REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Czy rondo Żaba zmieni nazwę?
REKLAMA

REKLAMA

Czy rondo Żaba zmieni nazwę?

Niejeden mieszkaniec Targówka zastanawia się, skąd pochodzi nazwa ronda Żaba. Całkiem możliwe, że zagadka niedługo nie będzie już aktualna. Zbierane są właśnie podpisy pod petycją o zmianę nazwy ronda.

REKLAMA

Zmiana nazwy ronda Żaba na Jana Wójcika ps. Znicz.
Jedni twierdzą, że nazwa pochodzi od pierwotnego projektu ronda - schemat ulic, torów kolejowych i tramwajowych przypominał żabę. Inni sugerują, że jej etymologia jest związana z powiedzeniem "zjeść żabę" odnoszącym się do rozwiązywania trudnego problemu, jakim miało być zaprojektowanie węzła pięciu ulic i linii tramwajowej pod torami kolejowymi. Tak czy siak nazwa się przyjęła. Tymczasem nie wszyscy uważają, że tak powinno być.

- Zwyczaj zwyczajem - mówi Jerzy Smoniewski. - Jednak ważniejsza chyba jest krew przelana w tym miejscu. Rondo Żaba spłynęło krwią wielu powstańców.

Jerzy Smoniewski jest żołnierzem AK i uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Jego zgrupowanie brało udział w akcji natarcia na koszary w okolicach obecnego ronda Żaba. Były powstaniec chciałby, aby rondo nosiło imię podporucznika AK Jana Wójcika ps. Znicz, który dowodził natarciem.


Mówiliśmy o nim, że kulom się nie kłania

Oficer ogniowy i obserwacyjny 30 dywizjonu Artylerii Ciężkiej, ppor. Jan Wójcik, po kampanii wrześniowej w 1939 r. przyłączył się do powstającego podziemia Wojska Polskiego, przyjmując pseudonim Znicz.

200 podpisów osób zameldowanych w Warszawie jest potrzebne do rozpatrzenia wniosku o zmianę nazwy ulicy, jeśli propozycja nie pochodzi z banku nazw.
W dniu wybuchu Powstania Warszawskiego dowodził natarciem na koszary b. Pułku Piechoty Legii Akademickiej przy ul. 11 Listopada.

- Znicz poszedł do powstania w mundurze oficera Wojska Polskiego i w wypolerowanych butach - wspomina swojego zwierzchnika pan Jerzy. - Na tle szarej masy powstańczej, która nosiła tylko opaski, bardzo się wyróżniał. Mówiliśmy o nim, że kulom się nie kłaniał.

Niestety tego dnia nie miał szczęścia. Zginął przy nasypie kolejowym, przeszyty serią z karabinu maszynowego.


Dokumenty złożone

- Wniosek o zmianę nazwy jest już u odpowiednich władz - zapewnia Jerzy Smoniewski. - To jednak dopiero początek, bo potrzebne jest jeszcze 200 podpisów osób zameldowanych w Warszawie.

- Podpisy są konieczne, ponieważ proponowana nazwa nie pochodzi z banku nazw - wyjaśniają urzędnicy. - Jeżeli uda się je zebrać, sprawa zostanie rozpatrzona na posiedzeniu komisji ds. nazewnictwa miejskiego, a potem trafi na sesję rady miasta.

Najbliższe posiedzenie planowane jest na 8 lutego. Czy do tego czasu uda się zebrać wystarczającą liczbę podpisów? Krzysztof Parafian, również zaangażowany w sprawę, jest dobrej myśli. - Mamy już ponad połowę - zapewnia.

Jak czytelnicy oceniają pomysł zmiany nazwy ronda Żaba? Czekamy na opinie pod tym artykułem i na maila: redakcja@gazetaecho.pl

Aneta Leitner


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Targówek

Czy rondo Żaba zmieni nazwę?
04.02.2012 11:59 #Artur ze Smoleńskiej
Ludzie. Dajcie spokój. Już zmieniliście Babkę. Teraz radni Warszawy zmuszają mnie, żebym nazywał Most Północny Mostem Skłodowskiej-Curie, już słyszę o tym, że Boelsław Prus ma patronować Mostowi Świętokrzyskiemu, a tu znowu kolejny pomysł. Szanuje wszystkich AK-owców i ludzi, którzy walczyli o Polske, ale nie można zmieniać każdej nazwy, zwłaszcza, że Żaba się wreszcie przyjeła, chociaż nie było to łatwe, bo przez wiele lat mieszkańcy nie wiedzieli co to jest Rondo Żaba.
07.02.2012 14:38 #lidka
"Rondo Żaba" dlatego, że zielone i dlatego, że z lotu ptaka wygląda, jak żaba :) Sympatyczne to i bez pompy. Chociaż jedno takie miejsce. Mam nadzieje, że nazwa zostanie, co najwyżej - zgodziłabym się na zmianę na np. równie "lekką", a w pewnym sensie nawiązującą do tej - Rondo( Jana) Brzechwy.
07.02.2012 18:44 #el99
co to za pomysły?! po co zmieniać nazwy już istniejące, niech sobie nazywają nowe ronda, ulice, a te które są niech zostawią w spokoju!!! Każdy i tak będzie używał nazwy Rondo Żaba, tak jak Rondo Babka i Most północny.
08.02.2012 21:27 #andre-a
ta nazwa jest pusta,jestem za zmianą nazwy
09.02.2012 14:21 #nata777
Ja również szanuję ludzi walczących o swoją ojczyznę, lecz "przerabianie" wszystkiego co się da "pod Powstanie" to już lekka przesada. A jeżeli już, to może należało wcześniej pomyśleć o nadaniu nazwy ppor. Wójcika nie tak odległej od Ronda Żaba ulicy Budowlanej, którą nie tak dawno przemianowano na Matki Teresy z Kalkuty... Poza tym nie rozumiem czym na tle innych Powstańców wyróżnił się ppor Wójcik, który zginął pierwszego dnia Powstania...
REKLAMA
09.02.2012 23:04 #żabojad
Mało tego "przerabianie" "pod powstanie", które, jakby na to nie patrzeć było klęską, tak pod względem wykonania, jaki przywództwa. "Powstanie", które doprowadziło do największej eksterminacji i wysiedleń podczas 2 WŚ. To miasto już zapłaciło najwyższą cenę, zmartwychwstało. Ale dość już tych zmian. Zmianiliście nam Kowalskiego, na Kowalskiego, Budowalną na Kalkutę. Zostawcie nam żabę. Ręce precz od Żaby.
10.02.2012 13:12 #K.P.
Oczywiste jest że będą za zmianą nazwy przeciwnicy i zwolennicy. Mamy wolny kraj i każdy może się sprzeciwiać. O to miedzy innymi walczyli zołnierze AK.
To że wcześniej zostaliśmy sprzedani w Jaucie, nie znaczy że ludzie którzy tam zginĘli, było głupotą. Dowódctwo AK i Rząd w Londynie to inna sprawa, ale zwykli żólnierze walczyli o swoje podówrko i nie rozumiem niechęci do tych zdarzeń.
Rondo Jana Wójcika szybko było by nazywane potocznie rondem "Znicza" od jego pseudonimu.
Dodam że radni SLD są przeciwni zmianie nazwy. Może niech złożą wniosek o nadanie nazwy "rondo Dzierżyńskiego" ...
18.02.2012 10:20 #janusz z zamiejskiej
skończcie wreszcie z tą martylorogią "ŻABA" się przyjeło wśród tysięcy warszawiaków a oppor.Wójciku wie może kilkadziesiąt osób,więc może wyjść parodja jak z rondem "BABKA"
23.02.2012 12:40 #Chyżozwierz
Już w nawyk weszło powiedzenie np. Spotkajmy się na "Żabie" Więc jak nazwa zostanie zmieniona to jak będziemy mówić? Spotkajmy się przy zniczu?
24.02.2012 16:51 #jerzy
prosze sie zastanowc ze lepiej sie spotykac przy *ZNICZU*bo cieplej niz na *ZABIE*to po pierwsze-zas po drugie nigdy nie za wiele polskosci i patriotyzmu-pamietam czasy gdy Katowice nazwano stalinogradem i to sie przyjelo?-myslenie nie boli.
REKLAMA
25.02.2012 10:01 #Seer
Po pierwsze jestem przeciwny zmianie nazw dla obiektów, które funkcjonują już od lat. Równie dobrze możemy zmienić nazwę Marszałkowskiej lub Al. Jerozolimskich na jakiegoś powstańca, która tam zginął, na pewno było ich wielu.
Po drugie, doceniając oddanie i poświęcenie walczących w Powstaniu, uważam, że patronami ulic, placów czy rond powinni być ludzie wybitni i powszechnie znani (jak choćby nobliści, nawiązując do mostu MSC). Z całym szacunkiem dla ppor. Wójcika, ale on raczej taką postacią nie jest. A to, że zginął w okolicach ronda Żaba jest, moim zdaniem, słabym argumentem. Przecież w Warszawie zginęło tysiące Powstańców (i o wiele więcej ludności cywilnej, BTW), więc - w myśl tej zasady - każda ulica, aleja, plac, skwer, most, stacja metra i rondo w Warszawie (a pewnie i w okolicach) powinno nosić nazwę jednego z nich. To przecież absurd!
25.02.2012 13:49 #jerzy
do *Seer´a*dla uscislenia- ppor.AK Jan Wojcik polegl na terenie obecnego Ronda Zaba-dowodzac natarciem na koszary przy ul.11 Listopada. Zostal odznaczony Orderem Virtuti Military V Klasy-w latach okupacji hitlerowskiej prowadzil szkolenia podchorazackie oraz dzialania konspiracyjne w ZWZ AK.Byl wspanialym dowodzca walczacym czynnie o NIEPODLEGLOSC POLSKI.
25.02.2012 17:12 #platformers
Grunt to się nie przejmować głupotami. Ja nadal jeżdżę ul. Stołęczną do R. Babka i Budowlaną. Mam także zamiar jeździć M. Północnym i przez R. Żaba.
01.03.2012 18:38 #Jerzy
czytajac "wpisy" tu zamieszczone-zastanawiam sie co dla ich autorow znaczy pojecie polskosci-historii narodowej.Moje pokolenie czcilo bohaterow-ktorzy walczyli z okupantami tak hitlerowskimi jak i bolszewickimi-dzieki NIM jeszcze mamy POLSKE-przelana za Ojczyzne krew zobowiazuje przyszle pokolenia.Czy was nie zobowiazuje?milsza wam jest "zaba"?to ja zjadajcie-smacznego
01.03.2012 20:45 #antyJerzy
#Jerzy napisał(a) 01.03.2012 18:38

czytajac "wpisy" tu zamieszczone-zastanawiam sie co dla ich autorow znaczy pojecie polskosci-historii narodowej.Moje pokolenie czcilo bohaterow-ktorzy walczyli z okupantami tak hitlerowskimi jak i bolszewickimi-dzieki NIM jeszcze mamy POLSKE-przelana za Ojczyzne krew zobowiazuje przyszle pokolenia.Czy was nie zobowiazuje?milsza wam jest "zaba"?to ja zjadajcie-smacznego
Ale to nie powód, żebyśmy mieli wszędzie nazwy typu. Dochodzi już do takich sytuacji, że trudno zachować powagę, np:róg Żołnierzy Wyklętych i Zachodzącego Słońca, ul. Batalionu "Pięść" przechodząca w ul. Małego Franka oraz ulica Zgrupowania "Żmija" - przecinają ją ulice Zgrupowania "Żyrafa" i Zgrupowania "Żubr". Lekkie przegięcie, prawda.
REKLAMA
02.03.2012 15:07 #Jerzy
do anty Jerzy-o ktora "prawde"chodzi bo prawd jest wiele jest "prawda"-"polprawda" itd-
02.03.2012 18:34 #antyJerzy
#Jerzy napisał(a) 02.03.2012 15:07

do anty Jerzy-o ktora "prawde"chodzi bo prawd jest wiele jest "prawda"-"polprawda" itd-
Wybierz sobie prawdę, która Ci najbardziej pasuje, w Polsce z prawdą jest tak jak z punktem widzenia. O kombatancką nazwę mogli walczyć wtedy, jak była przebudowa całego węzła, a nazwa Żaba była nazwą potoczną. Ppor. Jan Wójcik może dostać rondo na Trasie Toruńskiej przy Łabiszyńskiej, bo potoczna nazwa tego ronda Forum Romanum, raczej nie przejdzie.
03.03.2012 16:14 #Jerzy
do*anty Jerzy* masz racje -przy przebudowie calego węzla byla propozycja środowiska AK-owskiego na jego Historyczną nazwe.Pomysl dlaczego ówczesna nazwa nie przeszla-i przeczytaj swój pierwszy wpis pod moim adresem oraz wiele wczesniejszych wpisów.Pozdrawiam
03.03.2012 23:03 platformers
Ciekawa teoria
wpis modyfikowany 1 raz, 04.03.2012 14:41 
05.03.2012 09:49 #K.P.
Jak można nazwać rondo przy trasie Toruńskiej, nazwiskiem Jana Wójcika, skoro zginął on kilka kilometrów dalej. Rondo Żaba jest śmieszną nazwą, szczególnie w miejscu, gdzie toczyły walki i poległo wielu zołnierzy.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

więcejREKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA


więcej


REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
Wyprzedaż -55%!
REKLAMA
Nowości do -45%
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA

 
 
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA