Dodatkowo rozporządzenie Mi-nistra Sprawiedliwości precyzuje, że tymczasowe po-mieszczenie powinno mieć dostęp do źródła zaopatrzenia w wodę i do ustępu, cho-ciażby te urządzenia znajdowały się poza budynkiem, posiadać oświetlenie natural-ne i elektryczne, możliwość ogrzewania, niezawilgocone przegrody budowlane oraz zapewniać możliwość zainstalowania urządzenia do gotowania posiłków.
Łatwo zauważyć, że część z tych kryteriów ma subiektywny charakter, dlatego w praktyce często powstaje spór czy wskazane pomieszczenie tymczasowe spełnia wszystkie niezbędne kryteria. Jeżeli nie spełnia - to nawet osoba mająca nakaz eksmisji nie ma obowiązku przeprowadzenia się do niego.
Wskazanie pomieszczenia tymczasowego jest obowiązkiem gminy. Gdyby oso-ba z wyrokiem eksmisyjnym odmawiała jego wykonania, to eksmisję przeprowa-dza komornik. Komornik ma obowiązek wezwać eksmitowanego do dobrowolnego opuszczenia mieszkania. Jednak jeszcze przed wezwaniem powinien on wysłuchać eksmitowanego w celu ustalenia jego sytuacji rodzinnej i majątkowej.
dr Michał Kuliński