Do lekarza przez internet
5 listopada 2010
Umówienie wizyty do lekarza przez internet, sms-owe przypomnienie o zbliżającej się konsultacji, czy też stworzenie interaktywnego portalu internetowego, to tylko niektóre elementy projektu, który zostanie wdrożony w 39 placówkach na Mokotowie, Ochocie, Woli, Bielanach i Żoliborzu. Będą mniejsze kolejki - zapowiadają dyrektorzy przychodni.
Na Bielanach i Żoliborzu zostanie zinformatyzowanych 11 placówek ZOZ: przy Szajnochy 8, Conrada 15, Elbląskiej 35, Klaudyny 32, Kleczewskiej 56, Kochanow-skiego 19, Kochowskiego 4, Sieciechowskiej 4, Wrzeciono 10c, Żeromskiego 13 oraz przychodnia przy ul.
Dziurawe ulice Młocin. Czy jest szansa na poprawę?
Rada osiedla na Młocinach ostrzega kierowców przed głębokimi dołami na Dzierżoniowskiej i Żubrowej.
Szpitalnej 4 w Łomiankach.
Bez kolejek?
Najważniejsze udogodnienie dla pacjentów to zapisy przez nowy portal internetowy.- Po uruchomieniu systemu za pośrednictwem specjalnej strony internetowej pacjenci zyskają możliwość zapisania się do dowolnej z 39 placówek uczestni-czących w przedsięwzięciu. Dzięki temu będą mogli szybko sprawdzić, w której przychodni jest najkrótszy czas oczekiwania do lekarza specjalisty - mówi Dariusz Cedel, koordynator projektu informatycznego z ZOZ Warszawa-Wola-Śródmieście.
Znacznym udogodnieniem będzie także możliwość telefonicznego zapisania się do każdej z 39 placówek za pośrednictwem specjalnego call-center. - Będzie ono służyć tylko do telefonicznej obsługi pacjenta. Dzięki tej infolinii będzie można zapisać się do dowolnej placówki bez konieczności telefonowania bezpośrednio do przychodni. To rozwiąże problem z dodzwonieniem się rano do konkretnych re-jestracji - tłumaczy Dariusz Cedel.
Informatyzacja przychodni w znaczny sposób rozwiąże także problem kolejek do specjalistów, ponieważ mając jedno skierowanie pacjenci będą mogli zapisać się tylko do jednego lekarza. - Dzięki temu nie będzie sytuacji, kiedy na jedno skie-rowanie jedna osoba zapisuje się do kilku lekarzy specjalistów - mówi Małgorzata Zatawa-Dąbrowska, dyrektor naczelny SPZZLO Warszawa-Żoliborz. Obecnie taka procedura kończy się blokowaniem wielu terminów, ponieważ mieszkańcy wybie-rają najbardziej dogodny dla nich dzień, a pozostałych wizyt nie odwołują.
Przypominanie smsem
Pacjenci będą otrzymywać sms-em bądź poprzez email informację o zbliżającym się terminie wizyty u lekarza. - Każda placówka będzie również mogła przesłać pacjentowi informację, jakie dokumenty musi przygotować przed wizytą u spec-jalisty. Ponadto będzie stworzona elektroniczna skrzynka podawcza i elektroniczny obieg dokumentów. Dzięki temu pacjent będzie mógł (bez konieczności udawania się do centrali) złożyć podanie z wnioskiem np. o wydanie dokumentacji medycznej czy zaświadczenia lekarskiego - tłumaczy Dariusz Cedel.Nowy system informatyczny przyspieszy i ułatwi pracę zarówno lekarzom, jak i pacjentom. Lekarze nie będą musieli czekać bowiem na pacjentów, którzy się nie zgłaszają. Natomiast pacjenci nie będą czekać w kolejkach. - Równolegle stary system zapisów będzie zachowany, co jest ważne zwłaszcza dla osób starszych lub mających problem z obsługą internetu - zapewnia Małgorzata ZatawaDąbrowska.
Od kiedy te wszystkie nowinki? - Pełne uruchomienie systemu ma nastąpić w styczniu 2012 r. W połowie przyszłego roku powinniśmy już otrzymać sprzęt - mówi Dariusz Cedel.
Ogólna wartość projektu to prawie 4 mln zł, Unia Europejska dołoży 3,3 mln zł.
Anna Przerwa
.










































